atopowe zapalenie skóry

Jak odróżnić łuszczycę od łupieżu?

Jak odróżnić łuszczycę od łupieżu?

Choroby skórne często mają podobne objawy i bardzo ciężko jest je odróżnić bez pomocy dermatologa. Tak właśnie jest z łuszczycą i łupieżem, ponieważ schorzenia dają wiele takich samych, a przynajmniej bardzo podobnych objawów. Jednak te dwie choroby – mimo że dla laika często są nie do odróżnienia – różnią się między sobą diametralnie, ponieważ łupież można wyleczyć, natomiast łuszczyca ma charakter przewlekły i obecnie nie ma na nią skutecznego lekarstwa, które całkowicie eliminowałoby jej objawy.

Łupież – powszechny problem

Chyba każdy wie – jeśli nie z własnego doświadczenia, to z relacji bliskich – jak wygląda łupież. Sypiące się z głowy białe płatki stały się czymś bardzo wstydliwym i przysparzającym wielu kompleksów. Na szczęście, mimo że choroba ma charakter nawrotowy i przy różnych „okazjach” objawy lubią pojawiać się ponownie, jest ona w stu procentach wyleczalna, łupieżu można się skutecznie pozbyć.

Przyczyny łupieżu

Jedną z wielu przyczyn, jak w przypadku większości chorób skórnych, są predyspozycje genetyczne. Ponadto łupież może pojawić się na skórze głowy w wyniku zaburzeń hormonalnych, złej i ubogiej w niezbędne składniki odżywcze diety, nieodpowiedniej higieny włosów i skóry głowy, a także… przy stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków do włosów i skalpu lub przy stosowaniu dobrych kosmetyków, ale w nadmiernej ilości.

Objawy łupieżu – jak z nimi walczyć?

Najpowszechniejsze rodzaje łupieżu to łupież tłusty oraz suchy. Najczęstsze objawy choroby to nie tylko sypiące się z głowy i osiadające na włosach białe płatki łuszczącej się skóry, ale także często bardzo dokuczliwy świąt. Do tego dochodzą problemy z przetłuszczaniem się, a nawet wypadaniem włosów. W skutecznej walce ze schorzeniem mogą pomóc odpowiednie dermokosmetyki, które zastąpią zwykłe kosmetyki drogeryjne, mogące nam szkodzić i pogarszać objawy.

Łuszczyca: przewlekła choroba cywilizacyjna

Łuszczyca, w przeciwieństwie do łupieżu, jest chorobą nieuleczalną, przewlekłą. Nie da się całkowicie wyeliminować jej z naszego życia, można natomiast leczyć objawy i zapobiegać nawrotom. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja naszej skóry.

Skąd się bierze łuszczyca?

Nie będzie to zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że łuszczycę mamy w pewnym sensie zapisaną w genach – predyspozycje genetyczne są głównym powodem występowania tego schorzenia. Ponadto choroba może zostać aktywowana przez zaburzenia hormonalne w różnych okresach naszego życia, np. w trakcie dojrzewania, menopauzy czy ciąży, a także przez długotrwały stres i towarzyszące nam inne choroby przewlekłe, takie jak na przykład cukrzyca.

Jak rozpoznać objawy łuszczycy?

Niestety objawy są bardzo podobne do objawów łupieżu – w przypadku łuszczycy również możemy zaobserwować sypiące się płatki skóry, które wyglądem przypominają właśnie łupież, dokucza nam świąd skalpu, a włosy mogą się przetłuszczać i wypadać w wyniku osłabienia. Dlatego stuprocentową diagnozę powinien postawić specjalista. Łuszczycę od łupieżu można natomiast bardzo łatwo odróżnić w jednym przypadku – gdy jej objawy pojawiają się także na innych częściach ciała, nie tylko skórze głowy, i występują w postaci grudek, łusek, a nawet krwawienia.

Leczenie objawów, profilaktyka nawrotów łuszczycy

Niestety nie możemy w zupełności wyeliminować tej choroby i pozbyć się jej z naszego życia, jednak przy odpowiednim dbaniu o siebie i przystosowaniu naszego trybu życia do choroby możemy znacznie ograniczyć nawroty. Pierwszym krokiem w walce z łuszczycą powinna być wymiana kosmetyków na specjalistyczne dermokosmetyki.

Czytaj dalej

Czym jest krem konopny na łuszczycę?
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?