Łojotokowe zapalenie skóry to – obok łuszczycy czy AZS – jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Choć nie zagraża naszemu życiu, powoduje znaczny dyskomfort. Jeśli raz zaobserwujemy objawy, to choroba zostanie z nami na stałe. Dlatego tak ważne jest nie tylko łagodzenie objawów, lecz także zapobieganie ich nawrotom.
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Zmiany skórne pojawiają się w miejscach, w których mamy dużo gruczołów łojowych, gdy w naszej florze bakteryjnej pojawia się zbyt duża ilość naturalnie występujących w niej drożdżaków Malassezia. Objawy są skutkiem nadmiernego wydzielania łoju i nieprawidłowej pracy układu odpornościowego. Zapalenie może przypominać łuszczycę, egzemę czy alergię.
Początkowo pojawia się w miejscach owłosionych, takich jak skóra głowy, a następnie migruje w miejsca widoczne, wywołując dyskomfort i nieestetyczne zmiany, m.in. łuszczenie i przetłuszczanie się skóry, czerwone plamy, strupy czy wysięki, a nawet łysienie. Choroba często ma podłoże genetyczne, ale wywoływana jest również w wyniku stresu, złej diety, zmian hormonalnych czy zaburzeń psychicznych i neurologicznych, a także przyjmowania niektórych leków psychotropowych. Towarzyszy trądzikowi, łuszczycy, a nawet epilepsji i cukrzycy.
Skuteczny szampon na pierwsze (i nie tylko) objawy
Poza leczeniem dermatologicznym istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków, które mogą być doskonałym uzupełnieniem terapii. Jaki powinien być skuteczny szampon na objawy ŁZS?
Podstawa to odpowiedni skład kosmetyku. Kwas salicylowy usunie martwy naskórek i zadziała oczyszczająco. Mocznik zwiąże wodę w głębszych warstwach skóry, poprawiając jej nawilżenie, a także poprawi wchłanianie innych związków. Ekstrakt z żywokostu dzięki zawartości alantoiny złagodzi zaczerwienienia i zmiękczy skórę. Olejek z gorzkiej pomarańczy zadziała przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Nasz szampon wzmocniony jest dodatkowo o innowacyjny związek – Dermosoft® Decalact – który zahamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, zadziała antyseptyczne i ograniczy wydzielanie sebum, dzięki czemu kosmetyk będzie skuteczną bronią w walce z łupieżem.
Ciemieniucha – czym jest?
Łojotokowe zapalenie skóry występuje także u dzieci do 10 tygodnia życia i nazywane jest ciemieniuchą. Objawia się jako tłusty łupież w okolicach ciemiączka, czoła lub nosa, a czasem jako czerwone grudki czy stany zapalne. Objawy zazwyczaj nie są bolesne i nie dokuczają niemowlęciu, często ustępują samoistnie, ale warto wesprzeć leczenie objawów dobrymi kosmetykami. Odpowiednio dobrana emulsja do kąpieli zwalcza objawy i zapobiega ich nawrotom dzięki wyciągowi z nagietka, który ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne; bogatemu w alantoinę ekstraktowi z żywokostu lekarskiego; olejowi ze słodkich migdałów o właściwościach kojących i nawilżających oraz olejowi z pestek arbuza, który pomaga zmniejszyć stan zapalny.