azs

Kiedy warto udać się na konsultację do trychologa

Kiedy warto udać się na konsultację do trychologa

Trycholog często nazywany jest lekarzem od włosów lub lekarzem od skóry głowy. Choć z wykształcenia bliżej mu do kosmetologa niż do lekarza, to jego wiedza – także medyczna – jest imponująca, a konsultacja z nim może być dobrym pierwszym krokiem do rozwiązania problemów związanych z chorobami skalpu lub nadmiernym wypadaniem włosów, a nawet łysieniem. Czym dokładnie zajmuje się trycholog, jakie badania i zabiegi wykonuje i kiedy warto udać się do niego na konsultację?

Kim właściwie jest trycholog?

Trycholog to specjalista, do którego możemy udać się w sytuacji, gdy nasze włosy są osłabione i wypadają lub jeśli zauważymy, że nasza skóra głowy nie jest do końca zdrowa. Podczas pierwszej umówionej wizyty sprawdzi stan naszego skalpu oraz ogólny stan włosów, a po przeprowadzeniu diagnostyki laboratoryjnej pomoże – już w czasie kolejnej konsultacji – dobrać odpowiednią metodę leczenia i pielęgnacji. Jeżeli będzie taka potrzeba, to także odeśle nas do dermatologa czy endokrynologa, ponieważ nie każdy problem może zostać rozwiązany w jego gabinecie.

Co czeka nas w gabinecie u trychologa?

Podczas wizyty, która przeciętnie trwa około kilkudziesięciu minut, trycholog przeprowadzi niezbędne badania, które pomogą mu ocenić stan naszego skalpu oraz włosów. W postawieniu diagnozy pomoże mu badanie zwane trichogramem. Podczas tego badania pobiera próbkę włosów razem z cebulkami, na podstawie której w laboratorium analizuje się problem. To badanie pomaga określić przyczynę łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów. Nie musimy obawiać się tego zabiegu, ponieważ jest on całkowicie bezbolesny, a także szczególnie się do niego przygotowywać – należy jedynie nie myć głowy w dniach bezpośrednio poprzedzających zabieg.

Innym wykonywanym zazwyczaj badaniem jest trichoskopia. To badanie – w przeciwieństwie do trichogramu – ma na celu sprawdzenie stanu skóry głowy i zdiagnozowanie problemów związanych ze skalpem. Wykonane podczas badania specjalistyczne zdjęcia (w dużym przybliżeniu) również wysyłane są do laboratorium i tam poddawane szczegółowej analizie, dlatego ten zabieg wykonuje się niejako przy okazji opisanego powyżej badania. Trichoskopia również jest zupełnie bezbolesna i nie wymaga specjalnych przygotowań.

Kiedy warto udać się do trychologa?

Najczęstszą przyczyną wizyt u trychologa jest nadmierne wypadanie włosów, które w skrajnych przypadkach prowadzi do łysienia. Taka wizyta i konsultacja pomogą dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji włosów i skóry głowy, dzięki któremu uda się zahamować problem oraz zapobiec mu w przyszłości. „Lekarz od włosów i skóry głowy” może również – oprócz badań – przeprowadzać pewne mało skomplikowane zabiegi, takie jak zabiegi oczyszczania skóry, mezoterapii czy pobudzenie krążenia, które odżywia cebulki włosów i przyspiesza wzrost. W przypadku poważniejszych chorób odeśle nas do odpowiedniego specjalisty. Dlatego warto umówić się na wizytę, jeśli doświadczamy jakichkolwiek problemów ze stanem naszej skóry głowy lub włosów.

Czytaj dalej

Nie tylko łupież. Dlaczego skóra głowy swędzi
Przepis na piękną̨ (i zdrową) opaleniznę̨