grzybica

Jakie buty nosić w przypadku grzybicy nóg? Podpowiadamy!

Cierpisz na grzybicę stóp? Sprawdź, jakie buty powinieneś nosić!

Grzybica stóp jest infekcją dość trudną do wyleczenia. Chorzy przez długi czas, pomimo usilnych starań w zakresie leczenia, zmagają się z uporczywymi objawami w obrębie skóry stóp. Ból, swędzenie i pieczenie nierzadko utrudnia im normalne chodzenie.

Cierpisz na grzybicę? Musisz zawracać szczególną uwagę na to, jakie kupujesz buty. Podpowiadamy, jakie cechy powinno mieć obuwie dla chorego na grzybicę oraz jak uniknąć zakażenia podczas zakupu butów.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie czynniki predysponują do rozwoju grzybicy,
  • czym objawia się grzybica,
  • jak nie zarazić się grzybicą podczas zakupu obuwia,
  • jakie buty powinni wybierać chorzy na grzybicę.

Grzybica stóp – co to za choroba?

Grzybica skóry jest chorobą zakaźną i najczęściej atakuje stopy i paznokcie. 

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia grzybicy

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są:

  • czynniki wrodzone (np. zaburzona odporność, predyspozycje genetyczne),
  • czynniki nabyte (np. stosowanie niektórych leków immunosupresyjnych, drobne urazy),
  • inne czynniki (np. nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej).

Objawy grzybicy stóp

Zmiany na skórze w przebiegu grzybicy zazwyczaj przybierają okrągły kształt i są wyraźnie odgraniczone od reszty otoczenia. Wykwity na skórze mają intensywnie czerwoną barwę i są pokryte grudkami i krostkami, a po pewnym czasie zaczynają się łuszczyć. Zmianom często towarzyszy silny ból i świąd.

Zmiany grzybicze mogą występować pojedynczo lub w grupach. Im dłużej trwa zakażenie, tym ognisk chorobowych jest więcej – zajmują coraz to nowsze obszary ciała i po pewnym czasie zaczynają się ze sobą „zlewać”.

Grzybica a buty

Stopy pocą się dużo bardziej niż reszta naszego ciała. Jeśli w dodatku nosimy skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza, poziom wilgoci w butach się podnosi.

Niebagatelne znaczenie dla zdrowia stóp ma także rodzaj noszonego obuwia. Jeśli w bucie robi się ciepło i wilgotno, grzyby mogą zacząć szybko się namnażać, ponieważ mają do tego idealne warunki.

Sytuacja zdecydowanie gorzej wygląda w butach chorego na grzybicę. Czyhają w nich produkowane przez grzyby zarodniki, które sprzyjają ich rozmnażaniu. 

Skąd się biorą zarodniki grzyba w bucie? Bezpośrednio ze skóry zakażonego. Kontakt z zarodnikiem grzyba staje się przyczyną zakażenia. Dlatego właśnie nigdy od nikogo nie powinno się pożyczać butów. Nigdy nie wiadomo, co na nas w nich czeka.

Niestety grzybicą możemy zarazić się też w sklepie podczas przymierzania obuwia. Wystarczy, że założymy te same buty, które wcześniej wpadły w oko choremu na grzybicę i również je przymierzył.

Jak nie zarazić się grzybicą kupując buty?

Aby uniknąć zakażenia grzybicą podczas przymierzania butów lub ciuchów, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • przed zamierzeniem butów załóż na stopy jednorazowe stopki. Jeśli w tym dniu masz bose stopy, a w sklepie nie ma skarpetek, zrezygnuj z zakupów;
  • zachowaj ostrożność w przymierzalni w sklepie odzieżowym. Jeśli zdejmujesz buty, nie stawaj bosą stopą na podłodze. Nigdy nie wiesz, kto się przewinął przed Tobą przed przymierzalnię i jakie „niespodzianki” w niej zostawił. Dla bezpieczeństwa podłóż pod stopy foliową torbę albo kartkę papieru;
  • przed założeniem nowo zakupionych butów przetrzyj je płynem dezynfekującym. 

Jakie buty kupować w przypadku grzybicy nóg?

W butach chodzimy codziennie, nierzadko spędzamy w nich większą część swojego dnia. Dlatego należy przykładać szczególnie dużą wagę do zakupu nowego obuwia.

Odpowiednie buty dla chorego na grzybicę

W przypadku grzybicy nóg powinno się nosić wygodne buty. Wygodne, czyli jakie? Maksymalnie dopasowane do kształtu i potrzeb naszych stóp. Obuwie nie powinno być ani za ciasne, ani zbyt luźne. Jeśli będzie źle dopasowane, może stać się bezpośrednią przyczyną wystąpienia na stopach bolesnych otarć i modzeli.

Przymierzając buty, sprawdź, czy możesz poruszać w nich palcami. Wybieraj buty wykonane z naturalnych tworzyw, które zapewniają swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu stopy nie będą się aż tak pocić.

O czym powinni pamiętać chorzy na grzybicę?

Nie powinno się nosić butów bez skarpetek, gdyż sprzyja to nadmiernemu poceniu się stóp. Co więcej, nie powinno się także ubierać tych samych butów przez kilka dni z rzędu, gdyż zgromadzona w nich wilgoć nie zdąży odparować.

Aby uniknąć dodatkowych problemów w obrębie skóry stóp, chorzy na grzybicę powinni nosić obuwie na płaskiej podeszwie. Podeszwa nie może być zbyt cienka, gdyż będzie prowadzić to do nadmiernego obciążania stóp. Unikajmy też butów z wąskim przodem, do tzw. szpica.

Masz grzybicę? Zadbaj o higienę!

Nie dopuszczaj do przegrzewania stóp. Kiedy to możliwe, ściągnij buty i skarpetki, zapewniając skórze dostęp powietrza.

Po kąpieli dokładnie osusz stopy przy pomocy ręcznika. Nie pozwól, aby w przestrzeniach między palcami zebrała się woda, gdyż stanie się ona siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów.

Stosuj specjalne preparaty, które pomogą Ci uporać się z grzybicą. Umów wizytę u dermatologa i dowiedz się, jaka forma terapii sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Czytaj dalej

Objawy grzybicy skóry – jak je rozpoznać?
Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z opryszczką i pozbądź się problemu!