alergia

Oczyszczanie skóry bez jej podrażnienia.

Oczyszczanie skóry bez jej podrażnienia.

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest codzienne oczyszczanie skóry. To jeden z podstawowych elementów naszej pielęgnacji, o którym nie powinniśmy zapominać, jeśli chcemy, by nasza skóra wyglądała zdrowo, młodo i ładnie. Czy wiecie, jak zadbać o prawidłowe oczyszczanie, by było efektywne, a w dodatku nie podrażniało naszej skóry?

Znaczenie oczyszczania skóry?

Podczas oczyszczania twarzy i ciała usuwamy ze skóry zanieczyszczenia, które zebrały się na niej po całym dniu – a więc kurz, pył czy brud; a także bakterie, nadmiar sebum czy martwy naskórek. Jeśli chcemy kompletnie i skutecznie oczyścić twarz, nie możemy zapominać o pierwszym kroku, czyli demakijażu, który usunie z niej całodzienny makijaż i pozostałości kosmetyków. Kolejnym krokiem powinno być mycie twarzy odpowiednim, delikatnym kosmetykiem, który usunie wszystkie pozostałe zanieczyszczenia, ale nie podrażni naszej skory. Na końcu powinniśmy wykonać pielęgnację z nawilżaniem przy użyciu toniku (przywróci on prawidłowe i naturalne pH naszej skóry) i kremu lub innego produktu nawilżającego. Dzięki temu, że nie pominiemy żadnego kroku i skutecznie oczyścimy twarz, unikniemy zaskórników, wyprysków czy podrażnień; sprawimy także, że składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych skuteczniej się wchłoną, pozostawiając skórę gładką, nawilżoną i zadbaną.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę?

Nieodpowiednia pielęgnacja przy użyciu źle dobranych kosmetyków może narobić więcej szkód niż pożytku. Jeśli nie oczyścimy skóry dokładnie, w konsekwencji będziemy zmagać się podrażnieniami czy alergiami, a także z zapchanymi porami. Nasza cera będzie wyglądać na zmęczoną i zaniedbaną. Ponadto stosowanie kremów i innych kosmetyków nawilżających nie przyniesie odpowiedniego działania, ponieważ ich składniki nie będą się dobrze wchłaniały. Powinniśmy też pamiętać o dobraniu kosmetyków odpowiednio do naszej cery, a także zwracać uwagę na skład produktu, po który sięgamy. Nie zapominajmy o tym, by oczyszczać twarz zarówno rano, jak i wieczorem – rano, by odświeżyć twarz i oczyścić ją z kosmetyków stosowanych na noc, wieczorem, by usunąć z niej wszystkie zanieczyszczenia i przygotować twarz na nocną regenerację.

Zbyt mocne oczyszczanie może nam jednak zaszkodzić – agresywne mycie przy użyciu kosmetyków z alkoholem, SLS-ami i parabenami może naruszyć równowagę naszego mikrobiomu i podrażnić skórę. Mikrobiom – czyli flora bakteryjna żyjąca na naszej skórze – pełni funkcję ochronną, hamując możliwość dostania się szkodliwych drobnoustrojów do naszego organizmu. Jeśli zniszczymy tę ważną barierę ochronną, skóra może stać się przesuszona, podrażniona, z widocznymi niedoskonałościami i trądzikiem.

Ogromna rola kosmetyków

Jeśli będziemy regularnie i konsekwentnie stosować trzyetapowe oczyszczanie przy użyciu odpowiednich kosmetyków, efekty zauważymy bardzo szybko i będą one trwałe. Wybierajmy kosmetyki o naturalnym składzie, które działają delikatnie i nie niszczą naszego mikrobiomu. Nie stosujmy do oczyszczania twarzy zwykłego mydła, które może tę barierę naruszyć i zaburzyć równowagę pH skóry. Jeśli jesteśmy właścicielami delikatnej i wrażliwej skóry z problemami dermatologicznymi, koniecznie sięgajmy po specjalistyczne dermokosmetyki dedykowane skórze z alergiami czy schorzeniami.

Czytaj dalej

Metody nawilżania skóry
Rodzaje chorób skórnych