Uporczywe swędzenie przy egzemie – poznaj 4 sposoby, jak je złagodzić!

Masz egzemę i uporczywe swędzenie uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów egzemy.

Typowe dla egzemy objawy takie jak uporczywe swędzenie, zmiany skórne w postaci pęcherzyków i grudek oraz nadmierne łuszczenie się skóry potrafią być bardzo dokuczliwe. Niestety egzemy nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie skutecznie łagodzić jej symptomy.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie naturalne składniki łagodzą objawy egzemy,
  • dlaczego warto leczyć egzemę naturalnymi sposobami,
  • jak stosować poszczególne preparaty.

Metody łagodzenia objawów egzemy powinny być dobrane stosownie do rozległości i stopnia nasilenia zmian chorobowych. Zwykle lekarz na podstawie obrazu klinicznego i wywiadu z pacjentem zaleca wdrożenie odpowiednich leków.

Dodatkowo terapię można uzupełnić o stosowanie naturalnych składników, które pomogą doprowadzić do remisji choroby. Poznaj 4 domowe sposoby na złagodzenie uporczywych objawów egzemy.

Ocet jabłkowy na egzemę

Chorym na egzemę niesamowitą ulgę przynosi ocet jabłkowy. Regularne stosowanie octu jabłkowego daje spektakularne efekty. Kosztuje tylko kilka złotych, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by go kupić i przekonać się na własnej skórze, czy naprawdę działa.

Właściwości octu jabłkowego

Za tajemnicą skuteczności octu jabłkowego stoją takie składniki jak:

  • kwasy (mlekowy, octowy i jabłkowy),
  • witaminy (A, B, C, E i PP),
  • minerały (fosfor, żelazo, wapń, sód, potas, magnez).

Za ich sprawą ocet jabłkowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które pomagają zwalczać uporczywe swędzenie skóry w przebiegu egzemy. Oprócz tego stosowanie octu jabłkowego eliminuje stany zapalne, infekcje i suchość skóry.

Jak stosować ocet jabłkowy w leczeniu egzemy?

Ocet jabłkowy do leczenia objawów egzemy można wykorzystać na kilka sposobów. Najlepsze efekty przynosi jednak przecieranie zmienionych chorobowo miejsc octem rozcieńczonym w wodzie w proporcji 1 łyżka octu na szklankę wody.

Soda oczyszczona na egzemę

Okazuje się, że na środki do łagodzenia objawów egzemy nie trzeba wydawać fortuny. Skutecznym sposobem na uporczywe swędzenie przy egzemie jest bowiem soda oczyszczona – naturalny składnik, który praktycznie każdy z nas ma w swoim domu.

Właściwości sody oczyszczonej

Soda oczyszczona wykazuje właściwości złuszczające, dlatego doskonale radzi sobie z martwym naskórkiem. Dodatkowo świetnie oczyszcza skórę, pozostawiając ją idealnie gładką, świeżą i promienną.

Przy regularnym stosowaniu sody oczyszczonej można zauważyć, że wszelkie przebarwienia na skórze po egzemie stają się dużo jaśniejsze.

Jak stosować sodę oczyszczoną w leczeniu egzemy?

Jedyne co musisz zrobić to zmieszać sodę oczyszczoną z wodą w stosunku 3:1 i nałożyć bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce, które chcesz oczyścić i usunąć z niego martwy naskórek.

Jeśli od oczyszczenia bardziej zależy Ci na nawilżeniu, do sody oczyszczonej zamiast wody dodaj miodu w ilości takiej, by otrzymać jednolitą konsystencję. Tak przygotowaną pastę wcieraj w skórę dłoni i paznokcie.

Olej kokosowy na egzemę oraz łojotokowe zapalenie skóry

Złagodzić zapalenie skóry pomaga też olej kokosowy. Co sprawia, że osoby zmagające się z uporczywym swędzeniem przy egzemie, łojotokowe zapalenie skóry powinny sięgnąć właśnie po olej kokosowy?

Właściwości oleju kokosowego

Olej z kokosa obfituje w składniki odżywcze i witaminy, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Dzięki właściwości przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym widocznie zmniejsza stany zapalne, podrażnienia i zaczerwienienia.

Dodatkowo zawarte w oleju kokosowym drogocenne substancje zapobiegają łuszczeniu się skóry i przyspieszają jej regenerację.

Jak stosować olej kokosowy w leczeniu egzemy?

Olej kokosowy nie wymaga specjalnego przygotowania – można stosować go bezpośrednio na skórę, prosto ze słoika. Powinien mieć płynną konsystencję, dlatego można go uprzednio podgrzać.

Nanieś cienką warstwę oleju kokosowego na skórę i pozostaw aż do wyschnięcia.

Olejek z drzewa herbacianego na egzemę

Ostatnią naszą propozycją w dzisiejszym zestawieniu jest olejek z drzewa herbacianego – naturalny antyseptyk. Jest wysoce skuteczny w walce z uporczywym swędzeniem przy egzemie, jednak z u wagi na dużą intensywność preparatu, trzeba stosować go z głową.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego trzeba mieć w swojej domowej apteczce, gdyż wykazuje on szerokie spektrum działania. Działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, dlatego stanowi świetne uzupełnienie zaleconej przez lekarza kuracji egzemy.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego w leczeniu egzemy?

Z uwagi na to, że olejek herbaciany jest bardzo intensywny, nie zaleca się go stosować bezpośrednio na skórę. Jeśli już, to po uprzednim połączeniu z innym olejem, np. kokosowym, jojoba lub z awokado w proporcji kilka kropli olejku z drzewa herbacianego na łyżkę stołową oleju bazowego.

Olejek z drzewa herbacianego można wykorzystać też jako dodatek do kąpieli. Musimy jednak pamiętać, by woda w kąpieli nie była gorąca, a sama kąpiel nie trwała zbyt długo – w innym wypadku możemy osiągnąć efekt przeciwny do oczekiwanego.

Czytaj dalej

Egzema na dłoniach, dłoni, na rękach – objawy, przyczyny, leczenie, czy można się zarazić?
Czy probiotyki powinno się stosować wyłącznie podczas antybiotykoterapii? Sprawdź!