alergia

Jak odróżnić grzybicę skóry od alergii? Podpowiadamy!

Dowiedz się, po czym odróżnić grzybicę od alergii.

Alergie są powszechnym problemem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednym z czynników wywołujących alergię są grzyby. Nadwrażliwość organizmu na grzyby może być spowodowana antygenami występującymi wewnątrz komórek grzyba. 

Grzyby są wszędzie wokół nas, przez co ryzyko wystąpienia alergii u osób na nie narażonych jest dość duże. Reakcje alergiczne na grzyby ujawniają się w postaci zmian skórnych jako wyprysk, pokrzywka, rumień lub świąd. 

Czy grzybica skóry może być nazywana alergią? Po czym odróżnić grzybicę skóry od alergii? Co trzeba wiedzieć o grzybicy, a co o alergii? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny grzybicy i co sprzyja jej rozwojowi,
 • po czym rozpoznać grzybicę,
 • czy da się odróżnić grzybicę od alergii.

Grzybica – jak ją rozpoznać?

Objawy choroby mogą pojawić się na różnych częściach ciała. Większości z nas na pierwszy rzut oka może być trudno stwierdzić, z jaką chorobą mamy do czynienia. Wszystko dlatego, że zmiany na skórze będące objawem grzybicy często są podobne do symptomów innych schorzeń.

Przyczyny wystąpienia grzybicy

Bezpośrednią przyczyną grzybicy jest kontakt z drożdżakami oraz dermatofitami, czyli chorobotwórczymi grzybami, które wywołują zakażenie.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na grzybicę:

 • niewłaściwa higiena osobista,
 • noszenie ubrań nieprzepuszczających powietrza,
 • osłabienie organizmu o różnych podłożu,

Co sprzyja rozwojowi grzybicy?

Czynnikami, które predysponują do rozwoju zakażenia grzybiczego, są m.in.:

 • czynniki wrodzone, w tym predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne czy choroby układowe;
 • czynniki nabyte, w tym przyjmowanie leków immunosupresyjnych i niektórych antybiotyków, choroby nowotworowe, drobne urazy, rany, nadmierna potliwość skóry;
 • inne czynniki, w tym nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej, (chodzenie po miejscach użytku publicznego bez klapek), złe nawyki żywieniowe.

Objawy grzybicy

W przebiegu grzybicy na skórze pojawia się okrągły rumień, który jest wyraźnie odgraniczony od otoczenia. Rumień ten ma intensywnie czerwoną barwę, jest pokryty grudkami i krostkami. Charakterystyczne dla zmian grzybiczych jest to, że ich środkowa część może sprawiać wrażenie zdrowej skóry.

Na początku choroby zmiany na skórze występują pojedynczo, ale im dłużej trwa zakażenie, jest ich coraz więcej i szerzą się obwodowo. Zajmują coraz to większe obszary skóry i zaczynają się wręcz ze sobą zlewać w jedną całość.

Alergia skóry a grzybica

Reakcje alergiczne na grzyby mogą mieć różną postać. Najczęściej spotykamy się ze zmianami skórnymi w postaci wyprysku, rumieniem, pokrzywką, wykwitem lub świądem.

Największe ryzyko wystąpienia zakażenia grzybiczego występuje u osób z alergią. Do jego powstania często przyczynia się naturalnie występujący w naszym organizmie grzyb Candida, który jest odpowiedzialny za rozwój choroby zwanej kandydozą.

Bardziej narażone są też osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry, prawdopodobnie na skutek nadmiernej suchości skóry i uszkodzenia warstwy rogowej.

Po czym odróżnić grzybicę od alergii?

W przypadku wystąpienia na skórze objawów mogących świadczyć o alergii lub chorobie grzybiczej kluczową rolę odgrywa diagnostyka.

Grzyby jako grupa alergenów

Grzyby stanowią grupę alergenów tzw. inhalacyjnych, co oznacza, że dostają się do naszego organizmu wraz z powietrzem. Wszystko dlatego, że zarodniki grzybów mają mikroskopijne rozmiary, przez co nie jesteśmy w stanie ich zauważyć.

Co ma wspólnego grzybica z alergią?

Grzyby mogą dostać się do płuc, jak i do krwi, co może stać się przyczyną wystąpienia alergii. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że struktura organiczna grzybów czy pleśni oraz ich zarodków jest do siebie bardzo podobna.

Reakcja alergiczna, która pojawia się na skutek przedostania się do organizmu grzybów, może powodować objawy takie jak:

 • łzawienie oczu,
 • przekrwienie spojówek,
 • zatkany nos,
 • wysypkę,
 • obrzęk błony śluzowej oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych,
 • atak astmy oskrzelowej.

Okazuje się zatem, że ciężko jest odróżnić grzybicę od alergii – jedno z drugim można z łatwością pomylić. Jeśli jednak zauważysz u siebie niepokojące objawy w postaci alergicznych reakcji upewnij się, czy równolegle nie występuje u Ciebie zakażenie grzybicze.

Jak leczyć alergię, a jak grzybicę?

Na początek umów wizytę u lekarza. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, który pozwoli na ustalenie okoliczności pojawienia się objawów, występowania chorób alergicznych u członków rodziny oraz ewentualnych reakcji alergicznych, jakie pojawiły się w przeszłości.

Kolejnym etapem jest wykonanie badań diagnostycznych. W zależności od typu zmian lekarz może zlecić wykonanie testów skórnych, prób prowokacyjnych i innych badań, które ułatwią postawienie właściwej diagnozy i dobór odpowiedniej formy leczenia.

Czytaj dalej

Czy czosnek pomaga w walce z candidą? Sprawdź!
Sprawdź, w leczeniu jakich dolegliwości pomaga trawa cytrynowa.