alkohol

Przeczytaj Koniecznie: Palenie i Picie Alkoholu Powoduje Łuszczycę?

Przeczytaj Koniecznie: Palenie i Picie Alkoholu Powoduje Łuszczycę?

Rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu może w dużym stopniu wpłynąć na poprawę zdrowia. Większość ludzi zdaje sobie sprawę jak niebezpieczne dla zdrowia są papierosy i alkohol, jednak chętnie sięgamy po papierosa, a do kompletu dorzucamy drinka lub piwo.

Wiele osób twierdzi, że używki działają na nich relaksująco. Niestety istnieje coraz więcej dowodów na to, że osoby z łuszczycą powinny szczególnie mocno zastanowić się przed zapaleniem lub napiciem się.

Palenie i spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju łuszczycy i może znacznie pogorszyć chorobę. Picie dużej ilości alkoholu może również uniemożliwić leczenie lub uniemożliwić przejście choroby w stan remisji.

Palenie Papierosów - Jakie Jest Ryzyko?

 Jedno z badań przeprowadzonych przez dr. Luigiego Naldiego, wykazało znacznie wyższe ryzyko łuszczycy u palaczy. Grupa dr Naldiego porównała osoby z łuszczycą do osób z innymi chorobami skóry. Okazuje się że, aż jeden na pięć przypadków łuszczycy był związany z paleniem papierosów!

„Wiemy, że palenie wpływa na początek łuszczycy i jej wygląd. Palenie około dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na łuszczycę. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą palonych papierosów dziennie i jest wyższe u kobiet niż mężczyzn. Ryzyko dla kobiet, które palą więcej niż 20 papierosów dziennie, jest około 2,5 razy większe niż odsetek osób niepalących, a mężczyzn ryzyko około 1,7 razy większe niż odsetek niepalących. ”
—dr Naldi.

Badania wykazały również bardzo silny związek między paleniem, a łuszczycą krostkową.

Jak Palenie Wpływa na Ciało?

Badania dotyczące wpływu palenia na łuszczycę na poziomie biologicznym komplikują tysiące składników dymu papierosowego. Dr Naldi wskazuje na nikotynę jako potencjalnego sprawcę zmiany układu odpornościowego i prawdopodobnie wzrostu komórek skóry, a także bezpośredniego wpływu na stan zapalny skóry.

dziewczyna maść healpsorin na łuszczycę

Nie Dbasz o Siebie? Zacznij!

Badania analizowały wpływ różnych stylów życia na łuszczycę. Naukowcy po raz pierwszy odkryli, że spożywanie alkoholu i palenie mają negatywny wpływ na łuszczycę (podobnie jak stres emocjonalny, otyłość i brak ruchu).

Następnie naukowcy podzielili uczestników badania na dwie grupy, w zależności od tego, czy kiedykolwiek mieli remisje, czyli cofnięcie się choroby.

Rezultaty były dramatyczne: 78% osób, które doświadczyły remisji, były osobami niepalącymi, a tylko 22% palącymi.

Alkohol to Twój Wróg w Walce z Chorobą.

Alkohol wydaje się silniej oddziaływać na łuszczycę u mężczyzn niż u kobiet. Jedno z badań wykazało, że intensywne picie faktycznie obniżyło wyniki leczenia u mężczyzn. Inne badania wykazały, że mężczyźni z łuszczycą piją więcej niż mężczyźni bez, oraz znacznie częściej łuszczyca występuje u alkoholików, a abstynencja może pomóc w leczeniu choroby.

Dr Naldi twierdzi, że młodzi mężczyźni, którzy piją alkohol, są bardziej narażeni na łuszczycę, jego badania wykazały, że picie alkoholu ma negatywny wpływ na leczenie i prawdopodobieństwo remisji.

Ponadto należy zauważyć, że alkohol może mieć niebezpieczne skutki uboczne w połączeniu z niektórymi lekami na łuszczycę, takimi jak metotreksat lub acytretyna (Soriatane).

Czy alkohol i Papierosy Wywołują Łuszczycowe Zapalenie Stawów?

Dostępnych jest bardzo mało danych na temat wpływu alkoholu lub palenia na łuszczycowe zapalenie stawów. W jednym małym badaniu opublikowanym w 1996 r. Analizowano wpływ palenia na zapalenie stawów kręgosłupa,

które jest rodzajem zapalenia stawów kręgosłupa i szyi, dotyka ono niektóre osoby z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Po przyjrzeniu się testom klinicznym, promieniom rentgenowskim i pomiarom laboratoryjnym autorzy doszli do wniosku, że palenie jest związane ze złymi długoterminowymi wynikami u pacjentów.

Jednak według Dafna Gladman, profesora medycyny na Uniwersytecie w Toronto, po prostu nie ma jeszcze żadnych danych potwierdzających, czy osoby z łuszczycowym zapaleniem stawów mogą doświadczyć podobnych negatywnych skutków palenia lub alkoholu.

Dr Gladman uważa jednak, że może istnieć więcej dowodów wskazujących, że palenie i alkohol mogą obnżyć jakość leczenia u osoby z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Pijesz, Palisz? Lepiej Przestań!

Analiza badań jasno sugeruje, że palenie i picie ma negatywny wpływ na łuszczycę. czy możemy pozbyć się choroby poprzez rzucenie palenia?

Badania potwierdzające tę tezę wciąż trwają , ale jeśli potrzebujesz powodu do rzucenia palania to właśnie go znalazłeś.

Jeśli nie palisz, nie zaczynaj, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą - masz jeszcze większe ryzyko rozwoju łuszczycy niż mężczyźni.

Jeśli palisz, zastanów się nad rzuceniem palenia - możesz mieć większe prawdopodobieństwo remisji.

Jeśli pijesz, rób to z umiarem - intensywne picie może wywołać łuszczycę, zakłócać twoją odpowiedź na leczenie i zapobiegać remisji.

Jeśli przyjmujesz określone leki, NIE pij - alkoholu może prowadzić do poważnych działań niepożądanych u pacjentów stosujących leki.

Skoncentruj się na pozytywnych, zdrowych sposobach radzenia sobie ze stresem i lękiem - spróbuj medytacji, wysypiaj się, zdrowej diety i ćwiczeń.

Upewnij się, że twoje dzieci wiedzą o dodatkowym ryzyku wywołanym paleniem i piciem alkoholu. W ich przypadku ryzyko wystąpienia łuszczycy wzrasta 9-krotnie.

Czytaj dalej

7 Wskazówek, Jak Dbać o Skórę z Łuszczycą, o Których Prawdopodobnie Zapomniałeś!
Jak Uniknąć Zaostrzenia Łuszczycy w Sezonie Przeziębienia i Grypy?