Łuszczyca

Łuszczyca a tatuaż, czy to jest bezpieczne i trwałe?

Czy chory na łuszczycę może zrobić sobie tatuaż? Sprawdź!

Współcześnie coraz większą wagę przywiązujemy do swojego wyglądu. Jednym ze sposobów wyrażenia siebie i pokazania całemu światu co nam w duszy gra, jest przyozdobienie skóry trwałą grafiką. Spełnienie marzenia o tatuażu nie zawsze jest jednak takie proste.

Chorzy na łuszczycę spotykają się w swoim życiu z wieloma ograniczeniami. Stale muszą myśleć o skutkach swoich działań, tak samo w przypadku tatuowania skóry. Łuszczyca a tatuaż – czy łuszczyca jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu? Odpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • czy chory na łuszczycę może zrobić sobie tatuaż,
  • jakie mogą być skutki wykonania tatuażu u chorego na łuszczycę.

Tatuaż a łuszczyca – można, ale czy warto?

Nie jest tajemnicą, że po wykonaniu tatuażu mogą pojawić się powikłania. Komplikacje, które dokuczają osobom zdrowym, u chorych na łuszczycę będą bardziej odczuwalne.

Co na ten temat mówią dermatolodzy?

Zdaniem specjalistów od chorób skóry osoby cierpiące na łuszczycę nie powinny wykonywać sobie tatuaży, gdyż w ten sposób mogą sprowokować wysiew nowych zmian łuszczycowych lub może to skutkować złym gojeniem się skóry w miejscu tatuażu. 

Nawet w przypadku, gdy przebieg choroby jest stabilny, a my jesteśmy w okresie remisji i ryzyko nawrotu jest małe, to jednak nadal występuje. Tatuaż może doprowadzić do uaktywnienia się choroby, a zmiany aktywne mogą pojawić się nie tylko w miejscu jego wykonania, ale też w innych miejscach na ciele.

Łuszczyca sama w sobie nie jest jednak bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu i to wyłącznie do nas samych należy ostateczna decyzja w tej kwestii.

Jakie mogą być skutki wykonania tatuażu u chorego na łuszczycę?

W procesie tatuowania wykorzystywany jest atrament, który w kontakcie z promieniowaniem UV może ulec rozkładowi. Biorąc pod uwagę, że jedną z metod leczenia łuszczycy jest naświetlanie skóry lampami medycznymi imitującymi naturalne promieniowanie, istnieje ryzyko wybarwienia się grafiki.

Powikłania – jakie mogą wystąpić?

Często wskazywaną komplikacją po zrobieniu tatuażu u chorych na łuszczycę jest objaw Koebnera, czyli wysyp zmian chorobowych w miejscu uszkodzenia skóry i rozsianie się ich po całej skórze. A okazuje się, że ryzyko uszkodzeń izomorficznych jest dość spore i są one następstwem nieprawidłowo wykonanego zabiegu tatuowania skóry. W końcu każdemu może się przytrafić wypadek przy pracy.

Objawy łuszczycowe po zabiegu tatuowania mogą pojawić się nawet po upływie 9-12 dni od jego wykonania. Charakterystycznym symptomem są grudki łuszczycowe, które pojawiają się  wzdłuż zadrapania lub otarcia.

Zrobić tatuaż, czy może lepiej nie?

Zastanawiając się nad wykonaniem tatuażu, trzeba wziąć pod uwagę ryzyko powikłań. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że pojawią się nowe zmiany chorobowe. Nie ma tutaj znaczenia, jakie miejsca na ciele zajęła łuszczyca. Tatuaż i tak może doprowadzić do uaktywnienia się choroby. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu jest kuracja lekami immunosupresyjnymi.

Czytaj dalej

Dlaczego moje włosy wypadają? Poznaj 5 najczęstszych powodów
Czy łuszczycą paznokci można się zarazić? Sprawdź!