Łuszczyca

Łuszczyca paznokcia – zaraźliwa czy nie?

Czy łuszczycą paznokci można się zarazić? Sprawdź!

Wiele osób nie zgłębiwszy tematu, jest przekonanych, że łuszczyca przenosi się z człowieka na człowieka. Wydaje im się, że łuszczycą można się zarazić choćby przez podanie ręki choremu. Nic więc dziwnego, że osoby cierpiące na łuszczycę nierzadko są odrzucane przez społeczeństwo i wytykane palcami.

A jak jest w rzeczywistości? Czy łuszczyca paznokcia to choroba, którą można się zarazić? Jakie jest ryzyko rozwoju choroby? Odpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

 • czy łuszczycą można się zarazić,
 • jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę,
 • kiedy ujawnia się łuszczyca.

Łuszczyca – zaraźliwa czy nie? Czy jest się czego bać?

Kwestia, czy łuszczyca paznokcia jest zakaźna, nurtuje osoby, które mają w swoim bliskim otoczeniu osobę, która zmaga się z tą chorobą. Nic dziwnego, przecież wieloma chorobami, które objawiają się na skórze, można się zarazić.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Przekazywana pocztą pantoflową wiadomość, jakoby łuszczycą można było się zarazić, to zwykły mit. Łuszczyca paznokci nie jest chorobą zakaźną, co za tym idzie, nie można się nią zarazić ani podając rękę choremu, ani przebywając w jego towarzystwie.

Nie ma więc powodu, by z dystansem podchodzić do osób, które mają zmienione chorobowo paznokcie. Łuszczyca to poważne, przewlekłe schorzenie, dlatego warto okazać choremu na nią wsparcie i zrozumienie.

Łuszczyca – co to za choroba i skąd się bierze?

Łuszczyca ma podłoże genetyczne, ale nie tylko. Choroba ta jest wynikiem interakcji pomiędzy genetycznymi predyspozycjami chorego a czynnikami zewnętrznymi i immunologicznymi.

Rodzaje łuszczycy

Możemy wyróżnić dwa typy łuszczycy:

 • Typ I – dziedziczny (choroba ujawnia się przed 40. rokiem życia).
 • Typ II – tzw. łuszczyca dorosłych (choroba ujawnia się po 40. roku życia).

Jakie jest ryzyko zachorowania na łuszczycę?

Jak wiadomo, łuszczyca jest chorobą genetyczną. Prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę jest zatem tym większe, im częściej występuje ona wśród naszych bliskich. I tak w przypadku, gdy oboje rodziców choruje na łuszczycę, prawdopodobieństwo, że zachoruje również ich dziecko, wynosi aż 70%.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że dziecko może odziedziczyć chorobę, ale nie jest to równoznaczne, z tym że się ona ujawni. Może bowiem pozostać uśpiona, a chory nawet nie będzie wiedzieć, że ją ma.

Łuszczyca paznokci – ujawnienie się choroby

Nie da się jednoznacznie wskazać wieku, w jakim łuszczyca może się uaktywnić. Najczęściej choroba daje o sobie znać między 10. a 30. rokiem życia, jednak nie jest to żadną regułą.

Kiedy łuszczyca się ujawnia?

Na to, czy choroba da o sobie znać, wpływa wiele czynników. Do najczęściej wskazywanych należą:

 • stres,
 • menopauza,
 • ciąża,
 • alkohol,
 • zażywanie niektórych leków,
 • przewlekłe choroby,
 • infekcje.

Czasem wystarczy jedynie uszkodzić skórę, a na skutek tego pojawią się zmiany łuszczycowe.

Czytaj dalej

Czy chory na łuszczycę może zrobić sobie tatuaż? Sprawdź!
Nowe leki na łuszczycę skóry głowy bez recepty – co wybrać?