atopowe zapalenie skóry

Czy AZS to choroba, z której się wyrasta? Sprawdź!

Twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry? Sprawdź, czy ma szansę wyrosnąć z choroby!

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Najczęściej zapada się na nią już w dzieciństwie, a jej objawy potrafią uprzykrzyć życie. Czy z AZS można wyrosnąć, czy może jest chorobą na całe życie? W dalszej części artykułu odpowiadamy na to nurtujące wielu chorych pytanie.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest AZS,
  • jakie są przyczyny i objawy AZS,
  • czy z AZS się wyrasta,
  • jak skutecznie leczyć AZS.

Leczenie atopowego zapalenia skóry potrafi złagodzić objawy choroby, ale nie pozwala trwale wyleczyć choroby. Wszystko dlatego, że przyczyny AZS nie są nam do końca znane. Z tego względu też przez lata wokół choroby narosło wiele mitów. Jeden dotyczący możliwości wyleczenia AZS dzisiaj rozwiejemy.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – co to za choroba?

Za atopowe zapalenie skóry odpowiedzialna jest nieodpowiednia reakcja immunologiczna organizmu na alergeny.

Jeśli zdrowa osoba zetknie się z produktem żywnościowym lub kosmetykiem, który może wywołać reakcję alergiczną, jej organizm wytworzy przeciwciała  IgE odpowiedzialne za unieszkodliwianie antygenów oraz aktywowanie mechanizmów obronnych układu immunologicznego, dzięki czemu do uczulenia nie dojdzie.

Organizm chorego na AZS również wytwarza przeciwciała IgE, ale w za dużej ilości, co skutkuje pojawieniem się na skórze charakterystycznych dla choroby objawów.

AZS – objawy

Skóra z AZS jest przesuszona i zaczerwieniona, łatwo ulega podrażnieniom i swędzi. Jest bardzo cienka, dlatego samoistnie mogą pojawiać się na niej drobne ranki, które mogą doprowadzić do zapalenia, jeśli chory nie może oprzeć się drapaniu zmienionych chorobowe miejsc. Wszystkiemu towarzyszy silny ból, nierzadko powodujący stres i problemy z koncentracją. Choć objawy AZS mogą występować na całym ciele, to najczęściej zajmują zgięcia łokciowe i kolanowe, twarz oraz szyję.

Kiedy ujawnia się AZS?

Atopowe zapalenie skóry może dać o sobie znać już u kilkumiesięcznych dzieci, co wcale nie oznacza, że nie może uaktywnić się w starszym wieku – choroba może więc stać się utrapieniem praktycznie na każdym etapie życia. Szacuje się, że na całym świecie na AZS choruje ok. 20 proc. ludzi, przez co zasługuje ono na miano choroby cywilizacyjnej.

AZS – przyczyny

Chorzy na AZS chcą poznać przyczyny swoich problemów ze skórą, jednak nie da się ich jednoznacznie wskazać. Naukowcy doszukują się źródła choroby w genach – jeśli któryś z rodziców cierpi na AZS, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dotknie ono także jego dziecko. Inna teoria mówi, że przyczyną AZS jest nadmierna higiena. Niestety choroba ta wciąż pozostaje dla nas niemałą zagadką.

AZS – przebieg choroby

Atopowe zapalenie skóry z okresami remisji i zaostrzeń może towarzyszyć tak naprawdę przez całe życie. Według klasyfikacji wyróżniamy różne fazy AZS, w tym m.in.:

  • okres niemowlęcy – od urodzenia do 2. roku życia,
  • okres późno-dziecięcy – od 3. do 11. roku życia,
  • okres młodzieńczy i wieku dojrzałego – rozpoczyna się w okresie dojrzewania i może trwać do końca życia.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – czy można z niego wyrosnąć?

I teraz kwestia, która spędza sen z powiek szczególnie rodzicom chorujących na AZS dzieci, czyli czy chorobę tę da się wyleczyć? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko tak naprawdę zależy od przypadku.

Dzieci z łagodnym przebiegiem AZS mają szansę z niego wyrosnąć. Niemalże u połowy maluchów zmiany skórne w pewnym momencie ustępują i nigdy więcej nie wracają, niestety większość chorujących nie ma tego szczęścia. Trzeba być jednak świadom, że nawet jeśli AZS przez pewien okres nie będzie dawać żadnych oznak, w każdej chwili może wrócić, taki jest bowiem urok tej choroby.

Dobra informacja jest taka, że pacjenci odpowiedni leczeni, stosujący skuteczne metody pielęgnacji, mogą osiągnąć wieloletnie okresy remisji.

Co zrobić w razie wystąpienia objawów typowych dla AZS?

Gdy na skórze dziecka wystąpią zmiany skórne przypominające objawy atopowego zapalenia skóry, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem postawienia diagnozy i zaplanowania leczenia. Rozpoznanie AZS ma miejsce na podstawie obrazu klinicznego i zebranego wywiadu lekarskiego z pacjentem.

AZS – sposoby leczenia

Leczenie AZS wymaga dużej dyscypliny i samozaparcia – chory musi wyrobić w sobie pewne nawyki pielęgnacyjne, o których przestrzeganiu musi codziennie pamiętać. Cierpliwość i konsekwencja w tej kwestii pozwalają złagodzić objawy, a nawet doprowadzić do długotrwałej remisji.

W przebiegu AZS przede wszystkim trzeba stosować preparaty przeciwzapalne, które dobiera lekarz na podstawie oceny rozległości i stopnia nasilenia zmian skórnych. Chory musi stale natłuszczać i nawilżać zmienione chorobowo miejsca, może do tego wykorzystać gotowe maści i kremy z apteki lub naturalne produkty takie jak oliwa z oliwek, aloes czy olej kokosowy.

Należy pamiętać, że drapanie skóry powoduje jej dalsze uszkodzenie, a przynosi jedynie krótkotrwałą ulgę. W razie nasilonych dolegliwości, zamiast się drapać, lepiej zastosować okłady z wilgotnej gazy, które ukoją ból.

Czytaj dalej

Zmagasz się z egzemą? Poznaj sprawdzone sposoby na złagodzenie objawów choroby!
Zmarszczki lub rozstępy odbierają Ci pewność siebie? Wypróbuj olej kokosowy a przekonasz się, że jego cudowne właściwości przywrócą Twojej skórze jędrność i elastyczność!