alergia

Na wakacje bez wysypki

Na wakacje bez wysypki

Słońce może pozytywnie wpłynąć na kondycję naszej skóry – jest to jedna z wielu zalet okresu wakacyjnego. Z drugiej jednak strony zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do przesuszenia, a tym samym wydzielania przez nią zbyt dużej ilości sebum. To z kolei może być przyczyną nawrotu trądziku oraz objawów innych chorób dermatologicznych. Może też powodować wysypkę, która jest efektem alergii na słońce, nazywanej fotodermatozą.

Wysypka pojawia się w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA, czyli promieniowanie odpowiedzialne za wakacyjną opaleniznę. Już same objawy skórne powodują dyskomfort, jednak w połączeniu z towarzyszącą im gorączką potrafią zepsuć nawet najlepiej zapowiadające się plany urlopowe.

Dlaczego słońce uczula?

Często nadwrażliwość na słońce nie ma konkretnego podłoża, po prostu pojawia się wysypka – tak jak przy każdym innym uczuleniu. W niektórych sytuacjach do nadwrażliwości mogą prowadzić jednak nasze zachowania, na przykład długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, leków hormonalnych i farmaceutyków stosowanych w chorobach przewlekłych. Do zwiększenia ryzyka pojawienia się wysypki możemy przyczynić się także, pijąc… zioła! Choćby popularny i lubiany dziurawiec, który pomaga na problemy trawienne, może szkodzić skórze. Wpływ na zwiększenie wrażliwości skóry mogą mieć również niektóre zabiegi kosmetyczne.

Ulga od wysypki. Jak leczyć objawy?

W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się leki antyhistaminowe, stosowane zazwyczaj w leczeniu różnych alergii. Pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych i zmian skórnych, a także dyskomfortu – świądu, pieczenia, bólu. Leczenie farmakologiczne, czyli działanie od wewnątrz, możemy również wesprzeć pielęgnacją, która działa od zewnątrz. Pomogą w tym natłuszczające i ochronne kosmetyki do skóry wrażliwej i problematycznej, które łagodzą objawy, gwarantując natychmiastową  ulgę i szybką poprawę.

Profilaktyczna pielęgnacja. Zadbaj o skórę, zanim pojawi się wysypka

Najlepszą obroną jest atak, dlatego powinniśmy chronić skórę przed uczuleniem na słońce, zabezpieczając ją i nie dając szans promieniom słonecznym na to, by wpłynęły negatywnie na jej kondycję. Najważniejsza więc będzie ochrona przed słońcem: unikanie promieni słonecznych w godzinach południowych, stosowanie kremów z filtrem oraz umiar w opalaniu. A podczas codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki, które wspierają naturalną barierę zapobiegającą utracie wody i odpowiednio ją nawilżają. Jaki jest więc idealny wybór kosmetyczny na wakacje? Krem konopny z olejem CBD i olejem z nasion konopi, przyspieszający regenerację i zapobiegający przesuszaniu. Dodatek probiotyku, ekstraktu z żywokostu i oleju z czarnuszki sprawia, że codzienne stosowanie tego kremu przynosi widoczne gołym okiem rezultaty. Skład kosmetyku to przepis na zdrową, bardziej odporną  skórę. Dzięki temu słońce będzie źródłem potrzebnej nam witaminy D i  szerokiego uśmiechu, a nie dokuczliwej wysypki i wywołujących dyskomfort problemów dermatologicznych.

Czytaj dalej

Jak dobrać wakacyjne kremy na choroby skórne
Nie tylko kosmetyki, czyli dieta w łuszczycy