leczenie

Kwas salicylowy - poznaj skuteczny środek w leczeniu łuszczycy!

Kwas salicylowy to związek szeroko używany w terapii chorób skóry.

Część osób chorujących na łuszczycę obawia się stosowania preparatów złuszczających. Podrażniona skóra piecze i swędzi, a dodatkowe zabiegi mogą tylko zaognić stan zapalny. Nic bardziej mylnego! W poniższym artykule dowiesz się więcej o złuszczaniu naskórka i zaletach stosowania preparatów z kwasem salicylowym w pielęgnacji skóry z łuszczycą.

Łuska - wszystko co powinieneś wiedzieć o zmianach łuszczycowych

Zmiany łuszczycowe są dość charakterystyczne - najczęściej są to czerwonawe, lekko uniesione grudki pokryte srebrzystą łuską. Zrozumienie procesu ich powstawania jest istotne, gdyż pokazuje jak ważne jest złuszczanie w prawidłowej pielęgnacji skóry z łuszczycą.

Jak powstaje łuska?

Keranocyt, czyli komórka naskórka, wędruje z jego głębszych warstw na powierzchnię, gdzie obumiera i tworzy ochronną warstwę rogową. U zdrowych osób cykl ten trwa 28 dni, zaś u chorych na łuszczycę zaledwie 3-4 dni. Naskórek ma kilkukrotnie większą objętość, a jego komórki są większe i liczniejsze. Łuska pokrywająca zmiany łuszczycowe jest więc niczym innym, jak nagromadzeniem wielu martwych keranocytów.

Najczęstsze lokalizacje zmian łuszczycowych

Łuszczyca nie zawsze przebiega tak samo - istnieje kilka odmian tej choroby, które różnią się wyglądem i umiejscowieniem zmian chorobowych. Zdarzają się przypadki, że łuszczyca zajmuje całe ciało (erytrodermia łuszczycowa), jednak jej najczęstsza lokalizacja to:

  • łokcie
  • kolana
  • owłosiona skóra głowy
  • okolica lędźwiowo-krzyżowa
  • paznokcie
Kolana i łokcie to miejsca najbardziej narażone na otarcia i uszkodzenia mechaniczne, co jest przyczyną pojawienia się zmian łuszczycowych. Często powodują one dyskomfort, a nawet uczucie wstydu u chorych osób, które próbują ukryć zmiany pod ubraniem.

Według American Academy of Dermatology aż 50% chorych na łuszczycę doświadcza zmian na owłosionej skórze głowy. Małe, łuszczące się grudki powiększają się wraz z upływem czasu, osiągając wielkość do kilku centymetrów. Zmianom łuszczycowym często towarzyszy bardzo intensywny świąd, małe krwawienia oraz wypadanie włosów, które odrastają w remisji choroby.

Kwas salicylowy - niezbędny składnik w pielęgnacji skóry łuszczycowej

Pielęgnacja stanowi nieodzowny element leczenia łuszczycy, dlatego nie powinno się pomijać żadnego jej kroku. Aplikacja leków miejscowych czy emolientów musi być poprzedzona wcześniejszym złuszczaniem, a kwas salicylowy spełnia to zadanie najlepiej.

Dlaczego złuszczanie naskórka w przebiegu łuszczycy jest tak ważne?

Odkładające się na powierzchni zmian łuski tworzą grubą, nieprzepuszczalną warstwę, która uniemożliwia penetrację związków aktywnych do głębszych warstw skóry. Chorzy na łuszczycę często stosują terapię miejscową lub kompleksową pielęgnację, jednak bez pozbycia się zalegającej łuski, używane preparaty wchłaniają się w znikomym stopniu.

Część osób zapewne zastanawia się, czy można pozbyć się łuski za pomocą peelingu mechanicznego. Absolutnie nie! Zmian łuszczycowych nie należy trzeć ani drapać - powoduje to jedynie zaognienie stanu zapalnego, a nawet powiększanie istniejących zmian. Dobrą alternatywą jest peeling chemiczny z użyciem kwasu salicylowego, który delikatnie złuszczy zmianę, bez podrażniania jej.

Kwas salicylowy - związek aktywny o wielu właściwościach

Kwas salicylowy to lek przeciwzapalny - kuzyn popularnej aspiryny. Co ciekawe, został po raz pierwszy odkryty w korze wierzby białej, można go więc uznać za substancję naturalną. Jest to związek znany od dawna, ale nadal szeroko wykorzystywany w miejscowej terapii chorób skóry ze względu na swoje właściwości:

  • keratolityczne - ułatwia pozbycie się łuski
  • keratoplastyczne - rozmiękcza i rozpulchnia warstwę rogową naskórka
  • odkażające - przez co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i wtórnemu nadkażeniu
  • przeciwzapalne - dzięki czemu łagodzi podrażnioną skórę w miejscu zmian łuszczycowych
Kwas salicylowy jest bezpieczny - nie powoduje podrażnień skóry i nie zaostrza zmian łuszczycowych. Pozbawia on jednak skórę warstwy ochronnej, dlatego podczas jego stosowania zaleca się unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Ze swojej pielęgnacji powinny go także wykluczyć osoby uczulone na salicylany oraz kobiety w ciąży.

Preparaty z kwasem salicylowym w terapii łuszczycy

W terapii łuszczycy wykorzystuje się preparaty zawierające do 10% kwasu salicylowego. Wielkość stężenia zależy od stopnia nasilenia rogowacenia naskórka. Obecnie wybór kosmetyków z kwasem salicylowym jest naprawdę szeroki, a ich forma powinna zostać dostosowana przede wszystkim do umiejscowienia zmiany. Eksfoliację kwasem salicylowym można przeprowadzić za pomocą:

O ile kremy czy maści są bardzo dobre w pielęgnacji zmian umiejscowionych na skórze gładkiej, tak nie sprawdzają się przy zmianach w obrębie owłosionej skóry głowy. Nic w tym dziwnego - chorzy nie chcą aplikować na głowę tłustych preparatów, zwłaszcza jeśli mają długie włosy. W takich przypadkach najlepiej zastosować preparat do spłukiwania, jak na przykład szampon mikrozłuszczający Healpsorin™, który pozbędzie się łuski w komfortowy sposób.

Czytaj dalej

Naturalne metody skutecznie pomagają zredukować swędzenie w atopowym zapaleniu skóry.
Odpowiednia pielęgnacja pomaga zredukować objawy trądziku różowatego.