leczenie

Jakie produkty łagodzą wysypkę? Na pewno masz je w swoim domu!

Czy jogurt naturalny pomaga złagodzić objawy wysypki? Sprawdź!

Różne są przyczyny swędzącej i piekącej skóry. Wysypka może zająć praktycznie każdą partię ciała – twarz, ręce, dekolt czy plecy. Zmiany skórne mają różnoraki charakter i w zależności od podłoża mogą mieć różny stopień nasilenia.

Jakim chorobom towarzyszy wysypka? Jak sobie z nią radzić przy użyciu produktów, które każdy z nas ma w swoim domu? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze przyczyny wysypki,
  • jak radzić sobie z wysypką domowymi sposobami,
  • czy jogurt naturalny łagodzi wysypkę.

Mam wysypkę – skąd się wzięła?

Czasami nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny wysypki na skórze. Niektóre objawy są bowiem charakterystyczne dla kilku różnych chorób, co utrudnia rozpoznanie. 

Czerwone plamki na ciele

Są typowym objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). W przebiegu tej choroby skóra jest sucha i zaczerwieniona, z biegiem czasu zaczyna się łuszczyć.

Atopowe zapalenie skóry zajmuje zgięcia łokci i kolan, szyję i powieki oraz twarz, a w zaawansowanych przypadkach zmiany pojawiają się na całym ciele.

Grudki pokryte łuską

Czasem na skórze pojawiają się czerwone plamy pokryte srebrzystobiałymi łuskami. Są to zmiany charakterystyczne dla łuszczycy. Zwykle towarzyszy im silne pieczenie i świąd, skóra jest podrażniona i pęka.

Objawy łuszczycy można zaobserwować w obrębie skóry dłoni, łokci, kolan, stóp, pleców, a nawet owłosionej skóry głowy.

Łuszczące się plamy

Grzybica objawia się czerwonymi, swędzącymi i łuszczącymi się zmianami, które można zaobserwować na głowie, stopach i w miejscach intymnych. Czasem pojawiają się jeszcze drobne pęcherzyki wypełnione treścią ropną, które pękają, wydzielając przykry zapach.

Pęcherzyki wypełnione płynem

Jeśli na skórze pojawia się wysypka, rumień i pęcherzyki z białym płynem to znak, że mamy do czynienia z półpaścem. Zwykle choroba zajmuje jedną stronę ciała i są to okolice nerwów międzyżebrowych.

Wykwit na wardze

Pojawia się w przebiegu opryszczki, czyli choroby wirusowej. W miejscu przenikania wirusa do organizmu skóra swędzi i piecze.

Po kilku dniach w tym samym miejscu robią się drobne pęcherzyki, wypełnione przezroczystym płynem. W wyniku ich pęknięcia dochodzi do owrzodzenia.

Domowe sposoby na wysypkę – sprawdź, jakie są najbardziej skuteczne

Wysypki, bez względu na przyczynę, nie powinno się lekceważyć. W przypadku zbagatelizowania problemu może dojść do jego nasilenia, przez co nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty.

Dlatego zacznij łagodzić objawy wysypki już teraz, zanim będzie za późno. Przedstawiamy 5 produktów, dzięki którym poczujesz natychmiastową ulgę, a stan skóry poprawi się w mgnieniu oka.

Wszystkie te produkty z pewnością masz w swojej kuchni, a jeśli nie, to kupisz je za przysłowiowe grosze.

Soda oczyszczona

Wykazuje działanie antybakteryjne i przywraca skórze naturalne pH. Sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych. Zapewnia natychmiastową ulgę, niwelując uczucie pieczenia i swędzenia towarzyszące wysypce

Jak używać sodę oczyszczoną na wysypkę? Substancję możesz dodać do kąpieli. W tak przygotowanej miksturze zanurz dotknięty wysypką obszar skóry na około godzinę.

Płatki owsiane

Od dawien dawna stosowane wspomagająco w leczeniu wszelkich zmian w obrębie skóry. Płatki owsiane skuteczne zwalczają bakterie i pomagają złuszczać martwy naskórek. Koją skórę i łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące wysypce.

Przygotowanie leczniczej mikstury z płatków owsianych jest bardzo proste. Ugotuj garść płatków z niewielką ilością wody – gotuj aż do powstania jednolitej masy. Poczekaj, aż ostygnie i nałóż na gazę. Stosuj jako kompres na skórę. Aby zobaczyć najlepsze efekty kuracji, przykładaj tak przygotowany kompres do skóry codziennie, aż do ustąpienia objawów.

Rumianek

Do łagodzenia objawów wysypki nadają się zioła. Jednym z wykazujących najlepsze efekty jest rumianek. Łagodzi dolegliwości bólowe takie jak ból, pieczenie i swędzenie. Przyspiesza regenerację skóry i ułatwia jej odbudowę.

Zaparz 1 torebkę rumianku i w naparze zamocz kawałek materiału, poczekaj, aż ostygnie i przyłóż do skóry. Powtarzaj jak najczęściej.

Jogurt naturalny

Czy jogurt skutecznie łagodzi wysypkę? Okazuje się, że tak. Wapń oraz zawarte w jogurcie witaminy z grupy B, oraz witamina D pomogą w regeneracji naskórka. Zimny jogurt przyłożony do skóry zapewni przyjemne uczucie chłodzenia.

W zależności od rozległości zmiany, do naniesienia jogurtu na skórę wykorzystaj płatek kosmetyczny lub ściereczkę. Zamocz materiał w jogurcie i przykładaj bezpośrednio do skóry.

Aloes

Wiele osób chwali sobie lecznicze działanie aloesu, które ma niebagatelne znaczenie w walce z objawami wysypki. Aloes łagodzi stan zapalny i zapobiega nadmiernemu przesuszaniu skóry.

W leczeniu objawów wysypki aloes można wykorzystywać pod różnymi postaciami – żel, krem, miąższ lub sok sprawdzi się tak samo dobrze. Nanieś wybraną formę aloesu na wacik i przyłóż do obolałego miejsca. Ulgę poczujesz od razu.

Czytaj dalej

Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z opryszczką i pozbądź się problemu!
Czy nowe tabletki są skuteczne w zwalczaniu egzemy? Podpowiadamy!