Opryszczka to najczęstsze zakażenie wirusowe o ludzi, które wywołuje charakterystyczne zmiany skórne na wargach. Wykwit na skórze nie tylko szpeci – towarzyszy mu także uczucie swędzenia i ból w okolicy ust.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest opryszczka,
- jakie są objawy opryszczki,
- jak leczyć opryszczkę.
Opryszczka sama w sobie nie jest groźna, ale jej powikłania już tak. Dlatego trzeba jak najszybciej podjąć leczenie opryszczki i zapobiegać jej nawrotom. W dalszej części artykułu przedstawiamy skuteczne sposoby walki z opryszczką.
Co to jest opryszczka i jakie są jej przyczyny?
Opryszczką nazywamy charakterystyczne pęcherzykowe zmiany skórne wywołane obecnością wirusa opryszczki pospolitej w organizmie. Wykwit skórny może pojawić się w okolicy ust lub na narządach płciowych.
Odpowiedzialne za jego powstanie są dwa blisko ze sobą spokrewnione wirusy: HSV-1 – opryszczka przy ustach i HSV-2 – opryszczka w okolicach intymnych (skrót od Herpes simplex virus).
Zakażenie opryszczką – jak do niego dochodzi?
Choroba przenosi się drogą kropelkową – wystarczy pocałunek z zakażoną osobą lub napicie się wody z używanej przez nią butelki, aby się zarazić. Zakażenie jest dość powszechne i najczęściej dochodzi do niego w dzieciństwie (HSV-1) lub podczas kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem (HSV–2).
Objawy opryszczki wargowej
Poszczególne etapy opryszczki są następujące:
- skóra staje się napięta, zaczyna swędzieć i piec,
- na wardze pojawia się zaczerwienienie, następnie mała grudka,
- dochodzi do wysiewu wielu bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym,
- po 6-10 dniach pęcherzyki pękają, tworząc bolesne nadżerki,
- po ok. tygodniu nadżerki zaczynają się goić i przeobrażać w strupki.
Sposoby walki z opryszczką – jakie są?
Wirusa opryszczki nie da się całkowicie wyeliminować – po wyleczeniu objawów choroby przechodzi w stadium uśpienia i uaktywnia się ponownie w momencie osłabienia organizmu.
Nie oznacza to jednak, że można zostawić sprawę swojemu biegowi. Opryszczkę trzeba wyleczyć, inaczej może dojść do powikłań, a te bywają poważne. W skrajnym przypadku można zachorować na zapalenie opon mózgowych.
Przygotowaliśmy 4 proste i tanie sposoby walki z opryszczką. Wypróbuj je i pozbądź się przykrych objawów choroby.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejki eteryczne zapobiegają rozwijaniu się infekcji wirusowej w okolicy ust. Najlepsze efekty niesie stosowanie olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie odkażające i przeciwwirusowe, w dodatku przyspiesza gojenie ranki.
Olejek z drzewa herbacianego można stosować samodzielnie lub w połączeniu z kremem. Gdy tylko poczujesz, że skóra na wardze zaczyna złowrogo swędzieć, nanieś niewielką ilość olejku herbacianego na wacik kosmetyczny i przyłóż w bolące miejsce. Taka kuracja przyniesie niemalże natychmiastową ulgę.
Miód
Znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu przeziębień, ale też opryszczki. Miód wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Wspomaga odbudowę naskórka i przyspiesza gojenie skóry wokół ust. Regularne stosowanie miodu na wykwit skórny zapobiega tworzeniu się nieestetycznych blizn.
Jak stosować miód na opryszczkę? Odrobiną miodu posmaruj zmienione chorobowo miejsce i pozostaw na kilka minut, następnie zmyj. Czynność regularnie powtarzaj.
Melisa
Kolejnym sposobem walki z opryszczką jest smarowanie zainfekowanego opryszczką miejsca olejkiem z melisy. Melisa ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Łagodzi zmiany na ustach i zapobiega ich dalszemu rozprzestrzenianiu.
Na opryszczkę stosować można zarówno świeże liście melisy, jak i olejek melisowy. Doskonale sprawdzają się również okłady z naparu.
Cytryna
Jest skuteczna w leczeniu opryszczki ze względu na swoje antyseptyczne i oczyszczające działanie. Zawarta w cytrynie witamina C wspomaga kojenie zmian.
Wystarczy kilka razy dziennie przyłożyć plasterek cytryny bezpośrednio do chorego miejsca i trzymać możliwie jak najdłużej, aby zobaczyć rezultaty kuracji. Dobre efekty daje również regularne smarowanie wykwitu skórnego sokiem z cytryny.
Leczenie opryszczki wargowej
Domowe sposoby walki z opryszczką zazwyczaj stanowią wsparcie dla leczenia opryszczki. Klasyczne leczenie opiera się na zewnętrznym podawaniu leków przeciwwirusowych w postaci maści i żeli, a w zaawansowanym przebiegu na przyjmowaniu substancji przeciwwirusowej w postaci tabletek.
Preparaty przeciwwirusowe stosowane miejscowo czy doustnie osłabiają objawy opryszczki. Na rynku znaleźć można preparaty, które skutecznie leczą opryszczkę w każdej fazie – począwszy od etapu swędzenia, na etapie strupka skończywszy.
Ile trwa leczenie opryszczki?
Uporczywe objawy zakażenia mogą utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni. W przypadku nawrotu choroby wykwity skórne znikają nieco szybciej.
Osoba dopiero co zarażona opryszczką musi sobie uświadomić, że leki, choć skutecznie łagodzą i skracają przebieg opryszczki, to nie są w stanie wyeliminować wirusa z organizmu raz na zawsze. Dlatego powinna się przygotować na to, że choroba prędzej czy później jeszcze do niej wróci.