Miodla indyjska, inaczej melia indyjska lub neem, to drzewo, które rośnie w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym. Roślina znalazła zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości – wspomaga w walce z nowotworami, doskonale radzi sobie z typowymi problemami skórnymi i świetnie działa na włosy.
Sprawdź, co sprawia, że modla indyjska jest taka skuteczna i dlaczego warto mieć ją w swojej apteczce.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie zastosowanie ma miodla indyjska w lecznictwie,
- jak miodla indyjska działa na trądzik,
- jak stosować miodlę indyjską w walce z problemami skórnymi.
Dlaczego miodla indyjska jest taka cenna?
Miodla indyjska znalazła szerokie zastosowanie w medycynie. Dlaczego? Tajemnica tkwi w jej właściwościach, które pomagają zwalczać wiele przykrych dolegliwości.
Właściwości miodly indyjskiej
Dzięki odkażającemu, przeciwgrzybiczemu i antywirusowemu działaniu, neem znajduje zastosowanie w leczeniu:
- chorób skóry takich jak egzema, wrzody, czyraki,
- liszajca zakaźnego,
- grzybicy stóp i paznokci,
- kurzajek i pleśniawek,
- infekcji jelit,
- ospy wietrznej,
- chorób wirusowych,
- malarii.
Miodla indyjska – tajemnica pięknej skóry i lśniących włosów
Trądzik, wypryski i przebarwienia na skórze to zmora wielu z nas. Sięgamy po różne kosmetyki z nadzieją, że któryś z nich w końcu pomoże nam pozbyć się wszelakich problemów skórnych, jednak tak się nie dzieje.
Znasz ten problem? Jeśli i Ty do tej pory nie znalazłeś złotego środka na trądzik, wypróbuj miodlę indyjską.
Pomaga w leczeniu trądziku
Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, melia indyjska jest niezastąpiona w zwalczaniu wągrów i wyprysków. Bogata w witaminę C, czyli skuteczny antyoksydant, który walczy z wolnymi rodnikami i wspomaga produkcję kolagenu.
Jak miodla indyjska działa na skórę trądzikową? Koi stany zapalne, oczyszcza i niweluje swędzenie. Przywraca skórze utracony blask i promienny koloryt. Dodatkowo spowalnia procesy starzenia się skóry i zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Czego chcieć więcej?
Korzystnie wpływa na włosy
Twoje włosy są kruche, suche i łamliwe? Zaraz po tym, jak uporasz się ze zmianami na skórze, zadbaj o włosy. Kosmetyki do włosów z miodlą indyjską cieszą się bardzo dobrą opinią wśród osób, które przykładają dużą wagę do ich pielęgnacji.
Przy regularnym stosowaniu miodly indyjskiej na włosy roślina:
- redukuje wypadanie włosów,
- pomaga pozbyć się łupieżu,
- nawilża i odżywia włosy,
- chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Dodatkowo włosy po kuracji z melią indyjską nie puszą się i nie plątają, dużo łatwiej się je układa. Widać zatem, że produkty pochodzenia naturalnego w kwestii pielęgnacji włosów nierzadko mają dużą przewagę nad kosmetykami z drogerii.
Przeciwdziała grzybicy
Na grzybicę może zachorować praktycznie każdy z nas. Choroba atakuje skórę i paznokcie, a jej objawy znacząco obniżają komfort życia. W walce z infekcją grzybiczą pomaga melia indyjska.
Neem jest naturalnym lekiem przeciwgrzybiczym. Wykazuje silne właściwości grzybobójcze, jednocześnie nie niszcząc zdrowych bakterii. Dzięki temu zapobiega nawrotom infekcji grzybiczych, a przy okazji pomaga w ich leczeniu.
Łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry
Objawy atopowego zapalenia skóry potrafią mocno dać się we znaki. Olej z miodly indyjskiej skutecznie je łagodzi.
Wysoka zawartość witaminy E, czyli naturalnego antyoksydantu przyspiesza regenerację podrażnień i poprawia kondycję skóry. Dzięki kwasom tłuszczowym obecnym w oleju neem pomaga przywrócić barierę ochronną oraz zapobiega utracie wilgoci.
Opóźnia procesy starzenia się skóry
Olej neem jest bogaty w antyoksydanty takie jak witamina E, karotenoidy i przeciwutleniacze, dlatego też skutecznie chroni komórki organizmu przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
Obecność witamin oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych może opóźniać procesy starzenia się skóry, jednocześnie poprawić jej elastyczność i miękkość sprawiając, że będzie wyglądać młodziej.
Jak stosować miodlę indyjską na włosy i skórę?
Neem kupisz w sklepach z naturalnymi kosmetykami stacjonarnie lub w sieci.
Maska na twarz
Maseczkę pielęgnacyjną na trądzik na bazie neem możesz przygotować samodzielnie w domu. W tym celu zmieszaj łyżeczkę zmielonych liści rośliny z wodą mineralną – konsystencja mikstury nie powinna być zbyt rzadka.
Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz i pozostaw aż do wyschnięcia, czyli na około 20-25 minut. Po tym czasie umyj buzię ciepłą wodą.
W przypadku walki z przetłuszczającą się cerą lepiej sprawdzi się połączenie liści miodly indyjskiej, soku z cytryny i jogurtu naturalnego. Zmieszaj ze sobą te 3 składniki, następnie nałóż na skórę twarzy.
Maska na włosy
Połącz melię indyjską z ulubionym olejkiem, np. migdałowym, kokosowym lub oliwą z oliwek, następnie nałóż na włosy i trzymaj przez około 30 minut. Po tym czasie umyj włosy tak jak zawsze. Zabieg wzmacnia i wygładza włosy, nadając im blask.