leczenie

Sprawdzone domowe sposoby na opryszczkę

Sprawdzone domowe sposoby na opryszczkę

Chyba każdy wie, jak uciążliwa potrafi być opryszczka i jak ciężko jest się jej pozbyć. Wystarczy byle przeziębienie lub zmęczenie, by zaleczone „zimno” pojawiło się znowu. Aby uniknąć nieprzyjemnych i nieestetycznych objawów wirusa opryszczki, trzeba działać od razu, gdy czujemy mrowienie i pieczenie w okolicach warg.

Przyczyny i objawy wirusa opryszczki

Na początku pojawia się swędzące zaczerwienienie, później pęcherzyk z płynem, który po pęknięciu długo się goi; rany są bolesne i często przybierają postać sporego rozmiaru strupków. Nosicielem wirusa HSV jest się do końca życia, dlatego najważniejsze jest zapobieganie i leczenie objawów. „Zimno” lubi pojawiać się w wyniku osłabionej odporności, złej diety (ubogiej w witaminy, głównie z grupy B), stresu czy zmęczenia, ale także z powodu przyjmowania leków immunosupresyjnych i palenia papierosów, a w przypadku kobiet – podczas miesiączki.

Co zrobić, gdy pojawi się opryszczka?

Jeśli występuje zbyt często, warto poprosić o pomoc lekarza. Gdy czujemy mrowienie i pieczenie w okolicach warg, musimy zrezygnować z całowania się, pożyczania szminek czy picia z jednej butelki. Zadbajmy o prawidłową dietę, regularny sen i zniwelowanie stresu, unikajmy przegrzewania się lub marznięcia – nie w czasie objawów, ale na stałe. A gdy pojawi się widoczna opryszczka, warto zadziałać doraźnie: z pomocą leków, dermokosmetyków oraz skutecznymi domowymi sposobami.

Domowe sposoby na opryszczkę

W leczeniu objawów wirusa sprawdzą się zioła, w szczególności melisa, która zawiera taniny i kwasy fenylowe zwalczające wirusa. Melisę, podobnie jak miętę, rumianek czy szałwię, można stosować w formie okładów lub olejków. W okładach sprawdzi się także zwykła torebka po zaparzeniu herbaty lub plasterek cytryny.

Na opryszczkę idealny będzie miód, ze względu na jego właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Smarowanie opryszczki miodem powinno przynieść pożądane efekty. Aby wzmocnić jego działanie, do tego gęstego, słodkiego płynu możemy dodać cebulę i czosnek, tworząc papkę, którą przyłożymy do opryszczki. To doskonałe rozwiązanie, jeśli ze względu na specyficzny zapach nie mamy odwagi stosować okładów z samych cebuli i czosnku. Gojenie rany przyspieszy przykładanie do niej miąższu aloesu, który nawilża i regeneruje skórę w miejscu opryszczki, a także smarowanie jej olejkiem z drzewa herbacianego –  o właściwościach antywirusowych i odkażających – lub pastą cynkową.

Aby zapobiegać nawrotom opryszczki, po zwalczeniu objawów należy bezwarunkowo wymienić szczoteczkę do zębów na nową. Szminki, niestety, również.

 

Czytaj dalej

Łuszczyca – jakie są przyczyny jej powstawania?
Jak walczyć z łuszczycą dłoni