łuszczyca

Jak rozpoznać łuszczycę?

Dowiedz się, po czym można rozpoznać łuszczycę.

Pierwsze objawy łuszczycy są dość niepozorne i na pierwszy rzut oka mogą przypominać inne choroby skóry. Zmiany łuszczycowe pojawiają się w różnych miejscach, nawet na głowie. W dodatku różne rodzaje choroby mogą dawać nieco inne objawy. Sprawdź, jak rozpoznać łuszczycę i jakie czynniki mogą ją nasilić.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są pierwsze objawy łuszczycy,
  • po czym rozpoznać konkretny rodzaj łuszczycy,
  • co wywołuje łuszczycę.

Przyczyny łuszczycy – jakie mogą być?

Łuszczyca może uaktywnić się na różnych etapach życia. To, że nie dała o sobie znać w dzieciństwie, wcale nie oznacza, że nie zrobi tego po przekroczeniu progu dorosłości.

Co wpływa na rozwój łuszczycy?

Pomimo tego, że łuszczyca towarzyszy ludzkości od wielu lat, nadal nie udało się jednoznacznie wskazać przyczyn jej występowania. Podejrzewa się, że ma podłoże genetyczne. Jeśli więc choruje na nią ktoś z naszej rodziny, istnieje duże ryzyko, że przytrafi się także i nam. 

Drugą ze wskazywanych przyczyn są zachodzące w organizmie procesy immunologiczne. Niebagatelne znaczenie mają także czynniki środowiskowe takie jak przebyte w przeszłości infekcje, farmakoterapia, urazy czy stres.

Łuszczyca i jej objawy – na co zwrócić uwagę?

Objawy łuszczycy możemy u siebie zaobserwować po raz pierwszy tak naprawdę w każdym wieku. U osób młodych wysiewy łuszczycy zwykle są rozległe i często nawracają, za to u starszych są mniej zaawansowane i mogą ustępować nawet na okres kilku lat.

Pierwsze objawy łuszczycy

Początkowym objawem choroby jest charakterystyczna jej postać, czyli objaw Koebnera. Polega on na tym, że w miejscu zadrapania naskórka w okresie kilku dni pojawiają się specyficzne zmiany skórne. 

Wykwitem pierwotnym jest czerwonobrunatna grudka, o wyraźnie zaznaczonych brzegach. Grudka ta pokryta jest srebrzystą łuską, która z biegiem czasu odpada. Zmiany te występują pojedynczo lub w postaci mnogiej, tworząc tzw. Blaszki łuszczycowe.

Już na pierwszy rzut oka widać, że zmiany są widocznie zaczerwienione i lekko zgrubione. Oprócz łuszczenia się mogą dodatkowo jeszcze swędzieć. Choć najczęściej występują na łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowej i na owłosionej skórze, to tak naprawdę mogą pojawić się wszędzie.

Jak rozpoznać łuszczycę?

Charakterystyczną cechą wczesnych zmian łuszczycowych jest ich wielkość – osiągają od 1 do 2 cm. Ich postać to drobne grudki zajmujące obszerne partie skóry. Często ujawniają się po przebytej infekcji lub anginie.

Dopiero z czasem zmiany przeobrażają się w większe grudki i pokrywają łuskami o srebrzystej barwie. W pierwotnym stadium zmiany lokalizują się na łokciach i kolanach, a także na owłosionej skórze głowy czy paznokciach.

Rodzaje łuszczycy – jakie są?

Łuszczyca jest chorobą o zróżnicowanym obrazie. Może zajmować paznokcie i wtedy mamy do czynienia ze stosunkowo lekką jej postacią, ale też występuje łuszczyca stawowa, która ma bardzo ciężki przebieg i w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do kalectwa.

Jak rozpoznać łuszczycę w zależności od rodzaju?

Poszczególne rodzaje łuszczycy różnią się od siebie wyglądem zmian na skórze, nasileniem tych zmian, jak również miejscem ich występowania. Wyróżnia się odmiany takie jak:

  • łuszczyca zwyczajna (pospolita) – najczęściej występujący typ, choruje na nią 80-90% wszystkich chorych. Zmiany chorobowe są wypukłe, okrągłe lub owalne, pokryte białą (srebrzystą) łuską. Obszary zmian są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Łuszczyca zwyczajna zwykle występuje na zewnętrznych częściach nóg, ramionach, kolanach, łokciach, plecach oraz na głowie;
  • łuszczyca krostkowa – w jej przebiegu na skórze pojawiają się wypełnione ropą krostki. W postaci ograniczonej występują jedynie na dłoniach i stopach, z kolei w rozsianej praktycznie na całym ciele;
  • łuszczyca kropelkowata (grudkowa) – zmiany skórne to małe punkty w kształcie kropelek i pojawiają się na czubku głowy, kończynach, a także tułowiu;
  • łuszczyca odwrócona – występuje tam, gdzie skóra się zgina, czyli w pachwinach, pod pachami, piersiami czy fałdami skórnymi. Przybiera postać dużych, jasnoczerwonych zmian, które nie są pokryte łuską;
  • łuszczyca skóry głowy i paznokci – cechuje się łuszczącymi się i swędzącymi plamkami, które mogą występować na głowie pod włosami, ale też na czole, karku czy uszach. Łuszczyca paznokci z kolei atakuje paznokcie u rąk i nóg, przez co w obrębie płytki paznokciowej pojawiają się zmiany i przybiera kolor biały lub żółty;
  • łuszczyca stawowa – rzadki, ale najgroźniejszy rodzaj łuszczycy. Zazwyczaj występuje razem z innym rodzajem łuszczycy, a zmiany stawowe dotyczą przede wszystkim stawów w kończynach, choć zdarza się także łuszczyca stawowa na stawach biodrowych czy w kręgosłupie.

Wiedząc, jak rozpoznać łuszczycę możesz mniej więcej stwierdzić, na jaką jej odmianę chorujesz. Twoja opinia oczywiście nie zastąpi diagnozy lekarza, ale może za to ułatwić mu jej postawienie.

Czytaj dalej

Sprawdź, jak skutecznie złagodzić objawy łuszczycy.
Jak skrócić czas trwania opryszczki? Sprawdź!