atopowe zapalenie skóry

Czego unikać w składzie kosmetyków?

Czego unikać w składzie kosmetyków?

Prostota to klucz do sukcesu, a naturalność to pożądana cecha – szczególnie jeśli chodzi o skład kosmetyków czy materiał na ubrania. Wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji ciała to jedna z decyzji, które mają istotny wpływ na życie codzienne, wygląd i samopoczucie, szczególnie w przypadku osób z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy innymi problemami tego typu.

 

Jak wybrać kosmetyki z dobrym składem?

Liczy się nie tylko jakość składników, lecz także ich ilość – im prostszy i krótszy skład, tym lepiej dla kosmetyku, a tym samym dla Ciebie. Podobna zasada dotyczy daty przydatności, ponieważ im jest dłuższa, tym więcej konserwantów może mieć w składzie. Zwróć także uwagę na kolejność składników, która ma duże ma znaczenie – pierwsze zawsze są bazą, a im dalej są na liście, tym mniejsza jest ich zawartość. Aby mieć pewność, że kosmetyk jest zdrowy, naturalny i ekologiczny, zwracaj uwagę na przyznane mu certyfikaty, np. Ecocert.

 

Składnik non grata – czego unikać w składzie kosmetyków?

 

Wybieraj produkty bez silnych detergentów (SLS, SLES, SDS)

Silne detergenty mogą mocno podrażnić i wysuszyć skórę – szczególnie wrażliwą, alergiczną, ze skłonnością do nawrotów objawów chorób. Wywołują także uczulenia, które często okazują się bardzo nieprzyjemne. Wybieraj produkty, w których składzie znajdują się bezpieczne  substancje myjące, które nie wywołując podrażnień i alergii, takie jak Sodium Caproyl/Lauroyl Lactylate – czyli łagodna alternatywa dla silnych detergentów.

Unikaj takich składników jak: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Dodecyl Sulfate.

 

Zrezygnuj z kosmetyków z konserwantami (parabenami)

Coraz częściej można kupić produkty do pielęgnacji, które nie zawierają konserwantów ani innych sztucznych substancji, wystarczy dobrze szukać i czytać skład świadomie. Parabeny dodawane są do kosmetyków, by przedłużyć ich datę trwałości, ale tak jak służą tym produktom, tak skórze mogą zaszkodzić.

Unikaj takich składników jak: Methylparaben, Butylparaben i inne z cząstką „paraben”.

 

Nie sięgaj po produkty z silikonami

Silikony to składniki, które mają wygładzać skórę lub włosy – w zależności od tego, do jakiego kosmetyku zostały dodane. Używane są w postaci bezwonnych olejów i wosków. W praktyce mogą znacznie pogorszyć kondycję cery, „wzbogacając” ją o trądzik i wągry. Nie wszystkie silikony kumulują się jednak z naszym organizmie i na skórze – część silikonów (np. z PEG i PPG w nazwie) zmyjesz przy użyciu samej wody, a część (np. Dimethiconol) z pomocą szamponu z łagodnymi detergentami.

Silikony często pojawiają się pod nazwami: Dimethiconol, Dimethicone, Trimethicone, Cyclomethicone.

 

Znajdź sposób na podrażnienia i uczulenia

By kupić najlepszy kosmetyk, konieczne jest przeanalizowanie jego składu. Na pewno znajdziesz produkt, którego skład pozytywnie Cię zaskoczy! Sięgnij po sprawdzone metody – takie jak łagodzący podrażnienia krem H + P z prebiotykami oraz CBD.

Czytaj dalej

Manicure przy łuszczycy paznokcia
Co stan skóry mówi o stanie naszego zdrowia?