alergia

Kosmetyki vs dermokosmetyki. Czym się różnią?

Kosmetyki vs dermokosmetyki. Czym się różnią?

Duży wybór daje mnóstwo możliwości, jednak rodzi także wiele problemów – niestety, nie każdy atrakcyjnie zapakowany i ciekawie zareklamowany kosmetyk będzie dobrym wyborem dla naszej skóry, szczególnie jeśli jest wrażliwa lub problematyczna. Dlatego podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład kosmetyków, a także przeznaczenie wybieranych produktów i ich skuteczność. W końcu z kosmetykami jest jak z jedzeniem – im bardziej naturalne, tym zdrowsze. Jednak dobry smak nie zawsze wynika z dobrej jakości produktów, a ładny zapach nie zawsze jest efektem dobrego składu. Jak więc wybierać kosmetyki do pielęgnacji i czy warto sięgać po dermoskometyki?

Kosmetyki kontra dermokosmetyki. Co wybrać?

Dermokosmetyki nie są preparatami leczniczymi, ale wyrobami kosmetycznymi, jednak od zwykłych kosmetyków nieco się różnią. Warto po nie sięgać przede wszystkim w przypadku problemów skórnych – suchej lub atopowej skóry, cery trądzikowej czy skłonnej do przetłuszczania się  – choć korzystać z nich może każdy. Dzięki dobremu składowi, który nie szkodzi skórze wrażliwej i jest hipoalergiczny, doskonale sprawdza się jako produkt pielęgnacyjny także dla kobiet w ciąży (okres oczekiwania na dziecko często wiąże się ze zmianami skórnymi ze względu na szalejące w organizmie hormony) czy małych dzieci. Zazwyczaj jakość dermokosmetyków jest wyższa niż tradycyjnych kosmetyków, dzięki czemu są bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Doskonale sprawdzą się jako część pielęgnacji skóry skłonnej do alergii, wysuszenia, podrażnień czy trądziku, a także atopowej.

Jak dobrze wybrać dermokosmetyk?

Przede wszystkim sprawdzajmy skład – sama etykieta z napisem „dermoskosmetyk” to nie wszystko, ponieważ nie gwarantuje, że produkt zawiera same (lub chociaż większość) naturalne składniki. Do wielu z nich dodawane są także konserwanty czy substancje zapachowe, które mogą podrażniać delikatną skórę dzieci czy osób ze skłonnościami do alergii. Dokładne czytanie etykiet pomoże nam uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami stosowania kosmetyków pełnych sztucznych substancji. Niestety – na rynku dostępnych jest wiele produktów tylko udających zdrowe i hipoalergiczne, podobnie jak wiele produktów spożywczych błędnie traktowanych jest jako zdrowe ze względu na napis „bio” na opakowaniu. A napis ten nie gwarantuje przecież braku cukru czy innych zbędnych dodatków, prawda?

Gdy dobry kosmetyk nie wystarczy

W przypadku poważnych chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca, egzema, łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry, nawet najlepsze dermokosmetyki mogą nie wystarczyć. Owszem, będą doskonałym wsparciem dla farmakoterapii, jednak nie zastąpią profesjonalnego leczenia i odpowiedniej kuracji. Dlatego jeśli nasze dolegliwości skórne nie ustępują lub się zaostrzają, najważniejszym i podstawowym krokiem będzie wizyta u dermatologa, który pomoże zdiagnozować choroby skóry i wprowadzić odpowiednie zmiany w pielęgnacji oraz stylu życia.

Czytaj dalej

Sekret tkwi… w wodzie
Skuteczne sposoby na porost włosów