egzema

Egzema na dłoniach, dłoni, na rękach – objawy, przyczyny, leczenie, czy można się zarazić?

Egzema na dłoniach, dłoni, na rękach – objawy, przyczyny, leczenie, czy można się zarazić?

Swędząca i szorstka w dotyku skóra dłoni może być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, ale też objawem choroby, a dokładniej egzemy. Mówiąc w skrócie – egzema jest stanem zapalnym skóry. Objawy egzemy są bardzo uciążliwe, powodują wiele przykrych dolegliwości i wpływają na zdrowie psychiczne i samopoczucie chorego. Dowiedz się, jakie są objawy egzemy i czym skutecznie ją leczyć.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest egzema,
  • jakie są przyczyny i objawy egzemy,
  • jak leczyć egzemę,
  • czy można zapobiec egzemie.

Egzema na dłoniach – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Egzema dłoni jest dość powszechnym problemem, który dotyka coraz więcej osób. Daje różnorakie objawy, czasem trudne do zidentyfikowania, a jeszcze trudniejsze do wyleczenia.  Przyczyny egzemy również nie są jednoznaczne. Mimo to dobrze jest wiedzieć, po czym rozpoznać egzemę, bo szybka i właściwa diagnoza pozwala wdrożyć leczenie, dzięki któremu jej objawy stają się jedynie przykrym wspomnieniem.

Przyczyny egzemy

Wydawać by się mogło, że skoro egzema dotyka miliony ludzi na całym świecie, to nie stanowi dla nas żadnej tajemnicy. W rzeczywistości jednak pomimo wieloletnich badań, naukowcy nadal nie są w stanie wskazać, co wywołuje egzemę. Podejrzewają, że winowajcą są tutaj geny, ale 100% pewności nie ma.

Wiadomo jednak, że egzema jest spowodowana przez zaburzenie funkcjonowania układu odpornościowego. Jak ono się objawia? Organizm chorego mając kontakt nawet z niewielką dawką alergenu (np. roztoczami, pyłkami roślin etc.), nadmiernie wytwarza przeciwciała IgE. Nieprawidłowa reakcja na alergen w konsekwencji prowadzi do wystąpienia na skórze stanu zapalnego.

Nadal jednak nie wiadomo, dlaczego u niektórych egzema z czasem ustępuje i przez długi okres nie daje żadnych objawów albo nigdy więcej nie wraca – gdyby za jej przebieg odpowiedzialne były wyłącznie geny, byłoby to praktycznie niemożliwe. Dlatego istnieją pewne podejrzenia, że na rozwój i przebieg choroby oprócz genów wpływ mają również czynniki środowiskowe.

Egzema – pierwsze objawy

Powieki, twarz, dłonie, plecy – objawy egzemy mogą tak naprawdę pojawić się wszędzie. Oprócz różnego umiejscowienia mogą mieć też różny stopień nasilenia. Jeśli już się pojawią, zwykle u każdego wyglądają tak samo – znakiem rozpoznawczym egzemy są czerwone grudki i plamy. Powierzchnia zmienionych chorobowo miejsc pokryta jest wypełnionymi ropą pęcherzykami, które z czasem pękają i zamieniają się w strupy.

Charakterystycznym objawom egzemy, bez względu na ich rodzaj i rozległość zmian chorobowych, towarzyszy świąd. Świąd może mieć niewielkie lub średnie nasilenie, chociaż czasem jest na tyle uporczywy, że chory nie może przestać się drapać, co tylko nasila stan zapalny i skutkuje pojawieniem się na skórze blizn i przebarwień oraz stwardnienia i pogrubienia naskórka.

Inne charakterystyczne objawy egzemy to:

  • sucha i szorstka w dotyku skóra,
  • zaczerwienienia,
  • obrzęk,
  • wysypka.

Czy egzemą można się zarazić?

Stan zapalny i sącząca się krew z pęknięć na skórze może budzić obawę, że egzema jest chorobą zakaźną i mając bliski kontakt z chorym, przejdzie także i na nas. Przez takie myślenie cierpiący na egzemę nie mają łatwego życia – nierzadko są wytykani palcami i odtrącani przez osoby z ich bliskiego otoczenia, które boją się, że zarażą się od nich chorobą.

Okazuje się jednak, że egzema nie jest zakaźna, więc jeśli ktoś z Twoich bliskich zmaga się z egzemą, nie musisz obawiać się o swoje zdrowie. 

Życie z egzemą

Egzema jest na tyle podstępną chorobą, że nie zawsze wysyła wszystkie możliwe sygnały świadczące o jej obecności. Dlatego istotną rolę odgrywa tutaj lekarz dermatolog, która na podstawie wywiadu z pacjentem i obrazu klinicznego postawi diagnozę, jak również doradzi, jakie metody leczenia w danym przypadku sprawdzą się najlepiej. 

Szorstkie i zaczerwienione ręce – jak leczyć egzemę?

Niestety panaceum na egzemę nie istnieje, dlatego chory musi w pierwszej kolejności zaakceptować chorobę i nauczyć się z nią żyć. Jeśli weźmie sobie do serca rady i wskazówki lekarza oraz będzie konsekwentny w ich egzekwowaniu, może doprowadzić do remisji choroby.

Sposobów na egzemę jest mnóstwo, jednak ich skuteczność zależy od przypadku. Metoda terapii powinna być zawsze dobierana indywidualnie, ze względu na przebieg choroby u pacjenta.

Najczęściej w leczeniu objawów egzemy stosuje się leki działające miejscowo, zarówno te z apteki, jak i produkty pochodzenia naturalnego. W zaawansowanych przypadkach wdrażane są leki doustne, zawsze pod kontrolą lekarza.

Chcesz pozbyć się objawów? Wyeliminuj alergeny!

Kluczowym w leczeniu egzemy jest wyeliminowanie składników alergennych z diety i swojego bliskiego otoczenia. Aby dowiedzieć się, co nas uczula, warto wykonać testy alergiczne. Jeśli objawy nie są aż tak nasilone, można też metodą prób i błędów wskazać składniki alergizujące i na tej podstawie ograniczyć z nimi kontakt.

Krok ten być może nie wyeliminuje objawów choroby raz na zawsze, ale z pewnością skutecznie je ograniczy, dzięki czemu stan skóry ulegnie widocznej poprawie.

Czytaj dalej

Zmarszczki lub rozstępy odbierają Ci pewność siebie? Wypróbuj olej kokosowy a przekonasz się, że jego cudowne właściwości przywrócą Twojej skórze jędrność i elastyczność!
Masz egzemę i uporczywe swędzenie uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów egzemy.