maść CBS

Nie tylko kosmetyki, czyli dieta w łuszczycy

Nie tylko kosmetyki, czyli dieta w łuszczycy

Wiele mówi się o tym, jak ważne w chorobach dermatologicznych, takich jak łuszczyca, jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków, które złagodzą objawy, zapobiegną nawrotom oraz nie będą drażniące dla skóry. Jednak ważne jest nie tylko to, co na zewnątrz – równie istotne jest dbanie o zdrowie od środka, a więc dobrze dobrana dieta uwzględniająca to, co pomaga, i eliminująca to, co szkodzi. Jak jeść, by czuć się dobrze?

Zdrowa dieta w łuszczycy

Przede wszystkim należy sięgać po to, co świeże – a więc po warzywa i owoce, ale z wykluczeniem cytrusów. Nie bójmy się tłuszczy, oczywiście zdrowych. Wyeliminujmy z jadłospisu tłuszcze trans znajdujące się choćby w margarynie czy produktach wysoko przetworzonych oraz zminimalizujmy spożycie tłuszczów nasyconych, głównie pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jemy mięso, wybierajmy raczej indyka czy kurczaka niż tłustą wieprzowinę. Gdy organizm toleruje gluten, warto wzbogacić dietę o produkty zbożowe, bogate w błonnik. Pijmy dużo wody oraz napary ziołowe, na przykład z pokrzywy, nagietka czy dziurawca.

Najważniejsze składniki odżywcze w diecie

Sięgajmy po tłuszcze – ale tylko te zdrowe. Dlatego niezbędnymi produktami, które muszą znaleźć się w odpowiednio zbilansowanej diecie osoby cierpiącej na łuszczycę, są dobrej jakości oliwa z oliwek, nasiona lnu i olej lniany, pestki dyni czy orzechy włoskie. Spożywajmy również tłuste ryby, by dostarczyć organizmowi kwasów omega-3. Szczególnie ważne w tej chorobie składniki to cynk – który przyspiesza gojenie ran i który możemy znaleźć w kaszy gryczanej, pestkach dyni, nasionach słonecznika, rybach, indyku, wątróbce czy jajkach – oraz selen – niezbędny, by chronić komórki oraz czerwone krwinki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Selen możemy znaleźć w rybach takich jak łosoś czy tuńczyk, orzechach brazylijskich, pszenicy czy grzybach. Nie zapominajmy o witaminie D, sięgajmy więc po ryby morskie, jaja i masło. Rozważmy jej suplementację – szczególnie w miesiącach, w których jest mało słońca, lub nawet w lecie, jeśli niewiele czasu spędzamy na powietrzu.

Co szkodzi w łuszczycy?

Szkodliwe dla organizmu będą nie tylko tłuste, ciężkie potrawy czy niezdrowe tłuszcze, lecz także ostre przyprawy czy słodycze, które mogą zaostrzyć objawy chorobowe występujące na skórze. Starajmy się więc jeść lekko, zdrowo i świeżo, wykluczając z jadłospisu gotowe dania: wysoko przetworzone, pełne złej jakości składników, chemicznych wzmacniaczy smaku i konserwantów. Oczywiście wszelkie używki, takie jak alkohol czy papierosy, również nie są wskazane – i to, tak naprawdę, nie tylko u osób cierpiących na łuszczycę.

Jeśli połączymy odpowiednie leczenie, właściwą pielęgnację skóry oraz zdrową, zbilansowaną dietę, możemy ujarzmić łuszczycę. Choć nie wygramy z nią do końca, bo jest chorobą nieuleczalną, to możemy zadbać o to, by była jak najmniej dokuczliwa w codziennym życiu.

Czytaj dalej

Na wakacje bez wysypki
Czy peeling skóry głowy jest konieczny?