Covid-19

Czy koronawirus sprzyja chorobom skóry? Sprawdź, jakie są objawy COVID-19!

Czy w przebiegu Covid-19 mogą pojawić się zmiany na skórze? Odpowiadamy!

Koronawirusy to rodzina wirusów wywołujących choroby u zwierząt. Nowy koronawirus w wyniku mutacji zaczął zagrażać też ludziom, wywołując chorobę COVID-19. Na początku jej objawy są niepozorne i mogą do złudzenia przypominać przeziębienie.

Jakie są symptomy choroby Covid-19? Czy koronawirus może nasilić problemy ze skórą? Jak rozpoznać u siebie zakażenie? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są objawy Covid-19,
  • jak szybko pojawiają się pierwsze objawy,
  • czy koronawirus wywołuje choroby skóry,
  • kiedy udać się do lekarza.

Objawy zakażenia koronawirusem – jakie są?

Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 najczęściej mają objawy takie jak:

  • gorączka,
  • kaszel (raczej suchy),
  • duszności.

U części osób dodatkowo występuje ból gardła, ogólne osłabienie organizmu, problemy z narządem wzroku, zanik smaku i węchu oraz problemy trawienne. Początkowo objawy są łagodne, ich nasilenie narasta z biegiem czasu.

Przebieg zakażenia koronawirusem

Covid-19 może mieć różnorodny przebieg: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego (podobną do przeziębienia), po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i/lub niewydolnością wielonarządową.

Zapalenie płuc, do którego może doprowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu oprócz kaszlu, duszności i gorączki dodatkowo towarzyszą charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.

Infekcja z powodu koronawirusa może dotknąć chorobą również mózg, serce, nerki, a także układ trawienny. W praktyce około 80% osób, które chorują na Covid-19 nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje samoistnie. Pozostałe 20% ma dużo cięższy przebieg choroby, problemy z oddychaniem i wymaga leczenia.

Jak szybko pojawiają się symptomy choroby?

Najczęściej objawy zakażenia koronawirusem obserwuje się między 2 a 10 dniem po kontakcie z nosicielem. Ten czas może wydłużyć się nawet do 24 dni.

Jeśli zatem miałeś kontakt z osobą zakażoną lub chorą i w ciągu kilku pierwszych dni od momentu spotkania nie wystąpiły u Ciebie żadne niepokojące objawy, nie oznacza to wcale, że jeszcze się nie pojawią.

Od kogo można się zarazić?

Nosicielem wirusa może być zarówno chory na Covid-19, u którego występują typowe dla tej choroby objawy, jak i osoba, która sama nie zachorowała, a zatem nie zdradza żadnych objawów schorzenia.

Co chwilę w mediach pojawiają się doniesienia o przypadkach, które nie mając objawów zakażenia koronawirusem, są jego nosicielem, a zatem stanowią bezpośrednie zagrożenie dla otoczenia.

Koronawirus a choroby skóry – czy ma na nie wpływ?

Specjaliści ds. dermatologii z Hiszpanii, Chin oraz Włoch wskazują, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do różnorodnych chorób skóry – poinformował madrycki dziennik “El Mundo”. Różnorodne analizy medyczne dotyczące zakażenia koronawirusem pokazały, że na skutek infekcji zaatakowane zostają liczne organy, a wielu pacjentów cierpi na powikłania.

Zakażenie koronawirusem – objawy na skórze

“Eksperci wskazują, że z powodu zakażenia koronawirusem na skórze mogą pojawić się zmiany. U chorych na Covid-19 zaobserwowano już wykwity występujące przy pokrzywce, a także zmiany skórne podobne do rumienia wielopostaciowego czy odmrożeń” – jak napisał „El Mundo”.

Coraz więcej osób potwierdza szkodliwy wpływ koronawirusa na skórę. Naukowcy z Hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (AEDV) zebrali i opracowali dane z badań przeprowadzanych m.in. we Włoszech oraz w Chinach. Jak się okazuje, u ponad 0 proc. chorych na Covid-19 pojawiły się schorzenia skóry.

Nie jest jednak do końca jasne, czy za pojawieniem się schorzeń dermatologicznych stoi jedynie koronawirus. AEDV wskazuje, że mogą do tego przyczynić się również czynniki pośrednie takie jak stres towarzyszący zachorowaniu na Covid-19.

Hiszpańscy dermatolodzy powołują się również na analizy prowadzone przez amerykańską fundację Lupus. Naukowcy reprezentujący pacjentów chorych na toczeń rumieniowaty zauważyli, że są oni bardziej podatni na zakażenie koronawirusem.

Mam podejrzenie choroby. Czy udać się do lekarza?

Początkowe objawy towarzyszące Covid-19 są typowe dla wielu różnych schorzeń, dlatego łatwo można je pomylić z przeziębieniem lub grypą i tym samym zbagatelizować ryzyko rozwoju choroby. 

Jeśli miałeś kontakt z chorym na Covid-19/zakażonym koronawirusem lub przebywałeś w bliskim otoczeniu takich osób i zaobserwujesz u siebie kaszel, gorączkę, zmęczenie i trudności z oddychaniem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do zakażenia koronawirusem. 

W takim przypadku bezzwłocznie telefonicznie powiadom swoją stację sanitarno-epidemiologiczną lub samodzielnie zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Stacja lub szpital określi dalszy tryb postępowania medycznego.

Czytaj dalej

Dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem.
Dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem.