leczenie

Jak leczyć łuszczycę w trakcie kwarantanny? Poznaj naturalne sposoby!

Dowiedz się, jak leczyć łuszczycę naturalnymi sposobami.

Aktualna sytuacja w Polsce i na świecie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest dość niecodzienna. Jesteśmy zmuszeni do pozostania w swoich domach i do wychodzenia z nich jedynie wtedy, kiedy rzeczywiście jest to niezbędne.

Wolny czas, jaki zyskałeś dzięki kwarantannie, możesz wykorzystać, by zadbać o swoją skórę i widocznie poprawić jej stan. Spędzanie go w domowym zaciszu sprzyja pielęgnacji – to najlepszy moment na robienie maseczek i regularne nawilżanie skóry. Można także wyrobić w sobie dobre nawyki, za co odwdzięczy nam się nasza skóra.

Szukaj pozytywów w tej niecodziennej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się przez pandemię i zadbaj o siebie!

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego kąpiele lecznicze pomagają w walce z łuszczycą,
  • czy chory na łuszczycę powinien czas izolacji spędzać na słońcu,
  • dlaczego stres utrudnia walkę z łuszczycą,
  • jaką dietę stosować podczas kwarantanny.

Zostań w domu i pozbądź się łuszczycy!

Wdroż w życie poniższe rady i wskazówki, a zobaczysz, że stan Twojej skóry poprawi się już po kilku dniach. Chyba nie można sobie wyobrazić lepszego powrotu do normalnego życia niż z idealnie wypielęgnowaną skórą, bez uporczywych objawów łuszczycy.

Kąpiele

Lecznicze kąpiele pomogą Ci się odprężyć, na chwilę zapomnieć o sytuacji, jaka w tej chwili rozgrywa się na świecie, a przy okazji przyniosą natychmiastową ulgę swędzącej i zaczerwienionej skórze. Przy łuszczycy najlepiej postawić na kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego lub płatków owsianych. 

Zapewne sól, jak i płatki owsiane masz w swojej kuchni, a jeśli nie, to kupisz w najbliższym sklepie za przysłowiowe grosze. Szczególnie drugi produkt zmiękcza łuskę oraz niweluje zaczerwienienie.

W przypadku kąpieli dla osób zmagających się z łuszczycą niebagatelną rolę odgrywa temperatura wody. Gorąca woda może dodatkowo podrażnić skórę i doprowadzić do zaostrzenia objawów, a tego chcielibyśmy uniknąć. Stosuj letnią wodę i nie siedź w kąpieli zbyt długo, gdyż to także nie sprzyja leczeniu łuszczycy.

Kąpiel to jednak nie wszystko. Zaraz po wyjściu z wody nasmaruj skórę ulubionym balsamem, maścią lub naturalnym olejem, co pozwoli zapobiec nadmiernemu jej przesuszaniu.

Słońce

Wiosna coraz częściej daje o sobie znać. Promienie słońca przyjemnie grzeją i zachęcają do wyjścia na balkon, a tych, którzy mają taką możliwość, do przydomowego ogrodu.

Kąpiele słoneczne służą cierpiącym na łuszczycę. Wystarczy regularne przesiadywanie po kilkanaście minut na słońcu, aby zaobserwować znaczną poprawę stanu skóry.

Pamiętaj jednak, by nie przesadzić i nie siedzieć na słońcu zbyt długo. Dawkuj sobie tę przyjemność, bo tylko w ten sposób możesz pomóc swojej skórze.

Nie zapominaj też o zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Stres

Powszechnie obowiązujące ograniczenia w przemieszczaniu się i całe mnóstwo obostrzeń negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. W ciągu jednej chwili musieliśmy zmienić swoje życie i dostosować się do sytuacji. Nie jest zatem niczym dziwnym, że towarzyszy nam stres.

Niestety stres jest jednym z głównych czynników powodujących zaostrzenie objawów choroby. Z jednej strony nie musisz wychodzić, przez co poczucie wstydu i skrępowania bezpośrednio związane z nieestetycznym wyglądem skóry można powiedzieć, że zniknęło, z drugiej za to stresujesz się obecną sytuacją na świecie, przez co objawy na skórze mogą się nasilić.

Zaakceptuj sytuację, w jakiej się znalazłeś i nie stresować się zbytnio tym, czego nie jesteś w stanie zmienić. Teraz wiele rzeczy nie zależy od nas, dlatego postaraj uzbroić się w cierpliwość i poczekaj, aż wszystko się unormuje. Poza tym zadbaj o odpowiednią ilość snu, gdyż to poprawia samopoczucie i pomaga w walce ze stresem. 

Dieta

Stosowanie zdrowej diety w walce z łuszczycą ma ogromne znaczenie. Nie uciekaj w używki, postaraj się odstawić alkohol i papierosy. Zwracaj większą uwagę na to, co trafia na Twój talerz. Zapewne masz teraz więcej wolnego czasu niż normalnie, dlatego poświęć większą uwagę przygotowywaniu posiłków.

Jakich pokarmów powinny unikać osoby chore na łuszczycę? Odradza się jedzenie wysokoprzetworzonej żywności, czerwonego mięsa, nabiału i produktów zawierających gluten.

Jeśli odstawisz wspomniane produkty i zauważysz u siebie poprawę stanu skóry to znak, że wymieniony pokarmy rzeczywiście nie służą Twojemu organizmowi.

Sięgaj po warzywa i owoce, ryby i białe mięso. Sztuczne przyprawy zastąp ziołami, a gazowane i słodzone napoje wodą. Nie rób zapasów żywności, braki uzupełniaj na bieżąco. 

I – co najważniejsze – nie stresuj się wyjściem na zakupy. Pamiętaj jednak, by odpowiednio się zabezpieczyć. Wychodząc z domu, załóż maseczkę i rękawiczki, a po powrocie ze sklepu pamiętaj o dokładnym umyciu rąk. W ten sposób ograniczysz ryzyko zakażenia koronawirusem do minimum.

Czytaj dalej

Jaki lek skutecznie leczy łuszczycę? Sprawdź!
Dowiedz się, po czym rozpoznać łuszczycę.