4-stopniowy-zestaw-hairlxr

Dlaczego moje włosy wypadają? Poznaj 5 najczęstszych powodów

Dlaczego moje włosy wypadają? Poznaj 5 najczęstszych powodów

Problem wypadania włosów dotyka coraz większą liczbę kobiet i mężczyzn bez względu na wiek. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być mniej lub bardziej poważne i dotyczyć pielęgnacji włosów czy zmian hormonalnych. Aby móc podjąć skuteczne leczenie, w pierwszej kolejności trzeba znaleźć źródło problemu. Sprawdź, z jakiego powodu najczęściej wypadają włosy.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów,
  • czy można zapobiec wypadaniu włosów,
  • kiedy warto skonsultować problem z lekarzem.

Dlaczego moje włosy wypadają? Poznaj możliwą przyczynę!

Przyczyn nadmiernej utraty włosów może być wiele. Przedstawiamy 8 najczęściej wskazywanych przez lekarzy powodów wypadania włosów.

Niewłaściwa pielęgnacja

Włosy mogą zacząć wypadać na skutek stosowania zbyt dużych ilości środków do stylizacji. W składzie kosmetyków mogą znajdować się bowiem szkodliwe dla włosów substancje, które obciążają je i wysuszają, a w konsekwencji prowadzą do wypadania. Włosom nie służy także częste farbowanie ani trwała ondulacja, gdyż zabiegi te naruszają ich strukturę.

Często kręcisz, prostujesz lub suszysz włosy suszarką? Wysoka temperatura może przyczyniać się do pogorszenia ich kondycji. Zbyt częste upinanie włosów w kucyka lub koka również może skutkować osłabieniem włosów i mechanicznym ich uszkodzeniem. Podobnie zresztą jak tapirowanie lub rozczesywanie na siłę.

Zaburzenia hormonalne

Za utratę włosów mogą być odpowiedzialne zaburzenia hormonalne. Najbardziej narażeni są na nie mężczyźni od 40. do 50. roku życia, kobiety po menopauzie, porodzie lub odstawieniu antykoncepcji.

Jako źródło problemu wskazuje się nieprawidłowości w zakresie produkcji testosteronu i przekształcenie hormonu w cząsteczkę DHT przyczyniającą się do niszczenia mieszków włosowych. W tym przypadku konieczne jest wyrównanie gospodarki hormonalnej organizmu.

Nieodpowiednia dieta

Żyjąc w biegu, często nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Niestety nieodpowiednio zbilansowana dieta oparta na produktach ubogich w składniki odżywcze może powodować nadmierną utratę włosów.

Łysienie wywołane złym odżywianiem najczęściej dotyka ludzi, którzy intensywnie się odchudzają i dziennie spożywają zaledwie 1000 kcal lub mniej. Nie bez powodu mówi się „jesteś tym, co jesz”.

Choroby tarczycy

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mają bezpośredni wpływ na stan włosów. W przebiegu niedoczynności włosy są suche, cienkie i zaczynają wypadać. Nadczynność z kolei może prowadzić do łysienia uogólnionego lub plackowatego.

Stres

Medycynie znane są przypadki, kiedy pacjent pod wpływem silnego stresu np. wywołanego śmiercią bliskiej osoby całkowicie wyłysiał. Wypadanie włosów spowodowane stresem jest bezpośrednio związane z zachwianiem gospodarki hormonalnej.

Stres na co dzień ma niekorzystny wpływ na ogólny stan włosów – osłabia je i przerzedza. Przewlekły, silny stres może prowadzić do znaczącej utraty włosów w ciągu kilku miesięcy od traumatycznego wydarzenia.

Choroby skóry głowy

Łysienie mogą powodować niektóre choroby skóry, np. grzybica. W miejscu, gdzie rozwija się stan zapalny, wzrost nowych włosów jest niemożliwy. Uszkodzenie cebulek powoduje proces łysienia, któremu nie da się w żaden sposób zapobiec. Wtedy najczęściej mamy do czynienia z łysieniem plackowatym.

Pogoda

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na kondycję włosów wpływ ma również pogoda. Wystawianie głowy na działanie promieni słonecznych, wiatru i mrozu, a także moczenie jej w słonej lub chlorowanej wodzie przyspiesza i nasila proces wypadania włosów.

Zażywanie leków

W wyniku stosowania niektórych leków, w tym leków cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych, przyjmowanych w leczeniu chorób serca oraz środków antykoncepcyjnych może dojść do łysienia. Niestety nie zawsze odstawienie leku powoduje odrost włosów.

Wypadanie włosów – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zauważysz, że włosy wypadają Ci bardziej niż zwykle, co rusz nie tylko na szczotce, ale i na poduszce znajdujesz kłębki włosów, nie czekaj tylko jak najszybciej umów wizytę u lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, przeanalizuje stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę oraz przyjmowane leki. W razie konieczności zaleci przeprowadzenie stosownych badań. Dopiero na tej podstawie będzie mógł rozpoznać przyczynę problemu i dobrać odpowiednią kurację.

Czy wypadaniu włosów można zapobiec?

Tak naprawdę wszystko zależy od przyczyny nadmiernej utraty włosów. W przypadku, gdy kondycja włosów pogorszyła się na skutek stosowania nieodpowiednio zbilansowanej diety lub wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, można, a wręcz trzeba zacząć się lepiej odżywiać i odstawić szkodliwe kosmetyki lub zrezygnować z prostowania czy farbowania i stan włosów powinien się poprawić. Jeśli jednak przyczyna wypadania włosów jest poważniejsza i dotyczy np. chorób skóry, dalszej ich utracie może nie udać się zapobiec.

Czytaj dalej

Masz jęczmień na oku? Sprawdź, jak ulżyć sobie w bólu.
Czy chory na łuszczycę może zrobić sobie tatuaż? Sprawdź!