blizny

Jak pozbyć się blizn na ciele? Zobacz przegląd najlepszych metod

Jak skutecznie pozbyć się blizn? Poznaj sprawdzone metody

Większość blizn, jakie powstają w obrębie naszej skóry, prędzej czy później znikają bez śladu i to bez naszej pomocy. Są jednak i takie, które pozostaną z nami na zawsze, jeśli w porę nie zareagujemy i nie wdrożymy skutecznego leczenia.

Co decyduje o wyglądzie blizny? Jak pielęgnować ślady po zranieniach, aby nie stały się niepożądaną ozdobą naszej skóry? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie czynniki wpływają na wygląd blizny,
 • jak prawidłowo pielęgnować rany,
 • jakie są skuteczne sposoby na blizny.

Wszystko, co musisz wiedzieć o bliznach

Blizna jest śladem po zranieniu skóry. Niektóre blizny są małe, przez co nie zwracamy na nie większej uwagi, ale wobec tych większych trudno przejść obojętnie.

Duże i rozległe blizny nie dość, że nieestetycznie wyglądają, to często są twarde i zgrubiałe, a do tego bolesne.

Czynniki wpływające na wygląd blizny

Na ostateczny wygląd blizny bezpośredni wpływ wykazuje:

 • rodzaj urazu (oparzenie, zranienie, cięcie chirurgiczne),
 • miejsce uszkodzenia,
 • indywidualne uwarunkowania (np. skłonność do bliznowacenia).

Rodzaje blizn

O sposobie pielęgnacji blizn w dużej mierze decyduje ich rodzaj. Wyróżniamy:

 • blizny zwykłe – na początku są zgrubiałe i twarde, swędzą i mają sinoczerwoną barwę. Z czasem miękną, ich barwa blednie, a dolegliwości bólowe mijają;
 • blizny przerosłe – powstają, jeśli naturalny proces gojenia zostanie zakłócony. Często wykraczają poza obszar zranienia;
 • blizny zanikowe – są „pamiątką” po ospie wietrznej lub trądziku młodzieńczym. Przypominają zgłębienia w skórze;
 • keloidy (bliznowce) – tworzą się dopiero po zagojeniu rany. Przybierają kształt wybrzuszeń i zajmują obszar większy niż uszkodzonej skóry. Powstają na skutek nadmiernej produkcji kolagenu przez organizm.

Jak przyspieszyć gojenie blizn?

W przypadku wystąpienia zranienia przestrzegaj poniższych zasad, aby wytworzona blizna na skórze była możliwie jak najmniej widoczna:

 • nie zrywaj strupków, które powstają w procesie gojenia się rany,
 • po operacjach w obrębie brzucha zadbaj o utrzymanie właściwej wagi, co pozwoli zapobiec nadmiernemu rozciąganiu się skóry i uszkadzaniu blizny,
 • w przypadku blizn w obrębie kolan czy łokci, ogranicz czasowo ich ruchomość, aż do pełnego zagojenia się rany,
 • chroń bliznę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Jak skutecznie pozbyć się blizn? Poznaj najlepsze sposoby na blizny

Rodzaj zabiegu, jaki powinien zostać wykonany, w dużym stopniu zależy od skali problemu. Dlatego najczęściej to kosmetolog, dermatolog lub chirurg decyduje o tym, jakim sposobem pozbyć się blizn.

Peeling chemiczny

Metoda rekomendowana do usuwania blizn drobnych np. po ospie czy po trądziku. Podczas zabiegu wykorzystywany jest fenol, czyli substancja o działaniu złuszczającym.

Fenol wspomaga usuwanie wierzchniej warstwy naskórka, jednocześnie pobudzając go do regeneracji. W miejscu blizny odradza się zdrowa, jędrna i gładka skóra.

Nie każdy jednak może skorzystać z takiego zabiegu. Przeciwwskazaniem jest ciemna karnacja oraz wrażliwość skóry i skłonność do alergii.

Dermabrazja

Skutecznie zwalcza głębokie i widoczne blizny. Do skóry przykładana jest diamentowa głowica, która obraca się, ścierając kolejne jej warstwy. Zabieg może powodować dolegliwości bólowe, dlatego przed jego wykonaniem stosuje się miejscowe znieczulenie.

Skóra po takim zabiegu potrzebuje ok. 7 dni na regenerację. W przypadku dużych i głębokich blizn proces ten może wydłużyć się nawet do miesiąca.

Mikrodermabrazja

Jest łagodniejszą formą dermabrazji. Wykorzystywana do usuwania pojedynczych, płytkich blizn potrądzikowych.

Zabieg nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Jego efekty widać już po kilku dniach od wykonania, jednak aby całkowicie pozbyć się blizny, trzeba powtórzyć go ok. 10 razy.

Laserowe usuwanie blizn

Jedną z popularniejszych metod usuwania blizn jest stosowanie lasera frakcyjnego. Przy jego pomocy można usunąć każdą bliznę, bez względu na jej rozległość i głębokość.

Osoby, które chcą pozbyć się blizn, najczęściej decydują się właśnie na laser, ponieważ zabieg ten daje najlepsze efekty, a w dodatku jest prawie bezbolesny. Ewentualny ból i pieczenie niweluje nałożony na skórę przed zabiegiem krem znieczulający.

Krioterapia

W przypadku krioterapii do usuwania blizn wykorzystuje się ciekły azot lub podtlenek azotu. W miejscu, które poddawane jest zabiegowi, dochodzi do zaburzenia w zakresie przepływu krwi, czego skutkiem jest niedokrwienie i niedotlenienie komórek blizn. Uszkodzone komórki zastępują nowe, a skóra jest zdrowa i gładka.

Mezoterapia

Skuteczna w usuwaniu blizn głębokich, będących efektem poparzeń, jak i zabiegów chirurgicznych. Podczas zabiegu w miejsce z blizną wstrzykiwane są sterydy, dzięki którym narośl zastępuje znacznie mniejsza blizna, którą łatwiej jest usunąć.

Czytaj dalej

W leczeniu jakich dolegliwości pomaga melia indyjska? Sprawdź!
Objawy grzybicy skóry – jak je rozpoznać?