Trawa cytrynowa – w leczeniu jakich chorób jest skuteczna?

Sprawdź, w leczeniu jakich dolegliwości pomaga trawa cytrynowa.

Trawa cytrynowa ze względu na swoje lecznicze właściwości znalazła zastosowanie w medycynie ludowej Ameryki Południowej oraz krajów azjatyckich. Współczesne badania potwierdziły, że trawa cytrynowa wykazuje działanie zdrowotne i może być stosowana w przebiegu różnych schorzeń. 

Trawa cytrynowa działa przeciwbólowo i przeciwkaszlowo. Regularnie stosowana poprawia pamięć i koncentrację. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma trawa cytrynowa i kiedy warto po nią sięgać.

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto mieć w domu olejek z trawy cytrynowej,
  • na jakie dolegliwości pomaga trawa cytrynowa,
  • jak stosować olejek z trawy cytrynowej.

Trawa cytrynowa – dlaczego warto ją stosować?

Do celów spożywczych wykorzystuje się pędy oraz liście trawy cytrynowej. Roślina jest bogatym źródłem wielu cennych wartości odżywczych. Trawa cytrynowa zawiera:

  • witaminę A i C,
  • witaminy z grupy B,
  • tiaminy, ryboflawiny, niacyny,
  • kwas foliowy,
  • fosfor, magnez, żelazo, potas, wapń,
  • cytral.

Lecznicze właściwości trawy cytrynowej

Stosowanie trawy cytrynowej polecane jest w przypadku dolegliwości żołądkowych, gdyż wspomaga metabolizm oraz pobudza do pracy układ trawienny. Dodatkowo jest skuteczna w leczeniu problemów takich jak niestrawność, zaparcia, biegunka, wzdęcia czy wymioty. Zapobiega infekcjom wirusowym i grzybiczym. Ponadto:

  • kontroluje poziom cholesterolu – obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, co za tym idzie, skutecznie zapobiega miażdżycy;
  • działa przeciwnowotworowo – badania dowodzą, że jedna z substancji znajdujących się w składzie trawy cytrynowej niszczy komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek;
  • działa moczopędnie – wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, zwiększa częstotliwość i ilość oddawanego moczu;
  • pomaga w leczeniu przeziębienia i grypy – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zawiera duże pokłady witaminy C, która pobudza układ odpornościowy i skutecznie zwalcza infekcje;
  • zmniejsza ból stawów – wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu sprawdza się w leczeniu zapalenia stawów, reumatyzmu i zapalenia kości.

Kiedy i na jakie dolegliwości pomaga trawa cytrynowa? 

Trawa cytrynowa ma szerokie spektrum działania. Sprawdź, na jakie dolegliwości może pomóc regularne stosowanie tej drogocennej rośliny.

Trądzik

Trawa cytrynowa często występuje jako składnik kosmetyków do pielęgnacji tłustej skóry. Wszystko dlatego, że redukuje wydzielanie łoju, co jest pierwszym krokiem do pozbycia się trądziku.

Wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki którym skutecznie oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu wyprysków. 

Bóle mięśni

Olejek z trawy cytrynowej jest wykorzystywany do masażu – rozgrzewa i pobudza organizm, niosąc niesamowitą ulgę obolałym mięśniom. Pobudza organizm do pracy, wzmacnia i ujędrnia mięśnie, a przy okazji pielęgnuje skórę.

Doskonale sprawdza się w przypadku masaży rehabilitacyjnych u sportowców po przebytych kontuzjach. 

Alergia

Kolejną dolegliwością, na którą pomaga trawa cytrynowa, jest alergia. Olejek z tej rośliny w mgnieniu oka łagodzi objawy alergii, ale nie każdej. Nie jest on polecany osobom uczulonym na pyłki traw.

Jak stosować olejek z trawy cytrynowej na alergię? Dodaj kilka kropli olejku z trawy cytrynowej do olejku bazowego i wetrzyj w stopy, nadgarstki, twarz lub klatkę piersiową. Jeśli masz nawilżacz powietrza, dodaj do niego 2-3 krople olejku z trawy cytrynowej, a objawy alergii szybko ustąpią.

Problemy żołądkowe

Antyseptyczne właściwości lecznicze -  trawa cytrynowa pomaga w leczeniu infekcji żołądkowych. Wykorzystanie olejku do masażu lub inhalacji pobudzi apetyt, który zazwyczaj nie dopisuje osobom cierpiącym na ból brzucha.

Kuracja z olejkiem z trawy cytrynowej działa kojąco na stany chorobowe i zapalne okrężnicy.

Odchudzanie

Chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Wprowadź do swojego jadłospisu herbatkę z trawy cytrynowej, która wspomaga trawienie, przy okazji zwalczając bakterie i pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym.

Olejek z trawy cytrynowej – jak go stosować?

Pamiętaj, że olejku z trawy cytrynowej nie można aplikować na skórę samego, gdyż może powodować podrażnienia. Przed użyciem należy rozcieńczyć go z innymi olejami.

Olejek z trawy cytrynowej na skórę

Połącz olejek z trawy cytrynowej z wybranym olejem bazowym, np. olejem z pestek winogron. Wystarczy do łyżki stołowej olejku bazowego dodać 1-2 krople olejku z trawy cytrynowej i tak przygotowaną miksturą można bezpiecznie smarować obolałe miejsce na ciele.

Kąpiel w olejku z trawy cytrynowej

Marzy Ci się relaksująca kąpiel? Wypełnij wannę ciepłą wodą i dodaj 2-3 krople olejku z trawy cytrynowej. Po takiej kąpieli poczujesz się odprężony jak nigdy dotąd.

Olejek z trawy cytrynowej w magiczny sposób poprawi Ci nastrój i ukoi skołatane nerwy. Przekonaj się na własnej skórze, że to naprawdę działa.

Czytaj dalej

Dowiedz się, po czym odróżnić grzybicę od alergii.
W leczeniu jakich dolegliwości pomaga melia indyjska? Sprawdź!