leczenie

Ile trwa opryszczka i jak się jej pozbyć?

Jak skrócić czas trwania opryszczki? Sprawdź!

Opryszczkę wywołuje wirus HPV, który można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt ze zmianą występującą u osoby chorej lub wydzieliną z niej pochodzącą. Objawy zależą od miejsca, które zostało zaatakowane (opryszczka wargowa czy opryszczka narządów płciowych), a schorzenie wykazuje tendencję do nawracania. Ile trwa opryszczka i jak ją leczyć? Odpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

 • skąd się bierze opryszczka,
 • ile trwa opryszczka,
 • jak skutecznie pozbyć się opryszczki.

Opryszczka – co to jest?

Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej może mieć dwojaką formę: zakażenia pierwotnego lub nawrotowego. Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, gdy dojdzie do infekcji osoby zdrowej, z kolei drugi ma miejsce, gdy dochodzi do reaktywacji wirusa występującego już w organizmie, ale który przybrał formę utajoną.

Jakie obszary ciała obejmuje infekcja?

Wszystko zależy od przypadku, jednak charakterystyczne dla opryszczki zmiany najczęściej obejmują:

 • jamę nosowo-gardłową,
 • narządy płciowe,
 • skórę.

Czasem zdarza się, że wirus przenika do centralnego układu nerwowego, doprowadzając do groźnych stanów zapalnych mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Ile trwa opryszczka? Fazy opryszczki

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile trwa opryszczka. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkować. Zwykle jednak nawrót opryszczki trwa od 7 do 12 dni. Poniżej znajdziesz opis przebiegu opryszczki wargowej.

Opryszczka wargowa – fazy

Opryszczka wargowa ma dość charakterystyczny przebieg:

 • Faza 1 – u pacjenta pojawiają się pierwsze objawy opryszczki wargowej takie jak zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie skóry okolicy ust.
 • Faza 2 – w dalszym przebiegu wokół ust pojawiają się niewielkie grudki. Wszystkiemu towarzyszy mrowienie i świąd, a dolegliwości te są mocno uciążliwe. Krosty na ustach zwykle są skupione w jednym miejscu i bardzo bolą.
 • Faza 3 – na ustach lub wokół nich robią się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.
 • Faza 4 – po ok. 7-10 dniach od momentu pojawienia się pierwszych objawów, pęcherzyki pękają i uwalnia się z nich płyn surowiczy.
 • Faza 5 – w miejscu pękniętych pęcherzyków tworzą się nadżerki.
 • Faza 6 – przychodzi czas gojenia się zmian, a na nadżerkach tworzą się strupy, które po kilku dniach samoistnie odpadają.

Największe ryzyko zarażenia występuje w fazie czwartej. Wtedy w trosce o dobro swoich bliskich należy ograniczyć z nimi kontakt i przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Co istotne, pęcherzyków nie wolno przebijać. W płynie surowiczym występuje bardzo wysokie stężenie wirusów, więc mogłoby to doprowadzić do rozsiania się wirusa po całym ciele.

Jak się pozbyć opryszczki? Sposoby na opryszczkę

Z opryszczką można spróbować poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli jednak stosowanie domowych sposobów na opryszczkę nie przynosi widocznych rezultatów, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Na podstawie wywiadu i badań diagnostycznych postawi on diagnozę i zaplanuje leczenie.

Opryszczka – leczenie farmakologiczne

W leczeniu opryszczki o łagodnym przebiegu najczęściej stosuje się maści i kremy na bazie m.in. cynku, które wysuszają zmianę, wspomagając proces gojenie. Pacjenci często sięgają także po plastry, które nie tylko przyspieszają leczenie, ale też zapobiegają rozniesieniu się wirusa po całym ciele.

U wielu pacjentów konieczne staje się zastosowanie preparatów antywirusowych zawierających acyklowir, walacyklowir lub pencyklowir w dawkach ściśle ustalonych przez lekarza prowadzącego. Taka kuracja zmniejsza częstość występowania opryszczki i zapobiega jej nawrotom. W skrajnych przypadkach, w ciężkim przebiegu infekcji, leczenie pacjenta odbywa się w szpitalu.

Domowe sposoby na opryszczkę

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby leczenie farmakologiczne wspomóc tradycyjnymi domowymi sposobami. Skutecznymi środkami na opryszczkę jest m.in.:

 • melisa – wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zawarte w niej taniny oraz kwasy fenolowe skutecznie zwalczają wirusa opryszczki, szczególnie tego wywołującego opryszczkę wargową;
 • aloes – wspomaga proces gojenia, niosąc ulgę w bólu;
 • miód – podobnie jak melisa ma działanie bakterio- i wirusobójcze. Regularnie nakładany przyspiesza gojenie, łagodząc towarzyszące opryszczce dolegliwości bólowe;
 • olejek z drzewa herbacianego – odkaża ranę i przyspiesza jej gojenie. Wykazuje właściwości antywirusowe, zapobiega rozwojowi infekcji;
 • czosnek – dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym wspomaga leczenie opryszczki. Nie wolno jednak stosować go zbyt długo, gdyż może prowadzić do nasilenia zmiany;
 • cytryna – obecne w niej kwasy i witamina C sprawiają, że skutecznie łagodzi objawy opryszczki wargowej;
 • herbata – podobnie jak melisa zawiera taniny, które mają właściwości ściągające i wykazują działanie przeciwwirusowe, dlatego przyspieszają leczenie opryszczki.

Czytaj dalej

Dowiedz się, po czym można rozpoznać łuszczycę.
Krem z olejem konopnym CBD na gojenie