atopowe zapalenie skóry

Chcesz złagodzić swędzenie skóry w AZS? Poznaj 5 prostych sposobów!

Naturalne metody skutecznie pomagają zredukować swędzenie w atopowym zapaleniu skóry.

Nieznośne, niezwykle męczące swędzenie, które nie pozwala nawet na sen? Doskonale znają to osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz każdy rodzic małego atopika. Nie zawsze taki stan musi kończyć się zażywaniem leków - istnieją inne sposoby. Poznaj proste, domowe metody na zredukowanie swędzenia w AZS!

Skąd się bierze uporczywy świąd w AZS?

AZS to przewlekła choroba zapalna skóry, która ma swoje podłoże w nieprawidłowo funkcjonującym układzie immunologicznym. Najczęściej rozwija się we wczesnym dzieciństwie, choć pierwsze objawy mogą wystąpić u nastolatków, a nawet dorosłych. Głównym mechanizmem AZS jest wytworzenie nadwrażliwości na występujące w środowisku alergeny, między innymi:

  • alergeny pokarmowe - najczęściej mleko, jaja, pszenica, orzeszki ziemne i ziarna soi
  • roztocza kurzu domowego
  • pyłki roślin
  • alergeny zwierzęce - zwłaszcza białka obecne w ślinie psów i kotów
  • alergeny drobnoustrojów

Wymienione alergeny powodują w organizmie chorej osoby nadmierne wytwarzanie przeciwciał z klasy IgE, które stymulują namnażanie się i aktywację komórek tucznych. Owe komórki są magazynami wielu neurotrofin i mediatorów prozapalnych, w tym: histaminy, tryptazy czy IL-31.

Uwalniane z komórek tucznych związki powodują wzrost liczby włókien nerwowych w skórze - wnikają one do głębszych warstw naskórka, przez co łatwiej o ich podrażnienie. Głównym winowajcą świądu jest histamina. Ten kluczowy w przebiegu alergii hormon drażni zakończenia nerwowe, powodując intensywne uczucie swędzenia skóry oraz bólu.

Wypróbuj proste sposoby na zredukowanie swędzenia bez leków!

Świąd wprawdzie można skutecznie wyciszyć lekami przeciwhistaminowymi, jednak mogą one powodować senność, zawroty głowy czy nawet zaburzenia widzenia. Skutki uboczne są jednym z powodów, dla których chorzy oraz rodzice dzieci z atopią szukają alternatywnych metod na uniknięcie i zredukowanie świądu. Poniższe sposoby szybko poprawią stan Twój lub Twojego dziecka.

Zadbaj o jakość powietrza w pomieszczeniu!

Ta rada może wydawać się oczywista, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wielkiego wpływu złej jakości powietrza na zaostrzenie objawów AZS. Ważne jest częste, codzienne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa atopik. Pozwala to przede wszystkim zapobiec rozwojowi szkodliwych roztoczy i grzybów.

Sezon grzewczy może stanowić szczególne wyzwanie dla chorych na AZS. Rozgrzane kaloryfery powodują spadek wilgotności powietrza, która powinna wynosić 45-55%. Warto mieć to na uwadze, gdyż niższa wilgotność sprzyja wysuszeniu skóry, a z kolei w wyższej często prężnie rozwijają się roztocza.

Kąpiele w krochmalu

Krochmal to nic innego jak połączenie wody i mąki ziemniaczanej, które znalazło zastosowanie w konserwacji odzieży. Kąpiele w krochmalu to jednak sprawdzona, naturalna metoda naszych babć na różnego rodzaju podrażnienia, otarcia czy wysypki. Jest to również prosty sposób na złagodzenie zmian podczas nawrotu AZS.

Aby przygotować taką kąpiel wystarczy zagotować w garnku 4 litry wody i rozpuścić 7 łyżek mąki ziemniaczanej w zimnej wodzie, po czym wlać do wrzątku. Tak uzyskany krochmal należy wymieszać aż do uzyskania konsystencji kisielu, a następnie dodać do wanny napełnionej letnią wodą.

Naturalne oleje roślinne

Chorzy na AZS wiedzą, że dużą rolę w pielęgnacji skóry atopowej odgrywa natłuszczanie. Przyspiesza ono regenerację, pomaga w odbudowie bariery lipidowej skóry oraz niweluje nieprzyjemne uczucie przesuszenia i ściągnięcia skóry. Dlaczego do natłuszczania skóry warto sięgnąć po oleje roślinne?

Świeże, tłoczone na zimno, nierafinowane oleje stanowią bogactwo związków aktywnych. Kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze czy fitosterole wykazują silne działanie przeciwzapalne, regenerujące, a także blokują ucieczkę wody z głębszych partii skóry. Dodatkowo hamują namnażanie się drobnoustrojów. W pielęgnacji skóry z AZS najbardziej poleca się:

  • olej z czarnuszki
  • olej lniany
  • olej konopny
  • olej kokosowy
  • olej arganowy

Metoda mokrych opatrunków

Do wykonania mokrych opatrunków używa się dwóch warstw elastycznych bandaży wiskozowych. Na zmienioną chorobowo skórę należy zaaplikować emolient, na przykład nawilżający krem Healpsorin™, po czym owinąć ją zmoczonym w wodzie bandażem. Drugą, zewnętrzną warstwę powinien stanowić suchy bandaż.

Wilgotne środowisko przyjemnie chłodzi, a jednocześnie niweluje uporczywe swędzenie. Metodę tą można zastosować także na noc, by ułatwić sen i zapobiec rozdrapywaniu zmian. Dodatkowo, mokry bandaż zwiększa wchłanianie emolientu oraz powoduje zwężenie naczyń krwionośnych skóry, przez co przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego.

Rodzaj ubrania ma znaczenie!  

Duże znaczenie na przebieg AZS ma materiał, z którego zostało wykonane ubranie. Najlepiej postawić na materiały naturalne, przewiewne i delikatne, czyli bawełnę, a w cięższych przypadkach jedwab. Bezpiecznym wyborem będzie bawełna organiczna barwiona naturalnymi metodami.

Jednak nie wszystko co naturalne będzie dla atopików dobre! Uważajmy szczególnie na wełnę, która święci triumfy w zimowych rękawiczkach i czapeczkach dla dzieci. Białka zwierzęce często uczulają atopików, a szorstkie włókna zazwyczaj tylko potęgują nieznośny świąd.

Czytaj dalej

Kwas salicylowy to związek szeroko używany w terapii chorób skóry.
Odpowiednia pielęgnacja pomaga zredukować objawy trądziku różowatego.