Łuszczyca

Łuszczyca a tatuaż brwi, czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Makijaż permanentny przy łuszczycy – czy jest bezpieczny? Podpowiadamy!

Wiele kobiet nie wyobraża sobie, by wyjść z domu bez makijażu. Malowanie się zabiera jednak sporo czasu, a jak wiadomo, rano każda minuta jest cenna.

Dlatego panie coraz częściej decydują się na makijaż permanentny. Efekty makijażu permanentnego utrzymują się długo, ale czy dla każdego jest on bezpieczny?

Z artykułu dowiesz się:

  • na czym polega makijaż permanentny,
  • czym różni się makijaż permanentny od tatuażu,
  • jakie są przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego.

Makijaż permanentny – wszystko, co warto wiedzieć

Makijaż permanentny to specjalistyczny zabieg kosmetyczny, który polega na trwałym podkreśleniu ust, oczu i brwi poprzez wprowadzenie pod skórę pigmentów.

Co to jest makijaż permanentny?

Kobiety nie bez powodu pokochały makijaż permanentny. Skutecznie maskuje on niedoskonałości urody, podkreślając jej walory i – co najważniejsze – nie rozmazuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Co więcej, makijaż permanentny pozwala zakryć wszelkie plamy, blizny i przebarwienia na skórze.

W zależności od wybranej metody, podczas zabiegu barwnik wprowadzany jest igłą lub specjalnym ostrzem prosto do skóry. W przypadku oczu najczęściej wykonuje się na powiece kreskę górną lub/i dolną, jeśli chodzi usta, makijaż permanentny pomaga wyregulować ich kontury oraz wzmacnia czerwień.

Makijaż permanentny a tatuaż – czym się różni?

Na pierwszy rzut oka makijaż permanentny przypomina tatuaż i też nierzadko jest z nim mylony. W praktyce jednak trwały makijaż ma z tatuażem niewiele wspólnego. Dlaczego?

Mikropigmentacja wykonywana jest dużo płycej niż tatuaż, więc pozostaje na naszej skórze jedynie przez określony czas – najczęściej wystarcza na ok. 1,5 roku, czasem dłużej. Ponadto do wykonania zabiegu pigmentacji, czyli tatuażu, wykorzystuje się zupełnie inne barwniki, niż w zabiegach mikropigmentacji.

Łuszczyca a makijaż permanentny

Pacjenci chorujący na łuszczycę muszą unikać wielu rzeczy, aby nie dopuścić do nasilenia objawów choroby. W fazie aktywności łuszczycy na skórze chorego można zaobserwować charakterystyczne zmiany, które trudno pomylić z jakąkolwiek inną chorobą.

Objawy łuszczycy

Na początku na skórze pojawia się niepozorny wykwit, który przypomina intensywnie czerwoną grudkę. Grudka ta wyraźnie odznacza się od zdrowej skóry, a jej powierzchnia z biegiem czasu zaczyna się złuszczać. Złuszczenie naskórka, nierzadko zdrapanie tzw. łusek przez samego chorego widocznie zmienia wygląd skóry, która staje się błyszcząca oraz gładka.

Łuszczyca cechuje się nawrotowym przebiegiem. Duże znaczenie dla zmian skórnych mają czynniki zewnętrzne, bezpośrednio związane ze stylem życia chorego. Kontakt z nimi może nasilić objawy łuszczycy, a nawet doprowadzić do nawrotu choroby, jeśli przejdzie w stan uśpienia.

Pojawia się zatem pytanie, czy makijaż permanentny nie jest jednym z takich czynników?

Czy łuszczyca to przeszkoda do wykonania makijażu permanentnego?

Uporczywe objawy łuszczycy potrafią mocno dać się we znaki, dlatego żaden chory nie chciałby doprowadzić do ich nasilenia, a zabieg mikropigmentacji mógłby się do tego przyczynić. 

Okazuje się, że charakterystyczne dla łuszczycy zmiany występujące w miejscu planowanej pigmentacji lub bliskiej jej okolicy są bezpośrednim przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Niektórzy przekonują, że w przypadku, gdy łuszczyca nie zajęła twarzy ani jej okolic, zabieg można wykonać. 

Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem, który na podstawie całego obrazu naszego stanu zdrowia i prowadzonego stylu życia oceni, czy makijaż permanentny przy łuszczycy to dobry pomysł.

Czy makijaż permanentny na pewno jest bezpieczny?

Efekty mikropigmentacji w elegancki sposób podkreślają urodę, nic więc dziwnego, że makijaż permanentny pozyskać spore rzesze fanów. Rozważając wykonanie zabiegu, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na rezultaty, ale też na zagrożenia, jakie są z nim związane, a gdyż ból mu towarzyszący nie jest jedynym.

Makijaż permanentny – jakie jest ryzyko?

Okazuje się, że nieumiejętne wkłucie i dostarczenie pigmentu nie tam, gdzie trzeba, może prowadzić do powstawania blizn. Co więcej, jeśli osoba wykonująca zabieg nie ma odpowiednich kwalifikacji, w dodatku nie korzysta ze specjalistycznego sprzętu, nietrudno o zakażenie.

Należy także pamiętać o reakcjach alergicznych, które, choć zdarzają się stosunkowo rzadko, to również są możliwe.

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

Zabieg powinno się wykonać w profesjonalnym salonie, którego pracownicy zostali przeszkoleni i mają wiedzę oraz umiejętności, jak w prawidłowy sposób go przeprowadzić. Wtedy mikropigmentacja nie niesie za sobą poważniejszych zagrożeń dla zdrowia, choć i tak nie wszyscy mogą z niej korzystać.

Bezpośrednim przeciwwskazaniem do zabiegu jest:

  • cukrzyca,
  • choroba nowotworowa,
  • nadciśnienie,
  • hemofilia,
  • choroby skóry (łuszczyca, AZS, alergie etc.).

Mikropigmentację odradza się także kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Czytaj dalej

Jak wyeliminować świąd wywołany grzybicą? Podpowiadamy!
Czy osoby chore na łuszczycę mogą chodzić na basen? Sprawdź!