atopowe zapalenie skóry

Czerwone dłonie, egzema na dłoniach – domowe leczenie, objawy, czy jest zaraźliwa?

Zmagasz się z egzemą? Poznaj sprawdzone sposoby na złagodzenie objawów choroby!

Egzema na dłoniach to zapalenie skóry, które najczęściej dotyka dorosłych. Szacuje się, że w Polsce na egzemę choruje ok. 10% ludzi. Charakterystyczne dla egzemy wypryski pojawiają się na skórze na skutek działania wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. To głównie od nich zależy, jaka forma kuracji będzie skuteczna. Sprawdź, jakie domowe sposoby na łagodzenie objawów egzemy warto wypróbować.

Z artykułu dowiesz się:

 • co to jest egzema,
 • jakie są przyczyny i objawy egzemy,
 • jak łagodzić objawy egzemy domowymi sposobami.

Nie da się całkowicie i trwale wyleczyć egzemy, można jedynie łagodzić jej objawy, które potrafią być bardzo uporczywe. Egzema dłoni w znacznym stopniu wpływa na samoocenę chorego sprawiając, że ma on niskie poczucie własnej wartości. Dlatego musi on szczególnie dbać o skórę, by egzema nie odbijała się na jakości i komforcie jego życia.

Egzema na dłoniach – czym jest?

Egzema jest ogólnym określeniem różnych typów zmian skórnych, które łączy jeden wspólny objaw – stan zapalny skóry. Choroba ma charakter przewlekły, co oznacza, że problemy skórne mogą na zmianę nasilać się i całkowicie ustępować.

Najczęściej egzemę wywołują alergeny – czasem wystarczy nawet kilkusekundowy kontakt z alergenem, by choroba dała o sobie znać. Może mieć też charakter wewnętrzny, tj. związany z pasożytami bytującymi w organizmie chorego.

Rodzaje egzemy 

U każdego egzema może objawiać się w nieco inny sposób. Wyróżnia się kilka głównych rodzajów egzemy na dłoniach:

 • wyprysk kontaktowy – wywoływany przez wielokrotny kontakt z drażniącymi substancjami chemicznymi lub kosmetykami, objawy pojawiają się w miejscu kontaktu z alergenem,
 • wyprysk alergiczny – pojawia się w momencie, gdy skóra narażona jest na działanie substancji alergicznej, której układ odpornościowy nie rozpoznaje,
 • wyprysk łojotokowy – łagodne miejscowe zapalenie skóry związane z nadmiernym wydzielaniem łoju, bez charakteru alergicznego,
 • atopowe zapalenie skóry – pojawia się u osób, które mają genetyczną skłonność do reakcji alergicznych objawiających się zmianami na skórze (najpopularniejsza postać egzemy).

Przyczyny egzemy

Niestety przyczyny egzemy nie są do końca znane, dlatego jej leczenie nie jest proste. O rozwoju choroby mogą decydować w takim samym stopniu czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, co pozwala podzielić egzemę na dwa typy:

 • endogenny – egzema rozwija się u osób mających predyspozycje genetyczne, czyli zaburzoną pracę układu immunologicznego,
 • egzogenny – objawy egzemy pojawiają się w wyniku bezpośredniego zetknięcia się skóry z alergenem.

Objawy egzemy

Najczęściej spotykaną formą egzemy jest wysypka, która na początku przybiera formę czerwonych grudek, by później przeobrazić się w wypełnione płynem pęcherzyki, które pękają i pozostawiają po sobie strupki. Zmianom często towarzyszy obrzęk.

Skóra chorego na egzemę zazwyczaj jest mocno przesuszona i ma tendencję do nadmiernego rogowacenia. Zmiany swędzą i bolą, a jako że pojawiają się na dłoniach, powodują niemały dyskomfort i utrudniają funkcjonowanie.

Czy egzema jest zaraźliwa?

Osoby z otoczenia osoby chorującej na egzemę często nie wiedzą, co to za choroba, dlatego traktują ją z dystansem w obawie, że się zarażą. Warto być jednak świadom, że egzema nie jest chorobą zakaźną, co oznacza, że nie można się nią zarazić. Nie ma więc podstaw do tego, by odtrącać i wykluczać chorych na egzemę, co niestety jest częstą praktyką.

Sposoby na łagodzenie objawów egzemy

Podejrzewasz u siebie egzemę? Zacznij od wizyty u lekarza, który postawi diagnozę i zaleci właściwe leczenie. Aby terapia przyniosła pożądany skutek, dodatkowo trzeba wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji skóry.

Poznaj 5 skutecznych sposobów na łagodzenie objawów egzemy. Regularnie stosując poniższe produkty, już wkrótce zobaczysz poprawę wyglądu i stanu swojej skóry. Na egzemę wskazany jest m.in.:

 • olej kokosowy – ma silne właściwości bakteriobójcze, dlatego smarowanie nim zmienionej chorobowo skóry chroni przed kolonizacją na niej drobnoustrojów, jednocześnie silnie ją natłuszczając i nawilżając,
 • ocet jabłkowy – codzienne przecieranie zmian wacikiem nasączonym octem jabłkowym stwarza na skórze nieprzyjazne środowisko dla bakterii i drożdży, dlatego jest skuteczną metodą zapobiegania przed zaostrzaniem się stanu zapalnego,
 • olej słonecznikowy – widocznie łagodzi stany zapalne, pozostawiając skórę nawilżoną i aksamitną w dotyku,
 • płatki owsiane – wystarczy dodać rozdrobnione płatki owsiane do ciepłej (ale nie gorącej!) kąpieli lub nanieść na zmiany chorobowe, by pozbyć się uporczywego świądu, ukoić podrażnienia i zmiękczyć skórę,
 • miód – ma właściwości antybakteryjne, odżywcze i regulujące, dlatego jest sojusznikiem w gojeniu się stanów zapalnych.

Wszystkie wymienione wyżej produkty można nałożyć bezpośrednio na skórę, pozostawić na kilkadziesiąt minut i następnie zmyć. Przy systematycznym stosowaniu pierwsze efekty przychodzą w mgnieniu oka.

Czytaj dalej

Kortykosteroidy – na co pomagają? O czym trzeba pamiętać przy ich stosowaniu?
Twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry? Sprawdź, czy ma szansę wyrosnąć z choroby!