leczenie

Arechin – jaki ma wpływ na łuszczycę? Sprawdź, zanim użyjesz!

Czy arechin jest bezpieczny dla skóry? Odpowiadamy!

Preparaty przeciwmalaryczne coraz częściej znajdują zastosowanie w terapii łuszczycy i innych chorób skóry ze względu na udowodnione korzystne efekty terapeutyczne. Jednym z takich leków jest Arechin.

Z artykułu dowiesz się:

  • czy Arechin pomaga leczyć łuszczycę,
  • jaki wpływ ma Arechin na organizm,
  • kiedy nie powinno się stosować Arechinu,
  • jakie są domowe sposoby na łuszczycę.

Arechin wykazuje działanie przeciwzapalne i antyproliferacyjne, a poważne działania niepożądane wynikające z jego stosowania występują stosunkowo rzadko. Dlatego jest zalecany do łagodzenia objawów łuszczycy. Sprawdź, jak skutecznie zwalczyć ból, pieczenie i swędzenie towarzyszące wykwitom na skórze. 

Arechin – co to za lek i kiedy się go stosuje?

Arechin jest stosowany w terapii lekowej w przebiegu różnych chorób takich jak zimnica, ropień wątroby czy toczeń rumieniowaty. Okazuje się, że przynosi spektakularne rezultaty także w walce z łuszczycą.

W znajduje się w składzie Arechinu? Substancją czynną leku jest fosforan chlorochiny, który zwalcza pierwotniaki takie jak: Plasmodium vivax, Plasmodium ovale i Plasmodium malariae.

Na co pomaga Arechin?

Najczęściej po Arechin sięgają podróżnicy, którzy planują wycieczkę do miejsca, gdzie występuje wysokie ryzyko zachorowania na malarię. W ich przypadku lek przyjmuje się zapobiegawczo na kilka dni przed wyjazdem, w czasie podróży i przez około 4 tygodnie po powrocie. 

Arechin nie tylko zapobiega malarii, lecz również pomaga z nią walczyć. W momencie zarażenia się malarią jest głównym lekiem w kuracji, a terapia z jego udziałem pomaga uporać się z chorobą.

Kiedy jeszcze warto sięgnąć po Arechin? W leczeniu tocznia rumieniowatego, które trwa co najmniej kilka tygodni. Dla lepszych efektów lekarze zalecają przyjmowanie leku nawet przez kilka miesięcy. U niektórych pacjentów długotrwałe przyjmowanie leku może okazać się niemożliwe, wtedy konieczne jest jego odstawienie, co może skutkować nawrotem choroby.

Ze względu na właściwości przeciwzapalne Arechinu, może być stosowany przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i w przebiegu chorób skóry, w tym łuszczycy.

Przeciwwskazania do stosowania Arechinu

Nie każdy może sobie pozwolić na kurację z udziałem Arechinu. Jednym z głównych przeciwwskazań jest uczulenie na fosforan chlorochiny. Preparat nie powinien być stosowany przez osoby, u których pojawiły się zmiany w polu widzenia lub w siatkówce, jak również u pacjentów ze zdiagnozowaną ostrą niewydolnością nerek.

Lek może wywołać niepożądane działania u osób cierpiących na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Nie jest bezpieczny dla chorych na padaczkę lub przyjmujących leki przeciwdrgawkowe. Arechin nie może być podawany dzieciom – kurację z jego udziałem można wdrożyć jedynie u osób, które skończyły 14 lat.

Jak dbać o skórę w przebiegu łuszczycy?

O tym, czy przyjmowanie Arechinu pomoże złagodzić charakterystyczne dla łuszczycy objawy, można przekonać się dopiero po dłuższym stosowaniu. Niestety niektórzy ze względu na występujące przeciwwskazania nie mogą zażywać leku, a są i tacy, którzy z uwagi na zbyt długą kurację muszą go odstawić (dłuższe stosowanie leku wpływa negatywnie na napięcie mięśniowe). 

W takich przypadkach zaleca się wdrożenie dodatkowych metod walki z łuszczycą, tak aby mimo wszystko doprowadzić do remisji choroby.

Czy łuszczycę da się wyleczyć?

Panaceum na łuszczycę nie istnieje – chory może jedynie łagodzić objawy, ale nigdy nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia. Dobra informacja jest taka, że jeśli dojdzie do „uśpienia” choroby, zmiany chorobowe mogą zniknąć na długi czas.

Pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry to podstawa!

Dla chorego na łuszczycę, jedną z najważniejszych zasad leczenia jest konsekwencja w działaniu. Należy uzbroić się w cierpliwość i codziennie do znudzenia wykonywać te same czynności w zakresie pielęgnacji – tylko w ten sposób można uzyskać zadowalające i przede wszystkim trwałe efekty. 

Taka osoba musi być też nastawiona na poprawę swojej kondycji fizycznej, gdyż samo smarowanie skóry maściami i kremami nie wystarczy, aby zwalczyć łuszczycę. Trzeba zadbać o organizm od środka, poprzez zdrową dietę i rezygnację z używek takich jak alkohol i papierosy.

Nie istnieje cudowny preparat na łuszczycę, który sprawdzi się u każdego. Chory musi samodzielnie metodą prób i błędów dojść do tego, jaki specyfik regularnie stosowany przyniesie pożądane rezultaty.

Dzięki zwiększonej świadomości swojego własnego ciała można wypracować sobie najbardziej skuteczny system walki z chorobą.

Zapobieganie nawrotom łuszczycy

By uniknąć powrotu choroby, przestrzegaj poniższych zasad:

  • unikaj drapania skóry,
  • regularnie nawilżaj skórę,
  • nie korzystaj z solariów i unikaj słońca,
  • bierz kąpiele z dodatkiem soli morskiej,
  • zrezygnuj z alkoholu i papierosów,
  • zwiększ spożycie kwasów tłuszczowych Omega-3.

Ani się nie obejrzysz, jak powyższe czynności wejdą Ci w nawyk, a łuszczyca przestanie być Twoim problemem!

Czytaj dalej

Czy osoby chore na łuszczycę mogą chodzić na basen? Sprawdź!
Czy przy łuszczycy można korzystać z usług fryzjerskich? Odpowiadamy!