leczenie

Jak walczyć z łuszczycą – skuteczne leczenie łuszczycy

Sprawdź, jak skutecznie złagodzić objawy łuszczycy.

Łuszczyca to przewlekła, układowa choroba autoimmunologiczna, która objawia się na skórze w postaci łuszczących się plam. Choć znane są czynniki wywołujące chorobę, do dziś nie znaleziono na nią skutecznego lekarstwa.

Dlatego chorzy często muszą radzić sobie, sięgając po naturalne sposoby na łuszczycę. Jak walczyć z łuszczycą, aby złagodzić jej objawy? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • co daje stosowanie domowych sposobów na łuszczycę,
  • jakie sposoby na łuszczycę przynoszą widoczne rezultaty.

Skuteczne leczenie łuszczycy – domowe sposoby

Dostępnych jest cała masa sposobów, które pozwalają w pełni kontrolować przebieg choroby i w znaczącym stopniu poprawić stan skóry, a nawet całkowicie pozbyć się zmian łuszczycowych. Poniżej znajdziesz kilka z nich.

Lecznicze kąpiele

Niezwykle skuteczne w leczeniu łuszczycy mogą okazać się lecznicze kąpiele. Kąpiel potrafi przynieść natychmiastową ulgę swędzącej i zaczerwienionej skórze, a przy okazji odprężyć ciało.

Kąpiele odbywać można w uzdrowiskach lub w warunkach domowych przygotować można. W drugim przypadku świetne efekty dają te z dodatkiem soli z Morza Martwego lub płatków owsianych, z kolei będąc w uzdrowisku, warto skorzystać z kąpieli siarkowej.

Dieta

Mało który chory zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie w skutecznym leczeniu łuszczycy ma zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta. Okazuje się bowiem, że jedzenie wysoko przetworzonych produktów, życie w ciągłym pędzie i nadmierne stresowanie się może doprowadzić do nasilenia objawów łuszczycy.

Jak walczyć z łuszczycą przy pomocy diety? Zaleca się spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, a także białego mięsa i ryb. Sztuczne przyprawy powinno się zastąpić naturalnymi ziołami, a słodzone napoje wodą. Dodatkowo należy unikać czerwonego mięsa, wszelkiego rodzaju używek, w tym kawy oraz nabiału. Prawidłowo dobrana dieta pomaga znacznie zniwelować objawy łuszczycy.

Stres

Stres uznawany jest za czynnik powodujący zaostrzenie choroby. Łuszczyca towarzyszy nam przez całe życie, dlatego należy nauczyć się radzić sobie ze stresem. Oczywiście, jest to bardzo trudne, jednak nie niemożliwe. 

Przede wszystkim należy unikać sytuacji stresowych oraz dbać o odpowiednią ilość snu. Jeśli nie radzimy sobie ze stresem, warto poprosić o pomoc psychologa.

Jak walczyć z łuszczycą przy pomocy naturalnych składników?

Niestety nie każda metoda na każdego zadziała tam samo dobrze – u niektórych może w widoczny sposób ograniczyć zmiany, z kolei u innych nie dać żadnych widocznych efektów.

Dopóki jednak nie wypróbujemy jej na własnej skórze, to nie przekonamy się o skuteczności lub jej braku. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać skuteczne leczenie łuszczycy!

Aloes

Żel, sok oraz miąższ z liści aloesu naniesiony bezpośrednio na zmianę łuszczycową przynosi natychmiastową ulgę. W dłuższym czasie łagodzi podrażnienia, eliminuje zaczerwienienia i dolegliwości bólowe. Dodatkowo nawilża skórę, sprawiając, że przestaje być aż tak szorstka w dotyku.

Wybierając kosmetyki z aloesem, należy zwrócić uwagę, by jego zawartość w składzie produktu była jak największa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo pić sok z aloesu, wspomagając proces leczenia łuszczycy od środka.

Ocet jabłkowy

Przypisuje się mu liczne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Ocet jabłkowy działa odkażająco i kojąco na rany, dlatego doskonale nadaje się do robienia okładów na zmiany łuszczycowe.

Jak walczyć z łuszczycą przy pomocy octu? Najlepiej roztwór wody i octu przygotować samodzielnie w domu, wtedy zyskamy pewność, że mieszanina nie zawiera składników niewiadomego pochodzenia. W tym celu należy zmieszać ze sobą wodę z octem w ilości 1/4 szklanki octu i 3/4 szklanki wody. W tak przygotowanym roztworze należy moczyć gazę i przecierać nią zmienione chorobowo obszary.

Kurkuma

Nieocenioną pomoc w walce z łuszczycą może przynieść także kurkuma. Okazuje się bowiem, że ma ona właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kurkumę można oczywiście stosować zewnętrznie, ale najlepsze rezultaty daje jej spożywanie. Można dodawać ją w postaci przyprawy do potraw lub spożywać w formie tabletki jako suplement diety.

Zioła

W leczeniu łuszczycy warto również sięgnąć po zioła. Najlepsze efekty daje:

  • rumianek – okłady z naparu z rumianku łagodzą świąd i zaczerwienienie, dodatkowo przyspieszają gojenie rany,
  • ostropest plamisty – hamuje nadmierny przyrost komórek charakterystyczny w przebiegu łuszczycy,
  • łopian – wykazuje właściwości bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze, zapobiega rozwojowi infekcji,
  • len – przyspiesza regenerację naskórka, zmiękcza skórę, sprawiając, że staje się przyjemnie miękka w dotyku,
  • uczep trójlistny – zapobiega powstawaniu podrażnień,
  • mahonia pospolita – działa przeciwbakteryjnie.

Czytaj dalej

Jak zniwelować objawy łuszczycy paznokci? Podpowiadamy!
Dowiedz się, po czym można rozpoznać łuszczycę.