leczenie

Jak walczyć z łuszczycą dłoni

Jak walczyć z łuszczycą dłoni

Łuszczyca dłoni to problem nie tylko natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Objawy choroby wywołują znaczny dyskomfort związany z widocznymi zmianami chorobowymi, które ciężko jest ukryć i które są bolesne oraz bardzo problematyczne. Jak skutecznie walczyć z objawami łuszczycy dłoni oraz zapobiegać kolejnym nawrotom choroby?

Przyczyny schorzenia

Ze względu na to, że łuszczyca jest chorobą przewlekłą, warto dbać o skórę regularnie i wyeliminować z naszego trybu życia czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby. Oprócz uwarunkowań genetycznych nie bez znaczenia są nasze złe nawyki, takie jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zła dieta, nadwaga czy stres. Wpływ na wystąpienie objawów mogą mieć również inne choroby, na przykład choroby serca czy zakażenia bakteryjne, a także niektóre leki, w tym antydepresanty i antybiotyki.

Jak objawia się łuszczyca dłoni?

Na dłoniach chorego zazwyczaj pojawiają się małe ropne krostki, które powodują ból i dyskomfort. Choroba częściej dotyka kobiet, jednak mężczyźni również są narażeni na ryzyko zachorowania, szczególnie jeśli mają predyspozycje genetyczne. Objawy mogą przenosić się na inne części ciała i wystąpić praktycznie na całej jego powierzchni. Ropnym krostkom towarzyszą przesuszenie i łuszczenie się skóry, a także mniejsze lub większe zaczerwienienia i obrzmienia.

Skuteczne sposoby na łuszczycę dłoni

Aby skutecznie walczyć z łuszczycą, należy działać kompleksowo i połączyć różne metody leczenia – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. W przebiegu łuszczycy dłoni przyjmuje się leki cytostatyczne, immunosupresyjne, retinoidy i antybiotyki – odpowiednią terapię dobierze specjalista. Terapię lekową warto jednak uzupełnić o odpowiednio dobrane, specjalistyczne dermokosmetyki, takie jak żele do mycia czy kremy, które nie podrażnią naszej skóry, za to poprawią jej wygląd i zredukują dyskomfort, który odczuwamy podczas objawów, oraz zapobiegną nawrotom. Warto zadbać o odpowiednią dietę i wyeliminować z niej ostre przyprawy, czekoladę czy fast foody. Bezwzględnie należy unikać stresu, alkoholu, dymu papierosowego, a także tatuaży czy piercingu. Na złagodzenie występujących objawów pomogą domowe sposoby, takie jak kąpiele z dodatkiem płatków owsianych lub otrębów pszennych. Równie skuteczne mogą okazać się okłady z roztworu soli, soku z aloesu lub miodu i propolisu. Odpowiednie nawilżenie dłoni zapewnią m.in. parafina, lanolina, witamina E, mocznik, masło shea oraz olej kokosowy i arganowy.

Czytaj dalej

Sprawdzone domowe sposoby na opryszczkę
Czym jest krem konopny na łuszczycę?