atopowe zapalenie skóry

Łuszczyca – jakie są przyczyny jej powstawania?

Łuszczyca – jakie są przyczyny jej powstawania?

Łuszczyca to często występująca choroba skóry, która ma swoje podłoże w genach i której objawy pojawiają się w wyniku innych schorzeń lub czynników zewnętrznych. Jest chorobą przewlekłą, dlatego skóra wymaga szczególnej pielęgnacji nie tylko w trakcie nawrotów.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to jedno z najczęstszych schorzeń skórnych. Zmiany chorobowe występują w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka. Objawy najczęściej widoczne są na łokciach, kolanach, rękach i stopach, ale nie tylko – także na paznokciach czy owłosionej skórze głowy. Nie bez znaczenia dla jej występowania są uwarunkowania genetyczne; ryzyko zachorowania, jeśli w rodzinie nie ma przypadków łuszczycy, jest znacznie mniejsze. Geny nie są jednak jedynym nośnikiem choroby – wywołują ją również zupełnie inne przyczyny, takie jakie różne schorzenia czy czynniki zewnętrzne.

Choć łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, można łagodzić jej objawy – nie tylko farmakologicznie, ale i z pomocą skutecznych dermokosmetyków z dobrej jakości składem.

Choroba wywołana przez… inne choroby

Jeśli mamy predyspozycje genetyczne, by zachorować (choć zdarza się, że na łuszczyce cierpią osoby, które nie mają w rodzinie żadnych przypadków tego schorzenia), pierwsze objawy mogą wystąpić w wyniku różnorodnych czynników, na przykład innej choroby. Często przyczyną pojawienia się objawów lub nawrotu są infekcje – zarówno bakteryjne, wywołane paciorkowcem, jak i wirusowe, takie jak ospa wietrzna lub półpasiec, oraz infekcje wywołane drożdżakami. Powodem mogą być: cukrzyca, dna moczanowa, niewyleczone stany zapalne, a nawet próchnica! Podłożem zachorowania na łuszczycę są także zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, menopauzą czy ciążą. Ryzyko zwiększa się, gdy cierpimy na nadciśnienie czy depresję, ponieważ przyjmowane podczas kuracji leki beta-blokujące mogą być przyczyną łuszczycy.

Czynnik ludzki, czyli jak szkodzimy sobie sami

Niestety – często sami zwiększamy ryzyko wystąpienia objawów chorobowych. Nadwaga, picie alkoholu, palenie papierosów, narażanie skóry na zbyt silne nasłonecznienie, uciskanie ciała na przykład przez pasek zegarka lub noszenie niewygodnych ubrań z syntetycznego materiału – to tylko niektóre zachowania, które nam szkodzą. Nie pomagają nam także długotrwały stres, niedobór snu czy nadmierna higiena. Przyczyny wystąpienia objawów czasem są bardziej prozaiczne, ponieważ objawy łuszczycy mogą pojawić się w wyniku uszkodzeń mechanicznych skóry, takich jak skaleczenia, rany chirurgiczne, tatuaż, a nawet w efekcie… ukłucia owada.

Czytaj dalej

Jak wybrać szampon na łojotokowe zapalenie skóry?
Sprawdzone domowe sposoby na opryszczkę