atopowe zapalenie skóry

Co może podrażnić skórę z egzemą?

Co może podrażnić skórę z egzemą?

Atopowe zmiany skórne mają to do siebie, że często pojawiają się nagle. Jeśli nie są prawidłowo leczone, zaogniają się coraz bardziej, a stany zapalne stają się coraz bardziej dokuczliwe. Egzema to podstępna choroba przewlekła o charakterze nawrotowym i nie trzeba wiele, by pokazała, na co ją stać. Jeśli na Twojej skórze często pojawiają się zmiany atopowe, musisz mieć świadomość, co może wywołać te problemy. Bo tylko wyeliminowanie czynnika drażniącego połączone z leczeniem objawów może dać widoczne i trwałe rezultaty.

 

Sprawdź, co może podrażnić Twoją skórę

Nawroty choroby mogą wywołać zarówno zmiany w naszym organizmie (np. hormonalne i różnego rodzaju alergie), jak i czynniki zewnętrzne, czyli nieodpowiednie ubranie, źle dobrane kosmetyki i nagłe zmiany temperatury. Na co należy szczególnie uważać, by nie dać się egzemie?

 

Poznaj 6 czynników, które mogą wywołać objawy egzemy

 

  • Gwałtowne zmiany temperatury

Bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura nie jest dobra dla skóry – szczególnie szkodliwe może być zimno – ponieważ może wywołać stany zapalne, które mocno dadzą się we znaki. Ważne jest, by dbać o to, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy, była optymalna. Powinno się unikać gwałtownych zmian temperatury z bardzo wysokiej na bardzo zimną i odwrotnie.

  • Kosmetyki i detergenty

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki czy środki do prania mogą narobić wiele szkód i wywołać podrażnienie. Szczególnie kosmetyki, które nie mają naturalnego składu, ale są wypełnione po brzegi chemią: konserwantami czy sztucznymi zapachami. Dlatego podczas pielęgnacji problematycznej skóry atopowej warto zastosować naturalne i specjalistyczne dermokosmetyki, takie jak żel do mycia twarzy i ciała oraz krem Healpsorin od Hermz. Na rynku dostępnych jest teraz mnóstwo kosmetyków czy detergentów bio i dla alergików, które nie szkodzą, ale wręcz pomagają. Warto więc wybierać je z rozwagą, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

  • Alergie

Alergia na pyłki czy kurz również może przełożyć się na kondycję skóry atopowej. Ale nie tylko tego typu alergie są szkodliwe – także wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe mogą wiązać się z wystąpieniem lub zaognieniem stanów zapalnych.

  • Inne choroby

Towarzyszące nam choroby, nie tylko dermatologiczne, mogą być przyczyną nawrotów egzemy. Wśród takich chorób warto wymienić tutaj na przykład niewydolność żylną.

  • Ubrania z nieodpowiednich materiałów

Sztuczne materiały używane do szycia ubrań nie są zdrowe dla skóry, ponieważ nie pozwalają jej prawidłowo oddychać, przez co szybciej się pocimy. A stąd tylko krok do stanu zapalnego i nawrotu egzemy! W przypadku egzemy niewskazane jest również noszenie ubrań z wełny, która jest dość szorstka i może podrażnić wrażliwą skórę.

  • Zmiany hormonalne

Ciąża, menopauza, a nawet menstruacja – wszystkie te naturalne stany wiążą się ze zmianami hormonalnymi, a nie jest tajemnicą, że hormony mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Także naszej skóry, szczególnie jeśli jest to skóra atopowa.

Czytaj dalej

Makijaż a łuszczyca
Manicure przy łuszczycy paznokcia