alergia

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa spędza sen z powiek niejednej osobie – także dorosłej. Nie jest to bowiem wyłącznie przypadłość nastolatków, a różne rodzaje trądziku mogą przyprawiać nas o ból głowy i powodować duże problemy z doborem odpowiedniej pielęgnacji. Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia dermatologicznego oraz jak odpowiednio pielęgnować cerę trądzikową?

Prozaiczne przyczyny problemu

Za pojawienie się na naszej skórze zmian trądzikowych często odpowiadają – jak w wielu innych przypadkach – hormony. Nasza gospodarka hormonalna często płata nam figle, powodując przeróżne dolegliwości, także dermatologiczne. Spore znaczenie dla tego problemu mają geny, które odpowiadają za wiele problemów zdrowotnych. Namnażanie się bakterii w mieszkach włosów oraz różne infekcje również nie pozostają bez wpływu na objawy – bakterie z rodziny Propionibacterium acnes zamieniają bowiem sebum w wolne kwasy tłuszczowe, prowadząc do stanów zapalnych skóry objawiających się zmianami trądzikowymi, takimi jak grudki i krostki. Powodem trądziku może być alergia pokarmowa lub inna choroba układu trawiennego, dlatego zawsze warto udać się do lekarza na badania, by móc nie tylko leczyć objawy, ale i eliminować czynniki, które nam szkodzą. Niezależnie od czynników zewnętrznych często sami odpowiadamy za wystąpienie lub zaostrzenie objawów, stosując niezdrową i ubogą w cenne składniki odżywcze dietę albo nieodpowiednią pielęgnację skóry, a także żyjąc w przewlekłym stresie.

Typowe objawy trądziku

Zmiany skórne charakterystyczne dla trądziku to nie tylko grudki i krostki widoczne na skórze. Często są to zmiany ropne, ale również widoczne, rozszerzone i zatkane pory. Zdarza się, że zmianom tym towarzyszą stany zapalne oraz nadmierny łojotok powodujący błyszczenie się skóry, którego nikt z nas nie lubi. Wszystko razem sprawia, że wstydzimy się tego, jak wygląda nasza twarz, i ukrywamy ją pod grubą warstwą makijażu, co nie tylko nie rozwiązuje problemu, lecz wręcz go zaostrza. Podstawą walki z trądzikiem jest więc zlokalizowanie przyczyny i w miarę możliwości wyeliminowanie jej przy pomocy lekarza dermatologa, zmiany diety czy odpowiedniej pielęgnacji.

Prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Przede wszystkim musi być systematyczna i kompleksowa. Sporadyczne działania nie wystarczą, musimy odpowiednio rozplanować pielęgnację i wprowadzić do naszego codziennego życia pewne nawyki, by móc cieszyć się wygraną walką z objawami. Podstawa to dobre kosmetyki – bez alkoholu w składzie, który wysusza naszą skórę, i bez tradycyjnego mydła, które zaburza równowagę kwasowo-zasadową. Zamiast niego możesz zastosować czarne mydło afrykańskie, które poprawi kondycję skóry i nie naruszy jej mikrobiomu. Poza oczyszczaniem bardzo ważne jest tonizowanie oraz odpowiednie nawilżanie, na przykład przy użyciu kremu konopnego z CBD i probiotykami – łagodzącego stany zapalne, wspierającego proces gojenia się skóry i chroniącego przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Uważaj także na słonce! Wydawałoby się, że ogranicza łojotok, bo wysusza skórę, jednak jest to pozorna poprawa, ponieważ skóra szybko zaczyna nadprodukcję sebum, by zapobiec przesuszeniu i odwodnieniu skóry, co pogarsza objawy. Dlatego kluczowe są tu produkty z filtrem UV – szczególnie w lecie. Nie bez znaczenia będzie też odpowiednia dieta, wzbogacona o zdrowe składniki odżywcze oraz dużą ilość wody, ograniczająca za to spożycie cukru i wysoko przetworzonych rzeczy.

Czytaj dalej

Środki na regenerację skóry
Skóra sucha i odwodniona – jak ją pielęgnować