leczenie

Cierpisz na trądzik różowaty? Postaw na odpowiednią pielęgnację!

Odpowiednia pielęgnacja pomaga zredukować objawy trądziku różowatego.

Nazwa może być myląca - trądzik różowaty nie dotyczy nastolatków, a ludzi dorosłych. To schorzenie, które wykazuje tendencję do rozwoju, dlatego wymaga szczególnej troski. Poznaj podstawy pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, dzięki którym zredukujesz zmiany trądzikowe i poprawisz stan swojej skóry.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, której początki można zauważyć zazwyczaj po 40 roku życia. Pierwsze objawy to rumień w okolicy środkowej twarzy, z towarzyszącymi zmianami naczyniowymi. W przebiegu choroby pojawiają się krostki i grudki, a w końcowym stadium może dojść nawet do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych.

Czynniki wyzwalające i zaostrzające zmiany trądzikowe

Trądzik różowaty wymaga leczenia dermatologicznego, ale schorzenie to wymusza dodatkowo zmianę stylu życia. Istnieje wiele czynników zaostrzających przebieg choroby, które warto poznać i ograniczyć do minimum. Są to między innymi:

 • czynniki chemiczne - preparaty zawierające aceton, alkohole, środki zapachowe, złuszczające i myjące
 • czynniki fizyczne - promieniowanie słoneczne, skrajne temperatury, sauna, gorące kąpiele
 • czynniki psychogenne - stres, wzmożone napięcie
 • zaburzenia hormonalne - nadmiar testosteronu
 • środki spożywcze - ostre jedzenie, mleko i jego przetwory, czekolada, kawa, herbata, alkohol
 • czynniki infekcyjne - choroby pasożytnicze, zakażenie nużeńcem ludzkim i drożdżakami, grypa

Pielęgnacja to uzupełnienie terapii trądziku różowatego

Pielęgnacja skóry trądzikowej musi być przemyślana! Powinna być przede wszystkim bogata w składniki odżywcze, które przyspieszą regenerację, ale jednocześnie nie może być zbyt agresywna i drażniąca dla delikatnej skóry. Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne spowolnią rozwój choroby i poprawią wygląd Twojej skóry.

Filtry przeciwsłoneczne to podstawa!

Ochrona przed promieniowaniem UV powinna stanowić podstawowy element pielęgnacji skóry trądzikowej. Chore osoby powinny pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale przez cały rok.


Udowodniono, że promieniowanie słoneczne rozszerza naczynia krwionośne w obrębie twarzy, co bezpośrednio przyczynia się do zaostrzenia zmian rumieniowych. Dodatkowo, światło UV jest czynnikiem zwiększającym produkcję wolnych rodników tlenowych w skórze. Działają one negatywnie na stan chorej skóry, stymulując syntezę związków prozapalnych, a tym samym nasilając stan zapalny.

W oczyszczaniu i pielęgnacji postaw na naturalne składniki

Jeżeli cierpisz na trądzik różowaty, nauka czytania składów to najlepsze co możesz zrobić dla stanu swojej skóry. Świadomy wybór kosmetyków pielęgnacyjnych to połowa sukcesu w walce ze zmianami trądzikowymi. Chore osoby powinny zainteresować się produktami z naturalnymi składnikami wykazującymi właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, filmogenne i wzmacniające barierę lipidową.


Kluczowe jest również porzucenie drażniących środków myjących, takich jak wysuszające mydła sodowe czy agresywne żele do mycia twarzy rzekomo przeznaczone do cery trądzikowej. W zamian warto wybrać mydła na bazie olejów roślinnych, które są delikatne dla skóry, a jednocześnie silnie działają na drobnoustroje - jak na przykład czarne mydło afrykańskie Healpsorin™.

Zadbaj o stan naczyń krwionośnych!

Trądzik różowaty to wprawdzie choroba skóry, lecz duże znaczenie odgrywają w nim zaburzenia naczyniowe. Obecne w skórze naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu, tworząc nieestetyczne, czerwone pajączki (teleangiektazje). Zdecydowanie warto zadbać, by codzienna pielęgnacja zawierała składniki, które obkurczają i uszczelniają naczynia krwionośne. Szczególnie pomocne związki to:

 • witamina C
 • rutyna
 • escyna
 • wyciąg z kasztanowca
 • wyciąg z miłorzębu japońskiego
 • wyciąg z ruszczyka kolczastego
 • wyciąg z oczaru wirginijskiego
 • olejek różany
Pamiętaj też, że naczynia krwionośne źle reagują na skrajne temperatury. Za wszelką cenę unikaj ekspozycji na intensywne światło słoneczne, uczęszczania do saun, a także kosmetyków do twarzy o działaniu rozgrzewającym. Chorym na trądzik różowaty zaleca się również rezygnację z intensywnych ćwiczeń fizycznych, które także wpływają na zwiększenie się zmian rumieniowych.

Mocny makijaż nie jest rozwiązaniem

Zmiany w przebiegu trądziku różowatego stanowią duży dyskomfort dla chorej osoby - w końcu twarz to nasza wizytówka. Bardzo często chore osoby starają się zamaskować zmienioną trądzikowo skórę pod grubą warstwą makijażu. Ten sposób często prowadzi do pogorszenia stanu skóry i zaostrzenia objawów, zwłaszcza, gdy makijaż wykonany jest nieodpowiednimi kosmetykami.


Poszczególne składniki kolorowych kosmetyków mogą uczulać i podrażniać skórę, dlatego ważne jest, by wybierać produkty przeznaczone do skóry wrażliwej, z prostymi i delikatnymi składami. Dobrą alternatywą są również kosmetyki mineralne, które stają się coraz popularniejsze i łatwiej dostępne. Pamiętaj, by przy używaniu jakiegokolwiek nowego produktu uważnie obserwować reakcję swojej skóry!

Czytaj dalej

Kwas salicylowy to związek szeroko używany w terapii chorób skóry.
Naturalne metody skutecznie pomagają zredukować swędzenie w atopowym zapaleniu skóry.