alergia

Skóra sucha i odwodniona – jak ją pielęgnować

Skóra sucha i odwodniona – jak ją pielęgnować

Każda skóra wymaga innego traktowania, zawsze jednak powinniśmy pielęgnować ją z troską oraz dostrzegać sygnały świadczące o jej potrzebach. Skóra sucha, a także odwodniona (to nie to samo!), wiąże się szeregiem problemów estetycznych oraz związanych z samopoczuciem, dlatego tak ważna jest prawidłowa i skuteczna pielęgnacja, która zapewni jej optymalny poziom nawilżenia. Jak odróżnić skórę suchą od odwodnionej i co zrobić, by odpowiednio o nią zadbać?

Jak rozpoznać suchą skórę?

Poznamy ją po kilku charakterystycznych cechach, takich jak rzadkie występowanie zaskórników i wyprysków. Na twarzy osoby z suchą cerą pory są niemalże niewidoczne. Gruczoły łojowe wydzielają za mało sebum, w związku z czym w naskórku brakuje lipidów tworzących barierę chroniącą przed uciekaniem wody – skóra jest więc słabo natłuszczona.

Problemy suchej skóry

Słabo natłuszczona skóra jest przede wszystkim bardzo delikatna, w związku z czym dużo łatwiej ulega podrażnieniu. Jej wrażliwość wynika także z faktu, że jest bardzo cienka. Kiedy nie jest odpowiednio nawilżona, może piec i swędzieć. Staje się bardzo nieprzyjemna w dotyku – szorstka, napięta, a dyskomfort spowodowany przez brak elastyczności może powodować nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Mocno przesuszona skóra może się łuszczyć, powodując silny dyskomfort. Jeśli prawidłowo o nią nie zadbamy, na pierwszy rzut oka zobaczymy, że brakuje jej odpowiednej pielęgnacji, ponieważ będzie matowa. Ciało wtedy dużo szybciej się starzeje, co może zaowocować przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek.

Odwodniona nie znaczy sucha, czyli dlaczego skóra ulega odwodnieniu?

Ten problem może wystąpić w przypadku każdego rodzaju skóry – nie tylko suchej, lecz także tłustej czy normalnej. Skórze suchej brakuje lipidów, czyli natłuszczenia, natomiast odwodnionej – wody, a więc nawilżenia. Odwodniona skóra może zacząć się łuszczyć, traci także swoją elastyczność i blask, staje się ściągnięta i napięta, a zmarszczki pojawiają się szybciej i są głębsze. Skóra inna niż sucha paradoksalnie będzie wytwarzać wtedy większą ilość sebum, by naprędce wytworzyć barierę, która zatrzyma w naskórku większą ilość wody. O ile sucha skóra może ulec odwodnieniu z naturalnych przyczyn – w związku z mniejszą ilością lipidów i słabym natłuszczeniem – o tyle w przypadku innego rodzaju cery będzie to efekt złej pielęgnacji przy użyciu zbyt agresywnych kosmetyków powodujących przesuszenie i odtłuszczenie skóry.

Pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej

Przede wszystkim postaw na naturalne i delikatne kosmetyki – takie jak krem konopny z CBD i probiotykami oraz inne kosmetyki z serii H + P. Kosmetyki, które nie naruszają równowagi naszego mikrobiomu, przyczynią się do poprawy jej kondycji i zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia (w przypadku skóry odwodnionej) lub natłuszczenia (w przypadku skóry suchej), wzmacniając naturalną barierę ochronną skóry i zapewniając jej promienny, zdrowy i młody wygląd. Ważne, by kosmetyki, które stosujemy, nie miały w swoim składzie alkoholu, który może wysuszać naskórek i pogłębiać problem. Sięgaj po sprawdzone kosmetyki, które mają zdrowe, naturalne i nieszkodliwe składy. Nie zapominaj również o nawilżaniu od wewnątrz – picie odpowiedniej ilości wody jest tak samo ważne, jak odpowiednio dobrane kosmetyki.

Czytaj dalej

Pielęgnacja skóry trądzikowej
Jak dobrać kosmetyki do skóry z AZS