Łuszczyca

Łuszczyca brudźcowa, brodawkująca, zadawniona, wysiękowa. Jak ją rozpoznać, jakie wyglądają początki i objawy?

Dowiedz się, po czym rozpoznać łuszczycę.

Pierwsze objawy łuszczycy mogą być mało charakterystyczne i do złudzenia przypominać inne choroby skóry. Na skórze zaczynają pojawiać się łuski, grudki i krostki. Z biegiem czasu skóra zaczyna się łuszczyć, a po odpadnięciu łusek widoczne są błyszczące miejsca. 

Kto może zachorować na łuszczycę? Kiedy najczęściej dochodzi do rozwoju choroby? Jak rozpoznać łuszczycę? Czy leczenie łuszczycy zawsze wygląda tak samo? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Z artykułu dowiesz się:

 • u kogo występuje największe ryzyko wystąpienia łuszczycy,
 • jak rozpoznać początki łuszczycy,
 • gdzie najczęściej pojawiają się objawy łuszczycy,
 • czy łuszczycę da się wyleczyć,
 • jak pielęgnować skórę przy łuszczycy.

Łuszczyca – co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Choroba może dać o sobie znać w różnym wieku. Pierwsze objawy łuszczycy najczęściej zauważają u siebie osoby młode, poniżej 40. roku życia – wtedy mówi się o łuszczycy typu I. Wysiewy łuszczycy są u nich rozległe i często nawracają.

Przekroczenie 40. roku życia w przypadku łuszczycy wcale nie oznacza, że jesteśmy wolni od łuszczycy. Charakterystyczne dla tej choroby zmiany po raz pierwszy można zaobserwować także w wieku późniejszym – między 50. a 70. rokiem życia. W tej grupie wiekowej zmiany są mniej zaawansowane i zwykle dochodzi do długotrwałej remisji choroby.

U kogo może wystąpić łuszczyca?

Okazuje się, że z łuszczycą zmaga się nawet co pięćdziesiąta osoba na świecie. Choroba może występować u ludzi w różnym wieku i mieć odmienny przebieg. 

Dokładne przyczyny występowania łuszczycy wciąż nie są dokładnie znane, ale jedno jest pewne – choroba jest uwarunkowana genetycznie. Oznacza to, że jeśli ktoś z Twojej bliskiej rodziny zmaga się z łuszczycą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie ona również Ciebie.

Istotą łuszczycy jest przewlekły proces zapalny skóry, któremu towarzyszy nadmierne namnażanie się i złuszczanie komórek naskórka. Ważną informacją, szczególnie dla otoczenia osoby cierpiącej na łuszczycę jest to, iż nie jest ona chorobą zakaźną. Nie należy mieć zatem obaw przed podaniem ręki choremu.

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca daje różnorodne objawy i ma odmienny przebieg, dlatego dzieli się ją na wiele typów. Do najczęściej występujących należą:

 • łuszczyca zwykła,
 • łuszczyca zadawniona,
 • łuszczyca odwrócona,
 • łuszczyca brodawkująca,
 • łuszczyca owłosionej skóry głowy,
 • łuszczyca wysiękowa,
 • łuszczyca brudźcowa,
 • łuszczyca kropelkowata,
 • łuszczyca plackowata,
 • łuszczyca stawowa,
 • łuszczyca krostkowa,
 • łuszczyca uogólniona.

Rozpoznanie łuszczycy

Komórki skóry chorego na łuszczycę narastają w szybkim tempie, co prowadzi do narastania zmian łuszczycowych. W przypadku osób zdrowych proces dojrzewania i obumierania komórek skóry trwa od 26 do 28 dni, z kolei u chorych jest on skrócony nawet do 4 dni.

Co to oznacza w praktyce? Nowe komórki dojrzewają, kiedy stare nie zdążyły się jeszcze złuszczyć, dlatego miejsca zajęte przez łuszczycę są widocznie pogrubione, a na powierzchni skóry tworzą się łuski wytworzone z martwych komórek.

Objawy łuszczycy

W początkowym przebiegu łuszczycy na skórze pojawiają się małe, drobne grudki. Jest to wyraźnie odgraniczony od powierzchni skóry wykwit, który po ustąpieniu nie pozostawia po sobie żadnego śladu.

Grudki na skórze mogą pojawić się tak naprawdę wszędzie, nie ma żadnej reguły. Początkowo są wielkości łepka od szpilki, jednak z biegiem czasu stają się większe i osiągają średnicę nawet 2 cm. Takie zmiany są brunatnoczerwonej barwy i wykazują skłonność do złuszczania.

Nakładające się na siebie kolejne warstwy naskórka tworzą charakterystyczne dla choroby łuski, które przybierają srebrzystą barwę. Często towarzyszy im ból i świąd.

Uporczywe pieczenie i swędzenie skóry skłania chorych do częstego drapania skóry, przez co dochodzi do oderwania łuski. Skóra, gdzie była przyczepiona, jest gładka i błyszcząca. Jest to tzw. objaw świecy stearynowej.

Po zdrapaniu łuski nierzadko obserwuje się także objaw Auspitza, czyli niewielkie krwawienie, będące wynikiem uszkodzenia małych naczynek krwionośnych w brodawkach skóry. Krwawienie po kilku minutach ustępuje, a na skórze pozostaje rana.

Umiejscowienie zmian łuszczycowych

Łuszczyca niektóre obszary skóry zajmuje znacznie częściej niż inne. Najczęściej są to:

 • łokcie,
 • kolana,
 • owłosiona skóra głowy,
 • okolica krzyżowa.

Leczenie i pielęgnacja skóry łuszczycowej

Do rozpoznania łuszczycy bierze się pod uwagę charakterystyczne złuszczające się grudki, przewlekły i nawrotowy charakter zmian, a także podobne objawy występujące w rodzinie chorego.

Jeśli lekarz ma wątpliwości, zleca wykonanie biopsji skóry, czyli pobranie i ocena wycinka skóry pod mikroskopem, co jednoznacznie potwierdza lub wyklucza chorobę.

Lek na łuszczycę nie istnieje, mimo to istnieje wiele sposobów pozwalających skutecznie łagodzić jej objawy. W leczeniu oprócz farmakoterapii szczególną rolę odgrywa regularna pielęgnacja i natłuszczanie skóry.

Czytaj dalej

Dowiedz się, jak leczyć łuszczycę naturalnymi sposobami.
Po czym rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Podpowiadamy!