7 Wskazówek, Jak Dbać o Skórę z Łuszczycą, o Których Prawdopodobnie Zapomniałeś!

7 Wskazówek, Jak Dbać o Skórę z Łuszczycą, o Których Prawdopodobnie Zapomniałeś!

1. Dobre nawilżenie skóry to podstawa. 

Jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najbardziej skuteczną rzeczą jaką możesz zrobić dla podrażnionej skóry to zmniejszyć jej suchość, ograniczyć swędzenie, zaczerwienienie, ból i łuszczenie się.

Wybieraj kremy, lub maści ​​nawilżające najlepiej naturalne bez dodatku szkodliwych chemikaliów. Unikaj ciężkich maści. Zdecyduj się na lżejsze, które łatwiej się wchłaniają. 

Krem lub maść zastosuj zaraz po kąpieli. W ten sposób zdecydowanie poprawisz efekt działania preparatu. Zwróć szczególną uwagę na pielęgnację skóry w chłodne i suche dni. Nie pozwól aby twojej skórze brakowało niezbędnego nawilżenia. 

Nawilżenie skóry krem na łuszczycę

Innym sposobem na utrzymanie wilgotności skóry jest użycie nawilżacza w domu, szczególnie gdy powietrze jest gorące i suche. Jeśli ogrzewanie jest włączone, włącz nawilżacz. Pomoże twojej skórze lepiej zatrzymać wilgoć.

2. Zafunduj sobie ciepłą kąpiel. 

Codzienna ciepła kąpiel z łagodnym mydłem może pomóc w łagodzeniu swędzących plam i usuwaniu suchej skóry.

Ciepła kąpiel na łuszczycę

Poświęć 15 minut na zanurzenie się w ciepłej wodzie. Możesz dodać, do kąpieli olej, drobno zmielone płatki owsiane, sól z morza martwego, ale nie przesadzaj z temperaturą wody i zwróć uwagę na rodzaj mydła którego używasz do kąpieli. Gorące temperatury i sztuczne mydła mogą zaszkodzić wrażliwej skórze.

Staraj się nie trzeć skóry ręcznikiem podczas wycierania. Zamiast tego delikatnie osusz. Tarcie może pogorszyć owrzodzenia, a nawet spowodować nowe. Natychmiast po kąpieli zastosuj krem ​​nawilżający.

3. Korzystaj ze słońca. 

Światło ultrafioletowe (UV) światło słoneczne może spowolnić wzrost komórek skóry, więc małe dawki słońca mogą być dobrym sposobem na złagodzenie, poprawę, a nawet uleczenie zmian łuszczycowych.

uv na łuszczycę

Postaraj się złapać trochę słońca dwa lub trzy razy w tygodniu i użyj kremu przeciwsłonecznego na zdrowej skórze. Zbyt dużo słońca (lub oparzeń słonecznych) zwiększa ryzyko raka skóry i może pogorszyć stan choroby.

Porozmawiaj z lekarzem przed dodaniem terapii UV do swojego leczenia. Zaplanuj regularne kontrole skóry, aby upewnić się, że nie przesadzasz.

4. Stresujesz się? Lepiej bądź spokojny. 

Badania pokazują, że stres może pogorszyć łuszczycę oraz zwiększyć swędzenie skóry. 

Bardzo często do pierwszego wysypu łuszczycy dochodzi po bardzo stresującym wydarzeniu. Możesz być w stanie złagodzić objawy po prostu poprzez obniżenie poziomu stresu.

Istnieje wiele sposobów na obniżenie stresu. Bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Zastanów się, co sprawia Ci najwięcej radości i co najbardziej Cię relaksuje.

Joga, medytacja i głęboki oddech pomagają. Nawet długi spacer po okolicy może cię uspokoić.

  • Jedz zdrowo.
  • Pij dużo wody.
  • Ćwicz regularnie.
  • Wysypiaj się!

5. Wełna, moher, detergenty? Uważaj bo może swędzieć! 

Unikaj dezodorantów z alkoholem, mydeł perfumowanych, a nawet niektórych płynów do prania. Mogą one podrażnić twoją wrażliwą skórę. Sprawdzaj skład kupowanych ubrań. Upewnij się, że są miękkie i wygodne. Unikaj wełny i moheru. Mogą podrażniać już zaognioną skórę.

6. Drapiesz się? Nie rób tego!

Nie ma co do tego wątpliwości, kiedy swędzi, chcesz drapać. Drapanie może rozerwać skórę, tworząc miejsce dla zarazków oraz wywoływać infekcje. Może również powodować pojawienie się owrzodzeń tam, gdzie ich wcześniej nie było. Może dobrym pomysłem będzie noszenie krótkich paznokci?. Jeśli skóra bardzo swędzi pomyśl o lekach przeciwhistaminowych.

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych metod, spróbuj na chwilę, zamknąć oczy, oddychaj głęboko i delikatnie wcieraj krem ​​w skórę.

7. Palisz i pijesz? Lepiej tego nie rób. 

Palenie tytoniu może wywołać łuszczycę jak i pogorszyć jej stan. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby pomógł ci wybrać najlepszy sposób na rzucenie palenia. 

Nadużywanie alkoholu może negatywnie wpłynąć na wygląd Twojej skóry. Może być również bardzo niebezpieczne w połączeniu z niektórymi lekami na łuszczycę. Jeśli już z jakiegoś powodu zdecydujesz się na wypicie alkoholu zachowaj umiar.Czytaj dalej

Przeczytaj Koniecznie: Palenie i Picie Alkoholu Powoduje Łuszczycę?