Geny

Manicure przy łuszczycy paznokcia

Manicure przy łuszczycy paznokcia

Zmiany na paznokciach to problem, który dotyka wielu osób cierpiących na łuszczycę. Takie zmiany przede wszystkim trzeba leczyć, lecz naturalnym odruchem każdego, kto cierpi na to schorzenie, jest ukrycie jeszcze niewyleczonych zmian. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na to jest manicure i/lub pedicure. Jednak czy to bezpieczny zabieg i czy warto wybrać tę metodę? A jeśli tak, to jaki lakier będzie lepszy – tradycyjny, a może hybrydowy?

 

Łuszczyca paznokcia. Z jakimi problemami trzeba się liczyć?

Paznokcie, które zaatakuje łuszczyca, nie wyglądają estetycznie. Jednak nie jest to problem wyłącznie estetyczny, ponieważ objawy mogą także powodować ból i dyskomfort. Płytki fałdują się, a ich powierzchnia jest nierówna. Powszechnym zjawiskiem jest zjawisko naparstkowania, w wyniku którego w paznokciach tworzą się wgłębienia, dołeczki. W efekcie procesu onycholizy płytka paznokcia może odklejać się od łożyska, a w bardzo zaawansowanym stadium choroby może dojść nawet do dystrofii płytek paznokciowych – stają się wtedy pogrubione, mają widoczne przebarwienia i tracą blask. Ostatnim etapem jest stopniowe kruszenie się płytki paznokcia, a to może być bardzo bolesny i trudny do naprawienia problem.

Dlatego kluczem do sukcesu jest leczenie i zabezpieczenie paznokci przed urazami, które mogą powodować większy ból i utrudnić proces leczenia.

 

Pacjent z łuszczycą w gabinecie kosmetycznym

Na szczęście ta choroba to nie grzybica i nie jest zaraźliwa, dlatego osoba cierpiąca na łuszczycę paznokcia może bez lęku chodzić na zabiegi kosmetyczne do gabinetów. A manicure czy pedicure wykonany przez profesjonalistę na pewno będzie bardzo ładny i trwały, może dać lepsze efekty niż zabiegi wykonywane w domu, szczególnie przy widocznych objawach łuszczycy. Kosmetolodzy, kosmetyczki czy manicurzystki nie muszą się więc obawiać i mogą zaproponować swoim klientom zabiegi pielęgnacyjne na dłonie i paznokcie oraz ładny manicure, który pomoże ukryć zmiany łuszczycowe. Powinni jednak przywiązywać dużą wagę do stanu skóry i paznokci klienta, ponieważ w okresie nawrotu choroby, gdy łuszczyca jest aktywna i daje wyraźne objawy, są bardzo wrażliwe na czynniki mechaniczne i mogą zostać bardzo łatwo uszkodzone. A to z kolei może powodować silny ból i zniweczyć postępy w procesie leczenia.

 

Jaki manicure dla paznokci z łuszczycą?

Tak naprawdę sprawdzi się każdy – zarówno tradycyjny, jak i hybrydowy. Jeśli paznokcie są bardzo zniszczone, widać na nich bruzdy, zgrubienia, fałdki czy objawy naparstkowania, można postawić na bardzo delikatne polerowanie płytki, by wyrównać jej powierzchnię, a następnie wykonać dowolny manicure. Jeśli paznokcie się pokruszyły i potrzebują uzupełnienia, idealnie sprawdzi się w tym celu przedłużenie żelowe czy akrylowe, które pomoże ukryć ubytek i zabezpieczy płytkę.

Dobrze wykonany manicure w bezpiecznym, sprawdzonym i profesjonalnym salonie może pomóc ukryć zmiany łuszczycowe, które spędzają sen z powiek niejednej osoby cierpiącej na to schorzenie. Dlatego nie ma powodu, by obawiać się wizyty w salonie stylizacji paznokci.

Czytaj dalej

Co może podrażnić skórę z egzemą?
Czego unikać w składzie kosmetyków?