leczenie

Zdrowa skóra głowy w lecie

Zdrowa skóra głowy w lecie

O włosy i skórę głowy dbamy bez względu na porę roku. Każda z nich rządzi się jednak innymi prawami, dlatego nasza codzienna pielęgnacja powinna uwzględniać warunki pogodowe i być dopasowana do naszych potrzeb. W lecie – gdy powietrze jest suche, temperatura wysoka, a niebo pełne słońca – warto zadbać o odpowiednie oczyszczanie, które pomoże uniknąć takich problemów jak przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, łupież czy podrażnienia.

Lato – problematyczna pora roku?

Słońce, wiatr, chlorowana lub morska woda – to brzmi jak wakacje! Jednak te czynniki, choć wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, mogą mieć negatywny wpływ na kondycję naszych włosów i skóry głowy. W lecie są to główne przyczyny naszych problemów. Często doprowadzają bowiem do przesuszenia włosów oraz skalpu. Z drugiej strony wysoka temperatura sprzyja poceniu się, i dotyczy to także skóry głowy. Zarówno zbyt mała ilość sebum, jak i jego nadmiar powodują zmiany w płaszczu hydrolipidowym, a to z kolei może być przyczyną podrażnienia, świądu, pieczenia czy dyskomfortu. Jeśli dołożymy do tego różne silne emocje, stres związany z podróżą oraz pielęgnację przy użyciu nieodpowiednich kosmetyków, które dodatkowo wysuszają skórę, mamy idealny przepis na wielką letnią… katastrofę.

Dlaczego higiena skalpu w lecie jest tak istotna?

Właściwie o pielęgnację powinniśmy dbać o każdej porze roku – zima również może powodować wiele problemów. Jednak w lecie, gdy jesteśmy narażeni na nadmierną ekspozycję na silne słońce, nasza skóra może zaprotestować. Łupież, swędzenie, przesuszenie, przetłuszczanie się  – to wszystko może zaowocować poważniejszymi problemami i zniszczonymi włosami, które znacznie się osłabią i staną się łamliwe, a w konsekwencji będą wypadać. By temu zapobiec, warto przyjrzeć się kosmetykom, po które sięgamy na co dzień.

Jak pielęgnować włosy i skalp w okresie letnim?

Przede wszystkim poprzez odpowiednie mycie włosów i skalpu. Zrezygnujmy z gorącej wody na rzecz letniej, która będzie zdecydowanie bardziej korzystna zarówno dla włosów, jak i skóry głowy. Podczas mycia wykonujmy delikatny masaż, który pomoże pobudzić krążenie krwi i wpłynie pozytywnie na kondycję oraz porost włosów. Wybierając kosmetyki, sprawdzajmy ich skład i sięgajmy po te, które nie zawierają SLS-ów i parabenów, są za to bogate w zdrowe i naturalne składniki.

Dobrym rozwiązaniem będzie regularne używanie szamponu peelingującego, który lepiej oczyści skórę oraz wzmocni efekty masażu. Dzięki takim składnikom jak inulina złagodzi wszelkie podrażnienia i wpłynie pozytywnie na florę bakteryjną, wzmacniając tym samym barierę ochronną. Ekstrakt z liści pokrzywy pomoże w regulacji wydzielania sebum i nawilży przesuszoną skórę i włosy, natomiast ekstrakt z orzecha włoskiego może okazać się doskonałym remedium na wypadanie osłabionych włosów, dostarczając im kwasów omega-3. Pomoże także w zapewnieniu ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. O funkcje barierowe skalpu zadba również arginina, która naturalnie występuje we włosach w postaci keratyny.

Czytaj dalej

Dobroczynna moc olejków
Nie tylko łupież. Dlaczego skóra głowy swędzi