Łuszczyca

Łuszczyca a basen i inne miejsca publiczne – czy są jakieś przeciwwskazania? Odpowiadamy!

Czy osoby chore na łuszczycę mogą chodzić na basen? Sprawdź!

Łuszczyca dla osób postronnych pozostaje swego rodzaju zagadką – każdy wie, że taka choroba istnieje, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, z czym musi zmagać się chory na łuszczycę, nie tylko ze strony choroby. Taka osoba często jest wykluczana ze środowiska z obawy przed zakażeniem.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny i objawy łuszczycy,
  • czy łuszczyca jest zaraźliwa,
  • czy osoby chore na łuszczycę mogą chodzić na basen,
  • jakie są zalecenia dla chorych na łuszczycę podczas korzystania z basenu.

Charakterystyczne dla łuszczycy zmiany na skórze nierzadko budzą strach i obrzydzenie. To przez nie chory traci pewność siebie i stara się ukryć przed otoczeniem.

Sprawdź, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do tego, by w przebiegu łuszczycy chodzić na basen i korzystać z innych miejsc użytku publicznego.

Czym jest łuszczyca i jak dużo osób na nią choruje?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry i wiele wskazuje na to, że nieuleczalną. Panaceum na łuszczycę nie istnieje – chory może jedynie łagodzić objawy łuszczycy, ale nigdy się z niej nie wyleczy. 

Nawet jeśli choroba przejdzie w stan uśpienia, poprzez kontakt z wywołującymi ją czynnikami zewnętrznymi może wrócić ze zdwojoną siłą i nadal dawać się we znaki, obniżając jakość i komfort życia.

Objawy łuszczycy

Na skórze chorego na łuszczycę pojawiają się procesy zapalne w postaci łuszczących się wykwitów. W początkowej fazie choroby zauważyć można czerwone, drobne grudki, a w jej zaawansowanej postaci pojawiają się rozległe, plackowate zmiany pokryte srebrzystą łuską.

Zmiany łuszczycowe zwykle zajmują łokcie i kolana, ale zdarza się, że uwidaczniają się również na innych partiach ciała, nawet na owłosionej skórze głowy. To właśnie zmieniona chorobowo skóra odrzuca od chorego osoby postronne, które wolą unikać dotkniętego chorobą, w obawie przed zarażeniem. 

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Naukowcom nie udało się jednoznacznie wskazać przyczyn występowania łuszczycy, ustalono jedynie, że jest to choroba dziedziczna. Znamy czynniki, które mogą mieć wpływ na nasilenie objawów łuszczycy.

Symptomy choroby przybierają na sile na skutek uszkodzenia skóry czy interakcji między lekami. Plamy robią się bardziej czerwone i zajmują coraz większe obszary ciała, gdy chory stosuje niewłaściwą dietę, pije alkohol lub pali papierosy. Stres również nie pomaga w walce z łuszczycą.

Cierpię na łuszczycę – czy mogę chodzić na basen?

Zdarza się, że osoby zmagające się z łuszczycą celowo unikają publicznych miejsc. Rezygnują z korzystania z basenu, nie ćwiczą na siłowni i nie odwiedzają saun. Ale czy rzeczywiście jest ku temu powód?

Korzystanie z basenu przez osoby z łuszczycą

Masz łuszczycę i nie wiesz, czy możesz chodzić na basen? 26 marca 2019 r. Główny Inspektor Sanitarny (GIS) Jarosław Pinkas wydał oświadczenie w tej sprawie. Możemy w nim przeczytać, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, więc nie ma powodu, by rezygnować z pływania na basenie. Wbrew krążącym w opinii publicznej mitom – zmiany skórne będące objawem choroby nie są zagrożeniem dla innych użytkowników pływalni.

Oświadczenie zostało wydane w związku z informacjami, jakie wpływały do GIS i dotyczyły utrudnień w korzystaniu z pływalni przez osoby chore na łuszczycę, z uwagi na obawy zarażenia innych użytkowników basenu.

Mówiąc w skrócie – jeśli cierpisz na łuszczycę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z basenu i innych miejsc publicznych. Pamiętaj, że żaden z pracowników nie powinien Ci tego utrudniać.

Jeśli jednak ktoś będzie próbować Cię zniechęcić, postaraj się mu wytłumaczyć, z jaką chorobą się zmagasz i że nie stanowisz zagrożenia dla otoczenia, gdyż łuszczyca nie jest zaraźliwa.

Zalecenia dotyczące korzystania z pływalni dla chorych na łuszczycę

W wydanym przez GIS oświadczeniu wspomniano również, „iż osoby z nasilonymi zmianami zapalnymi i wysiękowymi są podatne na czynniki chorobotwórcze i korzystanie z kąpieli na basenie może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia”.

Dlatego w sytuacji, gdy zmiany chorobowe przybiorą na sile, dla własnego dobra wstrzymaj się przez jakiś czas z odwiedzaniem basenu. Poczekaj, aż rany się zagoją i dopiero wróć do treningów na pływalni.

Zadbaj o skórę po wyjściu z basenu!

Długi kontakt z chlorowaną wodą może podrażnić delikatną skórę, przez co zacznie się łuszczyć i pękać. Aby uniknąć takiej sytuacji, zaraz po wyjściu z basenu zadbaj o właściwą pielęgnację. Weź szybki prysznic i zmyj ze skóry resztki chloru, następnie delikatnie osusz skórę ręcznikiem, unikając jej pocierania.

Zaraz po wejściu do domu zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Sięgnij po ulubione preparaty, które stosujesz do łagodzenia objawów łuszczycy. Nie ograniczaj się do kremów i maści przepisanych przez lekarza – czasem produkty, które masz w swojej kuchni takie jak ocet winny czy olej kokosowy, mogą zadziałać lepiej, niż specyfik z apteki.

Czytaj dalej

Makijaż permanentny przy łuszczycy – czy jest bezpieczny? Podpowiadamy!
Czy arechin jest bezpieczny dla skóry? Odpowiadamy!