Rodzaje łuszczycy

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca niejedno ma imię i niejedną ma twarz… a w zasadzie niejeden rodzaj. Wspólne dla wszystkich odmian choroby jest to, że problem jest przewlekły i, niestety, nieuleczalny mimo zaawansowanego rozwoju medycyny. Nie zawsze objawia się tak samo, często atakuje różne części ciała i różne może być nasilenie objawów w okresie nawrotu. Wiele zależy od nas samych – od stosowanego przez nas leczenia i pielęgnacji.

Najczęściej występujący rodzaj łuszczycy – postać plackowata

Pełna nazwa tego schorzenia to łuszczyca zwykła plackowata, choć ze zwykłym wyglądem skóry nie ma to zbyt wiele wspólnego. Ogniska chorobowe mogą wystąpić na całym ciele, dlatego dyskomfort i problem estetyczny mogą być w tym przypadku bardzo dokuczliwe. Objawy pojawiają się sinusoidalnie – po okresie nawrotu następuje okres remisji, a następnie, po jakimś czasie, czerwone wykwity chorobowe, które są pokryte łuskami srebrnego koloru, powracają.

Jaki rodzaj łuszczycy najczęściej atakuje dłonie i stopy?

Te miejsca na ciele najczęściej atakowane są przez łuszczycę krostkową. Pojawia się ona stosunkowo rzadko, a jeśli już  – to najczęściej u pacjentów powyżej czterdziestego roku życia. Jak sama nazwa wskazuje, objawia się w postaci krostek widocznych na dłoniach oraz na stopach.

Łuszczyca kropelkowata – problem dzieci

Malutkie wykwity skórne o kropelkowym kształcie to zwiastun łuszczycy kropelkowatej, zwanej inaczej drobnogrudkową. Występuje najczęściej u osób najmłodszych, u których jeszcze (sic!) nie pojawiły się objawy łuszczycy zwykłej (plackowatej). Często bywa wynikiem zakażenia, na przykład paciorkowcem.

Czym jest łuszczyca odwrócona?

„Sekret” tego rodzaju schorzenia tkwi nie w wyglądzie – czyli czerwonych grudkach, które mogą się lekko łuszczyć – ale przede wszystkim w umiejscowieniu zmian chorobowych. A to może być różne: grudki są dostrzegalne najczęściej pod fałdami skórnym i w zagięciach, a więc w okolicy pachwin, pach, pod biustem, a także w łuszczyca w okolicach intymnych.

Łuszczyca atakuje również paznokcie!

Jest bardzo podobna do grzybicy paznokci i na pierwszy rzut oka może być z nią mylona, dlatego wymaga diagnostyki. Na paznokciach pojawiają się tzw. plamy olejowe (nazywane również łososiowymi) o żółto-brązowej barwie oraz wgłębienia w płytce.  Paznokcie stają się łamliwe, kruche i ulegają rozwarstwieniu.

Problemy ukryte pod… włosami

Skóra głowy, niestety, nie jest żadnym wyjątkiem i może także zostać zaatakowana przez chorobę. Łuszcząca się skóra swędzi, piecze, jest podrażniona, a początkowo może zostać pomylona z łupieżem. Co więcej, z powierzchni skalpu wykwity mogą przenieść się dalej, na przykład na kark czy czoło.

Zapalenie stawów w wyniku łuszczycy. Czy to możliwe?

Niestety – tak. Łuszczycowe zapalenie stawów występuje dość rzadko i, podobnie jak łuszczyca kropelkowata, najczęściej u dzieci, jednak nie wolno go bagatelizować, ponieważ powoduje zmiany nie dermatologiczne, a stawowe. W skrajnych przypadkach może prowadzić to do trudności z poruszaniem się, a nawet różnego rodzaju deformacji.

Czytaj dalej

Zdrowa skóra głowy – jak sobie radzić z podrażnieniem?
Dobroczynna moc olejków