grzybica

Ocet jabłkowy i soda oczyszczona a świąd i grzybica paznokci, leczenie grzybicy - Poznaj 5 domowych sposobów na pozbycie się świądu wywołanego grzybicą

Jak wyeliminować świąd wywołany grzybicą? Podpowiadamy!

Grzybica ma to do siebie, że bardzo łatwo jest się nią zarazić, a znacznie trudniej jest ją wyleczyć. Leczenie zakażenia o podłożu grzybiczym wymaga dużej konsekwencji i determinacji w stosowaniu się do zaleceń. Podstawą jest regularne używanie i przyjmowanie środków zaleconych przez dermatologa.

Domowe sposoby na pozbycie się świądu mogą stanowić terapię uzupełniającą leczenie preparatami z apteki. Sprawdź, jak zniwelować uporczywe objawy grzybicy przy pomocy produktów, które każdy z nas ma w swojej kuchni.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak skutecznie zwalczyć objawy grzybicy,
  • w jaki sposób przygotowywać domowe środki do pielęgnacji skóry,
  • co zrobić, aby nie doszło do nawrotu grzybicy.

Jak skutecznie pozbyć się świądu?

Objawów grzybicy nie powinno się bagatelizować. Jeśli zlekceważymy problem, może dojść do jego nasilenia, a wtedy zmianom będzie jeszcze trudniej zaradzić.

Przedstawiamy 5 produktów, dzięki którym w mgnieniu oka wyeliminujesz objawy grzybicy, nie wydając fortuny. Te składniki na pewno masz w swoim domu!

Ocet jabłkowy

Wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu świądu towarzyszącego zmianom grzybiczym. Ocet ma kwaśny odczyn, dzięki czemu przywraca skórze stóp właściwe pH, uniemożliwiając tym samym rozwój grzybów.

Jak stosować ocet na skórę? Sporządź mieszaninę octu jabłkowego i wody w proporcji 1:1. W tak przygotowanej miksturze mocz codziennie stopy przez przynajmniej pół godziny.

Pamiętaj, by po wyjęciu stóp z kąpieli dokładnie je osuszyć i nawilżyć. Zabieg powtarzaj aż do całkowitego ustąpienia objawów.

Czosnek

Sprawdza się w domowych sposobach leczenia infekcji grzybiczych. Wszystko dlatego, że czosnek wykazuje antybiotyczne i bakteriobójcze działanie. Skutecznie eliminuje wywołujące infekcje grzyby.

Rozgnieć ok. 10 ząbków czosnku. Tak przygotowaną papkę umieść w miseczce z ciepłą wodą i odczekaj kilka minut. Następnie namocz w płynie zmieniony chorobowo obszar ciała.

Dla jeszcze lepszych efektów możesz zmieszać pastę z czosnku z oliwą z oliwek i nałożyć na miejsce, gdzie pojawiły się objawy grzybicy.

Olejek z drzewa herbacianego

Działa grzybo- i bakteriobójczo, wspomaga proces leczenia grzybicy. Dzięki antyseptycznym właściwościom olejek z drzewa herbacianego pozytywnie wpływa na stan skóry i paznokci zajętych przez grzybicę.

Olejek można stosować bezpośrednio na skórę, trzeba jednak uważać, gdyż może podrażniać. Smaruj nim dotkniętą zakażeniem skórę przynajmniej 3 razy dziennie. Stosuj kurację olejkiem z drzewa herbacianego nawet do 2 tygodni po ustąpieniu objawów.

Soda oczyszczona

Ma zasadowy odczyn, dzięki czemu pomaga pozbyć się świądu wywołanego przez grzybicę. Sprawdza się w leczeniu zarówno grzybicy skóry, jak i paznokci.

Przygotuj pastę z sody oczyszczonej i soku z cytryny. Nakładaj ją bezpośrednio na zainfekowane miejsca.

Sodę możesz wykorzystać także do zwalczenia bakterii i grzybów znajdujących się w obuwiu. W tym celu wsyp tam odrobinę sody oczyszczonej i pozostaw na kilka godzin.

Cytryna

Wykazuje antybiotyczne i przeciwgrzybicze właściwości, dzięki czemu pozwala raz na zawsze uporać się z problemem grzybicy. Niweluje dolegliwości bólowe, niosąc natychmiastową ulgę. Oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu blizn.

Jak używać cytryny do leczenia objawów grzybicy? Wyciśnij sok z kilku cytryn i nanieś go bezpośrednio na zainfekowane obszary. Możesz też nacierać zmiany plastrem z cytryny.

Grzybica – jak zapobiegać jej nawrotom?

W skutecznym leczeniu grzybicy kluczowe znaczenie ma zapobieganie jej nawrotom. U osób, które już raz przebyły infekcję, ryzyko ponownego zarażenia jest dużo większe niż u tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z tą chorobą. 

Profilaktyka grzybicy

Aby ustrzec się przed nawrotem grzybicy, stosuj się do poniższych wskazówek:

  • Po każdym myciu stóp dokładnie je osusz przy pomocy ręcznika, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne obszary między palcami. Najlepiej wstrzymaj się na jakiś czas z zakładaniem skarpetek, poczekaj, aż wilgoć odparuje;
  • Nie przegrzewaj stóp. Kiedy to możliwe, ściągnij buty i skarpetki i chodź boso. Zapobiegnie to nadmiernej potliwości skóry stóp, co zwiększa ryzyko zakażenia.
  • Wybieraj skarpetki z naturalnych materiałów takich jak bawełna. Takie skarpetki przepuszczają powietrze, nie doprowadzając do pocenia i przegrzewania stóp. Na rynku dostępne są także skarpetki bambusowe, które skutecznie wchłaniają wilgoć.
  • Noś wygodne buty, najlepiej skórzane. Wystrzegaj się butów wykonanych z materiałów syntetycznych, w których stopy się pocą, co może być bezpośrednią przyczyną powstania zmian w obrębie skóry.
  • Na basenie, saunie, siłowni i innych miejscach użytku publicznego noś klapki. 
  • Stosuj preparaty zapobiegające poceniu się stóp.

Czytaj dalej

Czy nowe tabletki są skuteczne w zwalczaniu egzemy? Podpowiadamy!
Makijaż permanentny przy łuszczycy – czy jest bezpieczny? Podpowiadamy!