alergia

Sekret tkwi… w wodzie

Sekret tkwi… w wodzie

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Bez skutecznego nawodnienia nie byłby w stanie prawidłowo działać, a jego zła kondycja odbiłaby się nie tylko na stanie naszego zdrowia, lecz także na wyglądzie naszej skóry czy włosów. Dbanie o ładny wygląd warto więc zacząć od podstaw, a podstawą wszystkiego jest właśnie H2O.

Rola wody w organizmie

Zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne, i to nie tylko w okresie letnim, kiedy naturalnie wzrasta nasze zapotrzebowanie i ochota na spożywanie ich w większej ilości. Dostarczanie wody – zarówno od wewnątrz, poprzez picie jej, jak i od zewnątrz, poprzez stosowanie dobranych kosmetyków – gwarantuje, że będziemy w dobrej kondycji. Kiedy jesteśmy odwodnieni, nie funkcjonujemy prawidłowo, bo ma to niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Jędrna, młoda i ładna skóra także nie może obejść się bez właściwego nawilżenia.

Jak dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby dużo pić – kilka litrów wody dziennie. Dzięki temu, że pijemy regularnie i w małych ilościach, nasz organizm cały czas jest nawodniony i funkcjonuje prawidłowo. Pamiętajmy, że woda znajduje się również w pokarmach, dlatego warto sięgać po owoce, takie jak arbuz. Będzie to doskonałe uzupełnienie naszej diety, bo dostarczy nam nie tylko płynów, ale też dużej ilości witamin.

Woda w kosmetykach

Dobry kosmetyk to kolejny krok do sukcesu i zdrowej skóry. Picie wody pomoże nawodnić organizm, jednak dobrej jakości żel do mycia czy krem do smarowania zapewnią właściwy poziom nawilżenia i natłuszczenia. To ważne, by działać dwutorowo, a więc i od wewnątrz, i od zewnątrz – tylko takie działanie przyniesie oczekiwane rezultaty. Sucha skóra, której brakuje nawilżenia i składników odżywczych, szybciej się starzeje, traci ładny i zdrowy kolor, staje się sucha, matowa i przestaje dobrze wyglądać. Gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać większą ilość sebum, by zapewnić jej odpowiednią ochronę, a nadmierna produkcja sebum może wiązać się z wystąpieniem problemów skórnych. Dlatego nie powinniśmy zapominać o codziennej pielęgnacji. Jeśli wyrobimy sobie potrzebne nawyki, dużo łatwiej będzie nam pilnować tego, by skóra była dobrze nawilżona.

Woda wodzie nierówna

Nie zawsze jednak woda ma na nasze ciało dobry wpływ. Szczególnie w okresie letnim, kiedy wykorzystujemy tak potrzebne nam chwile pełne ładnej pogody i kąpiemy się w morzu czy basenie, możemy łatwo uszkodzić i wysuszyć naskórek. Chlor zawarty w wodzie basenowej i sól zawarta w wodzie morskiej mogą podrażniać – szczególnie jeśli mamy skłonności do alergii, a nasza skóra jest wrażliwa lub problematyczna – dlatego powinniśmy dbać o jej zabezpieczenie oraz dokładne oczyszczanie po kąpieli. Oraz, oczywiście, o nawilżenie.

I w tym właśnie tkwi cały sekret. W wodzie! To źródło życia, młodości oraz urody. Zaprzyjaźnijmy się z nią i korzystajmy z jej dobrodziejstw, a nasze ciało na pewno się nam odwdzięczy.

Czytaj dalej

Przepis na piękną̨ (i zdrową) opaleniznę̨
Kosmetyki vs dermokosmetyki. Czym się różnią?