alergia

Rodzaje chorób skórnych

Rodzaje chorób skórnych

W dzisiejszych czasach choroby skóry są coraz powszechniejsze. Takie schorzenia jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łupież czy trądzik dotykają nas samych lub części osób z naszego otoczenia, dlatego ten temat nie jest nam obcy. Skóra z objawami schorzeń dermatologicznych wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a często również leczenia, dlatego nie można lekceważyć problemów skórnych, które nie tylko sprawiają nam dyskomfort fizyczny i psychiczny, lecz także mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jak objawiają się choroby skórne?

Choroby skóry, czyli dermatozy, są bardzo zróżnicowane, a ich różnorodne objawy można zaobserwować na różnych częściach ciała. Wbrew pozorom i nazwie dotykają nie tylko skóry, lecz także włosów i paznokci. Mogą atakować naskórek oraz głębsze warstwy skóry, ponadto narażone są między innymi gruczoły łojowe. Dermatozy mogą mieć bardzo różnorodny charakter – znamy choroby przewlekłe i nawrotowe lub w pełni wyleczalne; bardzo dokuczliwe lub niepowodujące bólu, dyskomfortu czy powikłań; łagodne lub niosące ryzyko poważniejszych chorób i komplikacji. Mogą wiązać się także ze stanami zapalnymi – grzybiczymi, bakteryjnymi, wirusowymi czy pasożytniczymi. Najczęstsze i charakterystyczne objawy większości chorób dermatologicznych to plamki, grudki, bąble, cysty, guzki, pęcherze, krosty oraz rumienie. Tym widocznym objawom często towarzyszą świąd i pieczenie skóry, a nawet ból.

Kilka słów o przyczynach chorób skórnych

Przyczyn chorób jest prawdopodobnie tak samo wiele, jak ich rodzajów, a wielu z nich do końca nie znamy, w związku z czym na niektóre choroby nie ma skutecznego lekarstwa – możemy reagować tylko na objawy, nie na źródło problemu. Objawy mogą być wywoływane przez bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty oraz wszelkiego rodzaju alergeny. Często o zachorowaniu decydują warunkowania genetyczne. Część chorób wiąże się z powikłaniami związanymi z pracą zawodową lub przyjmowanymi lekami, a część może wynikać z czynników fizycznych, takich jak poparzenia czy urazy. Pewne schorzenia mogą być także „uruchamiane” przez inne choroby i problemy ze zdrowiem. Najtrudniejsze z nich – także dla psychiki chorego – mogą być choroby nowotworowe.

Najczęściej występujące choroby

Wiele chorób skórnych, takich jak łupież, trądzik czy alergia – dokuczające nam głównie wizualnie, wywołujące delikatny dyskomfort, ale nie ból – można wyleczyć odpowiednimi kosmetykami, lekami lub z pomocą dermatologa. Część chorób jest jednak nieuleczalna, a walczyć możemy tylko z objawami. Do takich schorzeń należą atopowe zapalenie skóry, egzema, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Przewlekłe choroby dermatologiczne o charakterze nawrotowym często mają podłoże autoimmunologiczne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji skóry przez całe życie. Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować skórę, dolegliwości powinny zostać zminimalizowane. Inaczej sytuacja ma się z chorobami nowotworowymi, takimi jak czerniak, wymagającymi poważnej diagnostyki i odpowiedniego leczenia, które pomoże uniknąć poważniejszych problemów zagrażających nawet naszemu życiu.

Czytaj dalej

Oczyszczanie skóry bez jej podrażnienia.
Środki na regenerację skóry