egzema

Łuszczyca a egzema – czym różnią się te dwie choroby? Sprawdź!

Jak odróżnić łuszczycę od egzemy? Podpowiadamy!

Nadmiernie przesuszona i zaczerwieniona skóra może być objawem wielu chorób skórnych. Czerwone grudki pojawiają się na skórze nagle i nierzadko trudno jednoznacznie wskazać przyczynę ich wystąpienia.

W mgnieniu oka zajmują kolejne obszary ciała, a wszystko okraszone jest silnym bólem i pieczeniem.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny egzemy, a jakie łuszczycy,
  • gdzie można zaobserwować objawy każdej z chorób,
  • po czym rozpoznać egzemę, a po czym łuszczycę.

Objawy dwóch chorób dermatologicznych są do siebie wyjątkowo podobne – mowa o łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry (egzemie). Nawet lekarze na pierwszy rzut oka mogą mieć problem z ich rozróżnieniem. 

Skąd wiadomo, czy mamy do czynienia z egzemą, czy z łuszczycą? Jakie są różnice między AZS a łuszczycą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Egzema a łuszczyca – przyczyny powstawania

Ze względu na liczne podobieństwa w przebiegu AZS i łuszczycy, przyjrzyjmy się bezpośrednim powodom występowania obu chorób.

Przyczyny łuszczycy

Do rozwoju łuszczycy dochodzi, gdy układ odpornościowy człowieka stymuluje wzrost komórek skóry szybciej, niż u osoby bez zaburzeń. W normalnych okolicznościach proces dojrzewania i obumierania komórek skóry trwa od 26 do 28 dni, u cierpiących na łuszczycę jest on skrócony do ok. 4 dni.

W efekcie nowe komórki dojrzewają, kiedy stare nie zdążyły się jeszcze złuszczyć, przez co zamiast martwych komórek odrywających się od skóry w naturalny sposób, mamy nakładające się na siebie kolejne warstwy skóry, które tworzą widoczne zgrubienie.

Przyczyny łuszczycy nie są do końca znane, można jednak wskazać czynniki wywołujące chorobę. Wśród głównych powodów wystąpienia choroby wymienia się stres, zaburzenia układu immunologicznego, infekcje, niewłaściwą dietę, czy przyjmowanie niektórych leków. Objawy zaostrza częste drapanie i zbyt długa ekspozycja skóry na słońce.

Przyczyny egzemy

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku atopowego zapalenia skóry. AZS jest wynikiem zależności pomiędzy czynnikami genetycznymi, immunologicznymi i środowiskowymi, ze współistniejącym defektem bariery skórnej.

Na rozwój i przebieg atopowego zapalenia skóry mogą mieć wpływ mydła, proszki i płyny do prania, alergeny środowiskowe, niektóre pokarmy, a nawet nieodpowiednia wilgotność powietrza. Do zaostrzenia objawów przyczynia się także stres i nagłe zmiany temperatury.

Egzema a łuszczyca – miejsce występowania i objawy

Zmiany w przypadku atopowego zapalenia skóry najczęściej pojawiają się na zgięciach łokci i kolan. Łuszczyca z kolei zajmuje miejsca dokładnie po drugiej stronie – łokcie i kolana.

Objawy podobne dla egzemy i łuszczycy

Okazuje się jednak, że zarówno jedna, jak i druga choroba może objawić się w tych samych miejscach. Wspólnym obszarem występowania zmian skórnych jest twarz, pośladki i skóra głowy. 

Egzema – objawy

W przebiegu atopowego zapalenia skóry chory obserwuje na skórze silnie czerwone plamy, ale nie zawsze.

U niektórych występują wyraźne nierówności w obrębie skóry takie jak grudki, pęcherzyki i wysypka, do tego zmiany pękają, tworząc trudno gojące się ranki. W tych miejscach nagromadzona skóra przypomina „skorupę” i dochodzi do wysięku płynów.

Warte podkreślenia jest, że AZS, choć może pojawić się na każdym etapie życia, nawet w wieku 20 lat, to najczęściej dotyka 5-6 letnie dzieci.

Łuszczyca – objawy

Łuszczyca ma za to postać zgrubiałych, wyraźnie odgraniczonych od skóry czerwonych plam, które są pokryte łuską. W odróżnieniu od atopowego zapalenia skóry, łuszczyca nie rozlewa się po całej skórze. Łuski z czasem odpadają, odkrywając gładkie i błyszczące miejsce, co nazywane jest objawem świecy stearynowej.

W przypadku łuszczycy jest wprost przeciwnie, niż przy AZS – choroba bardzo rzadko atakuje dzieci. Zwykle rozwija się po 15. roku życia.

Po czym odróżnić egzemę od łuszczycy?

Niebagatelne znaczenie dla diagnozy ma miejsce występowania swędzenia. Świąd jest jedną z niewielu, ale za to znaczącą różnicą między łuszczycą a atopowym zapaleniem skóry.

Chorzy na łuszczycę deklarują, że odczuwają łagodne swędzenie, kiedy osoby zmagające się z egzemą uskarżają się na uporczywe swędzenie, które jest bezpośrednim powodem wystąpienia obrzęku, zaczerwienienia, a nawet pęknięcia skóry.

Egzema a łuszczyca – leczenie

Niestety atopowego zapalenia skóry ani łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć. Poprzez regularną pielęgnację skóry i dbanie o siebie można doprowadzić do remisji choroby, ale będzie ona z nami przez całe życie i może uaktywnić się tak naprawdę w dowolnym momencie.

Jak leczyć egzemę?

W przebiegu atopowego zapalenia skóry zaleca się stosowanie kremów, maści, emulsji i płynów, których zadaniem jest dogłębnie nawilżyć skórę i zapobiec nadmiernemu jej przesuszaniu się. Niesamowitą ulgę przy swędzeniu i pieczeniu niosą zimne okłady. 

W zaawansowanym przebiegu AZS lekarz zaleca leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy. Ale nawet przy kuracji lekami nie można rezygnować z zewnętrznej pielęgnacji zmienionych chorobowo obszarów.

Jak leczyć łuszczycę?

By zwalczyć objawy łuszczycy, należy regularnie smarować skórę preparatami, które zapobiegają szybkiemu namnażaniu się komórek skóry. Chory na łuszczycę może także sięgnąć po retinoidy lub kwas salicylowy.

Skuteczne leczenie można zastosować jednak dopiero wtedy, gdy postawiona została prawidłowa diagnoza.

Czytaj dalej

Po czym rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Podpowiadamy!
Czy w przebiegu Covid-19 mogą pojawić się zmiany na skórze? Odpowiadamy!