egzema

Czy tabletki na egzemę są skuteczne? Sprawdź!

Czy nowe tabletki są skuteczne w zwalczaniu egzemy? Podpowiadamy!

Egzema jest to wyprysk kontaktowy, jaki powstaje na skórze w wyniku reakcji alergicznej. Najczęstszym objawem choroby jest stan zapalny skóry obecny na jej wierzchnich warstwach.

Zmiany mają przewlekły charakter, przez co obniżają jakość i komfort życia chorego. Skóra swędzi i piecze, a ból utrudnia normalne funkcjonowanie.

Podstawą leczenia egzemy jest wyeliminowanie czynnika wywołującego alergię. Na rynku jest cała masa lekarstw, które mają przynieść chorym na egzemę ulgę w bólu. Tylko czy tabletki na egzemę rzeczywiście są takie skuteczne? Czy da się wyleczyć egzemę? Jak zapobiegać nawrotom choroby? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

 • co to jest egzema i jakie są jej objawy,
 • jak leczyć egzemę,
 • jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry przy egzemie,
 • jak zapobiegać egzemie.

Egzema – co to za choroba?

Egzema najczęściej dotyka dzieci. Szacuje się, że na egzemę choruje aż 15-20% spośród nich. Choroba może mieć alergiczne lub niealergiczne podłoże, jednak co ważne – jej bezpośrednią przyczyną nie jest infekcja.

Czasem wystarczy kilkusekundowy kontakt z podrażniającym skórę alergenem, by na skórze pojawiły się uporczywe zmiany.

Jakie są objawy egzemy?

Egzema jest chorobą przewlekłą, a jej objawy mogą nasilać się i wyciszać w różnych okresach. Niestety egzemy nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie wyeliminować jej objawy, ale zawsze istnieje ryzyko, że choroba prędzej czy później do nas wróci.

Najczęściej spotykaną formą choroby jest wyprysk kontaktowy. Pojawia się w wyniku bezpośredniego kontaktu z drażniącą substancją. Zmiany można zaobserwować dokładnie w tym miejscu, w którym zetknęła się z nią skóra.

Zmiana ewoluuje, przybierając różne formy. Charakterystyczne objawy egzemy, będące jednocześnie poszczególnymi etapami choroby to:

 • rumień z czerwonymi grudkami,
 • pęcherzyki,
 • nadżerka,
 • strup.

Innym rodzajem zmiany jest wyprysk łojotokowy. Cechuje się on łuszczącymi się plamami o żółto-brązowym zabarwieniu i zaczerwienioną skórą wokół nich. Tego typu zmiany można zaobserwować na twarzy i owłosionej skórze głowy.

Egzema jest dość uciążliwą chorobą – uporczywe zmiany na skórze to nie jedyne jej objawy. Do tego dochodzą jeszcze problemy z koncentracją i bezsenność.

Czy egzema jest zaraźliwa?

Egzema nie jest chorobą zakaźną, co oznacza, że nie można się nią zarazić poprzez kontakt z chorą osobą. Niestety chorzy dotknięci egzemą często są odrzucani przez społeczeństwo w obawie przed zakażeniem.

Nie ma jednak podstaw do tego, by izolować od siebie chorych na egzemę. Dlatego, jeśli masz w swoim otoczeniu taką osobę, zadbaj o jej komfort psychiczny w Twoim towarzystwie.

Leczenie objawów egzemy

Jest wiele typów egzemy, a to, z jakim mamy do czynienia, określa się na podstawie objawów. Do postawienia diagnozy lekarz powinien wziąć pod uwagę:

 • lokalizację stanu zapalnego,
 • formę stanu zapalnego,
 • ewentualne wydzieliny,
 • czynnik wywołujący stan zapalny.

Sprawa jest nieco ułatwiona w przypadku wyprysku niealergicznego, z kolei dużo trudniejsze jest zidentyfikowanie alergenu odpowiedzialnego za powstanie zmian na skórze.

Jeśli jednak uda się wskazać substancję odpowiedzialną za pogorszenie stanu skóry, należy w miarę możliwości całkowicie wyeliminować z nią kontakt lub jeśli to niemożliwe, przynajmniej go ograniczyć.

Nowe tabletki na egzemę – czy są skuteczne?

Na rynku co rusz pojawiają się coraz to nowsze lekarstwa, które mają być panaceum na egzemę. Uporczywy świąd można ograniczyć lekami przeciwhistaminowymi. W razie konieczności lekarz zaleca leczenie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Niebagatelną rolę odgrywa też leczenie miejscowe. W zależności od rodzaju powstałych zmian skórnych stosuje się preparaty na bazie kortykosteroidów w postaci maści, kremów i aerozoli.

Skuteczność tabletek na egzemę jest jednak dyskusyjna. Jednym pozwala pozbyć się zmian, z kolei u innych nie daje żadnych rezultatów. Wtedy lekarz może zalecić stosowanie doustnie glikokortykosteroidów.

Oczywiście każdy na terapię reaguje inaczej, dlatego trzeba stale obserwować stan skóry i w razie potrzeby wdrażać kolejne leki.

Profilaktyka egzemy

Tabletki na egzemę nie będą skuteczne, jeśli zaniedbamy kwestię pielęgnacji skóry. Należy zmienić dotychczasowe nawyki, a także wykazać się większą ostrożnością przy wykonywaniu codziennych czynności.

Stosuj się do poniższych wskazówek, a stan skóry z egzemą poprawi się w mgnieniu oka:

 • do pielęgnacji skóry wybieraj kosmetyki, które pomogą Ci zatrzymać wilgoć w naskórku,
 • unikaj długich kąpieli w gorącej wodzie, które nie są wskazane przy egzemie, ze względu na nadmierne wysuszanie skóry,
 • po wyjściu z kąpieli delikatnie osusz ciało przy pomocy ręcznika, unikaj agresywnego pocierania,
 • chroń skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych przy pomocy kremów z filtrem,
 • wybieraj przewiewne ubrania z dobrej jakości tkanin zapewniających przepływ powietrza.

Czytaj dalej

Czy jogurt naturalny pomaga złagodzić objawy wysypki? Sprawdź!
Jak wyeliminować świąd wywołany grzybicą? Podpowiadamy!